Komisja Europejska przyjęła skargę na polskie władze

KE przyjęła skargę na polskie władze. Poszło o homofobiczne audycje

Źródło zdjęć: © Fundacja Basta
Konrad SiwikKonrad Siwik,08.08.2023 17:00

Komisja Europejska przyjęła skargę fundacji Basta w sprawie tolerowania przez polskie władze homofobicznych i transfobicznych audycji w radiu i telewizji. Zdaniem fundacji rząd nie wypełnia ciążących na nim zobowiązań, które mają ograniczyć nawoływanie do przemocy.

Bart Staszewski to aktywista LGBTQ+, który jest również założycielem fundacji Basta. Jej celem jest m.in. wspieranie rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz osób LGBT+ w ich dążeniu do równego społeczeństwa. Jednym z ostatnich dokonań organizacji było złożenie skargi na polskie władze w sprawie tolerowania homofobicznych i transfobicznych audycji w radiu i telewizji.

Skarga na polskie władze za tolerowanie homofobicznych audycji

Fundacja Basta wskazuje na oficjalnej stronie, że "zarzuca władzom Rzeczypospolitej Polskiej nierespektowanie art. 6 dyrektywy o usługach audiowizualnych, według którego państwa członkowskie powinny zapewnić, by usługi audiowizualne świadczone przez dostawców usług medialnych podlegających ich jurysdykcji nie zawierały nawoływania do przemocy lub nienawiści m.in. ze względu na orientację seksualną".

Według fundacji Basta KRRiT, polski organ odpowiedzialny za kontrolę nadawców, nie podejmuje żadnych działań prewencyjnych w tym zakresie.

KE przyjęła skargę na władze RP

Komisja Europejska 4 sierpnia poinformowała o przyjęciu skargi fundacji Basta, czym pochwalił się na X [Twitterze] Bart Staszewski.

"Miło mi poinformować, że Komisja Europejska właśnie przyjęła skargę mojej fundacji Basta na władze Rzeczypospolitej Polskiej za tolerowanie przez polskie władze homofobicznych i transfobicznych audycji w radiu i telewizji" - pisze na X Staszewski.

"Jeżeli Komisja przyzna rację naszej Fundacji i uzna, że Polska nie wywiązuje się z zobowiązań wynikających z prawa unijnego, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE, który oceni, czy Polska właściwie wdraża wymogi wynikające z dyrektywy o usługach audiowizualnych" - dodaje aktywista.

trwa ładowanie posta...

Pod wpisem Staszewskiego swoje trzy grosze wtrącił młody działacz PiS, Oskar Szafarowicz.

"Przykry to żywot, gdy jedynym marzeniem człowieka jest kalać własne gniazdo i opluwać rodaków" - napisał naczelny krytykant opozycji. Warto przypomnieć, że on sam w programie "Hity w sieci" wraz ze współprowadzącymi drwił z osób LGBT+.

"To przykre, że wyczerpując wszystkie możliwości w Polsce, musiałem się zwrócić do wyższej instancji, którą Polska sama na siebie, dobrowolnie przyjęła? Pretensje do KRRiT i TVP, które wylewa obrzydliwy rzyg na Polskę" - odpowiedział Szafarowiczowi Staszewski.

trwa ładowanie posta...

Dyskryminacja osób LGBT+ w państwowych mediach

Gwoli przypomnienia, w państwowym radiu i telewizji można było usłyszeć masę epitetów uderzających w osoby LGBT+. Basta wymienia takie określenia jak: "dewianci", "zagrożenie dla polskich rodzin", "zagrożenie dla całej cywilizacji" czy "zinstytucjonalizowana dewiacja".

Według fundacji tego typu treści nawołują do przemocy lub nienawiści wobec osób ze społeczności LGBT+ ze względu na orientację seksualną bądź tożsamość płciową. Stoją one również w sprzeczności z art. 21. Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która zakazuje wszelkich form dyskryminacji.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 13
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 12
Wit-old,zgłoś
Jak widać polityka sięgnęła dna. Niemcy i sowieci wykorzystają każdego pół-mądrego do tego, aby zlikwidować ten kraj określany przez nich "bękartem wersalskim" od czasu odzyskania niepodległości. Takie postępowanie, to zdrada polskiej racji stanu. W obecnych czasach niekaralna. A szkoda.
Odpowiedz
10Zgadzam się3Nie zgadzam się
Janek,zgłoś
A co będzie gdy unia każe zastosować praworządność tzn 50proc hetero i 50proc homo górników na jednej zmianie... przepraszam górników
Odpowiedz
5Zgadzam się4Nie zgadzam się
realny,zgłoś
dokładnie tak jest /!! marsze lgbt w Polsce to ,jakby się urwali z choinki. czegoś takiego nie nie oglądałem na zachodzie a za zniszczenia idą do pierdla a nie umorzenia. polityczna zagrywka za pieniądze z Niemiec.
Odpowiedz
14Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5