Fundacja Basta złożyła skargę na Polskę na ręce przedstawiciela EU

Aktywista LGBTQ+ złożył skargę na Polskę do KE. Co chce osiągnąć?

Źródło zdjęć: © Max Zieliński / @Fundacja Basta, canva
Marta Grzeszczuk,
13.07.2023 10:17

Fundacja Basta prowadzona przez Barta Staszewskiego złożyła oficjalną skargę na Polskę w Komisji Europejskiej. Chce wymóc na KRRiT przestrzeganie przepisów antydyskryminacyjnych.

12 lipca Bart Staszewski, w imieniu Fundacji Basta, złożył na ręce przedstawiciela Komisji Europejskiej oficjalną skargę na Polskę.

trwa ładowanie posta...

KRRiT nie reaguje na skargi Fundacji Basta

Chodzi o brak reakcji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na doniesienia ze strony Fundacji Basta o łamaniu przez TVP i Radio Maryja Ustawy o Radiofonii i Telewizji. Znowelizowane w 2019 r. przepisy ustawy zawierają m.in. zapisy o zakazie publikacji treści dyskryminujących i nawołujących do nienawiści ze względu na orientację seksualną. Szerzej o tym, jakie treści Basta zgłaszała do KRRiT, pisaliśmy tutaj.

Skarga do Komisji Europejskiej to efekt naszej bezsilności, to wołanie o sprawiedliwość. Jako Polakowi ciężko przychodzi mi składać taką skargę, ale wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości.

- Bart Staszewski na Twitterze

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie reagowała na skargi fundacji Staszewskiego. 29 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że KRRiT narusza prawo, ignorując zgłoszenia Fundacji. Nakazał Radzie rozpatrzenie wniosków zgłoszonych przez aktywistów. Jak informuje Basta, nie zostały jednak nałożone żadne kary na nadawców publikujących dyskryminujące treści.

W związku z tym Basta złożyła oficjalną skargę na Polskę o nierespektowanie prawa antydyskryminacyjnego. KE ma 14 dni na ustosunkowanie się do stanowiska Fundacji.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 23