Jest szansa, że nie utoniemy w plastiku. GOOD VIBEZ! #10
Kryzys klimatyczny jest najbardziej palącym globalnym problemem. Nie sposób uciec od niepokojących informacji o jego skutkach napływających codziennie ze wszystkich zakątków świata. Aby nie popaść w fatalizm, chcemy przekazywać wam też pozytywne wiadomości o wysiłkach, które są podejmowane, by z nim walczyć.
W 2020 r. przeciętny obywatel UE wytworzył 4,8 tony odpadów. Tylko 38 proc. z nich zostało poddanych recyklingowi. Eksperci z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) są w trakcie przygotowania 17-letniego planu zredukowania zanieczyszczenia Ziemi plastikiem o 80 proc. do 2040 r.
Przedstawiciele 170 krajów spotkali się pod koniec maja w Paryżu, w celu negocjacji pierwszego ogólnoświatowego traktatu o ograniczeniu użycia plastiku. Nowe regulacje mają obejmować sposoby produkcji, użytkowania i utylizacji tworzyw sztucznych.
Zmiany będą obejmować zmniejszanie produkcji, ograniczenia liczby środków chemicznych dopuszczanych do produkcji plastików i ulepszanie zakładów recyklingu. Raport UNEP postuluje wyeliminowanie problematycznych i niepotrzebnych tworzyw sztucznych.
Jednym ze sposobów ograniczania zużycia plastików będzie promowanie 'refil stores', czyli sklepów gdzie będzie można napełniać swoje wielorazowe pojemniki produktami takimi jak mąka, sól czy makarony. Możliwe, że znikną też w końcu pojedyncze foliówki na każde warzywko w sklepie czy na bazarku, tak umiłowane przez Polki i Polaków.
Kolejną zmianą ma być upowszechnianie systemów kaucjowych na puszki aluminiowe i butelki, zarówno szklane, jak i plastikowe. To rozwiązanie od dekad obowiązujące w wielu europejskich krajach pozwala na efektywniejsze odzyskiwanie opakowań do recyklingu. W Polsce system kaucjowy będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.
Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
Eksperci UNEP wyliczyli, że przejście na gospodarkę zamkniętego obiegu w zakresie plastiku pozwoliłoby zaoszczędzić 1,8 bilionów euro w skali globalnej. Jak możemy przeczytać na stronie Parlamentu Europejskiego: "Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe."
Gospodarka o zamkniętym obiegu wydłuża do maksimum życie produktów i surowców, redukując do minimum ilość odpadów. To podejście w kontrze do obecnego, liniowego modelu ekonomicznego, który opiera się na schemacie "weź - wyprodukuj - użyj - wyrzuć". Dążenie do domykania obiegu gospodarki jest jednym z elementów długofalowej polityki Unii Europejskiej.
Członkowie UNEP zobowiązali się do opracowania projektu prawnie wiążącego paktu w sprawie regulacji produkcji i używania plastików przed kolejnym spotkaniem w listopadzie 2023 r.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół