13-letnia Esra Haynes zmarła w wyniku "chroming challenge".

Kolejna śmiertelna ofiara trendu z TikToka. Czym jest "chroming"?

Źródło zdjęć: © @Acurrentaffair9 YouTube, canva
Marta Grzeszczuk,
31.05.2023 12:30

13-latka z Melbourne doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, biorąc udział w niebezpiecznym trendzie. Na czym polega "chroming" i jak chronić przed nim dzieci?

Pod koniec marca 2023 r. rodzice 13-letniej Esry Haynes odebrali telefon, który jest największym koszmarem każdej matki i ojca. Ich córka z nocowania u koleżanki trafiła do szpitala. Esra wdychała gaz z dezodorantu w ramach "chroming challenge", które krąży po TikToku od 2019 r.

Dziewczynka doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, nie miała żadnych szans na wyzdrowienie. Po ośmiu potwornych dniach w szpitalu, zdruzgotani rodzice zdecydowali się na odłączenie córki od aparatury podtrzymującej życie.

"Chroming" to nie pierwsze śmiertelnie niebezpieczne "wyzwanie", które krąży po TikToku. Pisaliśmy już o ofiarach "blackout challenge""Benadryl challenge".

Jak chronić dzieci i nastolatki przed tiktokowymi niebezpieczeństwami?

Rodzice dzieci i nastolatków stoją przed poważnym dylematem. Jak połączyć uzasadnioną troskę o dziecko z faktem, że media społecznościowe są nieodłączną częścią naszej rzeczywistości i całkowite odcięcie od nich może skutkować wykluczeniem w grupie rówieśniczej?

Warto pamiętać, że media społecznościowe to nie miejsca przeznaczone dla dzieci. Zarówno TikTok i Instagram regulaminowo są przeznaczone dla użytkowników powyżej 13. roku życia. Jeśli dorośli egzekwowaliby tę zasadę w stosunku do swoich pociech, nie wysłuchiwaliby od nich "ale przecież wszyscy używają".

Monitorowanie aktywności nastolatków w sieci

Nastolatki nie powinny używać mediów społecznościowych bez kontroli. Okres dojrzewania to czas, gdy w naszych mózgach ma miejsce gruntowna reorganizacja. Jej skutkiem jest to, że oczekiwanie od nastolatków kontroli impulsów i racjonalności na poziomie osoby dorosłej nie ma sensu.

Rolą dorosłych jest nabycie wiedzy, na czym polegają aplikacje, których używają nastolatkowie i jakie niebezpieczeństwa są z nimi związane. Być może dobrym wyjściem jest to, które stosuje popularna komiczka Katherine Ryan. Jej 13-letnia córka Violet ma dostęp do mediów społecznościowych, ale wszystkie hasła są dostępne dla jej rodziców. Ryan korzysta z nich sporadycznie, ale intencjonalnie.

Bardziej niż o aktywną ingerencję w prywatność nastolatka, chodzi o samą świadomość, że jej lub jego aktywność może być monitorowana. Ryan podkreśla, że ta świadomość rozszerza się też na osoby, z którymi Violet wchodzi w interakcję w sieci, co może mieć hamujący wpływ na docieranie do dziewczynki różnych dziwnych pomysłów.

Oczywiście podstawą chronienia dzieci przed niebezpieczeństwami w internecie i poza nim są rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy. Najgorszą możliwą taktyką jest ograniczania aktywności młodych ludzi w sieci na zasadzie "nie bo nie". To prosta droga do intensywnych prób obejścia niezrozumiałych zakazów.

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0