Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #7
Kryzys klimatyczny jest najbardziej palącym globalnym problemem. Nie sposób uciec od niepokojących informacji o jego skutkach napływających codziennie ze wszystkich zakątków świata. Aby nie popaść w fatalizm, chcemy przekazywać wam też pozytywne wiadomości o wysiłkach, które są podejmowane, by z nim walczyć.
W zoo w Calgary w Kanadzie przyszedł na świat młody lemur wari. To doskonała wiadomość, ponieważ wari jest jednym z krytycznie zagrożonych wyginięciem gatunków lemura. Te występujące w naturze tylko na Madagaskarze zwierzęta przegrywają walkę o przetrwanie z wylesianiem. 90 proc. lasów na wyspie zostało wycięte. Aby lemury mogły przetrwać konieczne jest przynajmniej częściowe przywrócenie jej naturalnego zadrzewienia.
Podobne
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #8
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #6
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #3
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #4
- Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #2
Naukowcy odkryli sposób wytwarzania energii "z powietrza"
Zespół inżynierów z Uniwersytetu Massachusetts Amherst w Stanach Zjednoczonych odkrył metodę wytwarzania energii elektrycznej z wilgotnego powietrza. To może być przełom w pozyskiwaniu odnawialnej energii. Powietrze jest dostępne wszędzie i nieustannie, w przeciwieństwie do wiatru czy światła słonecznego.
Genialny w swej prostocie pomysł opiera się na wykorzystaniu "nanoporów" (ang. nanopores). To malutkie otwory, które można uzyskać w wielu materiałach. Naukowcy przepuszczają przez nie wilgotne powietrze, wytwarzając w ten sposób napięcie powierzchniowe. To analogiczny proces do tego, który zachodzi w chmurach deszczowych. Można powiedzieć, że naukowcom udało się pozyskać energię z "miniaturowych burz".
W Utrechcie powstają "zielone wieżowce"
W Utrechcie w Holandii trwa budowa "Wonderwoods" - budynków mieszkalnych, które będą fragmentem lasu w mieście. Zostały zaprojektowane przez wielokrotnie nagradzanego włoskiego architekta Stefano Boeri. To dwa wieżowce o wysokości 105 m i 70 m. Budynki będą pokryte 300 drzewami i 10 tys. innych roślin.
Jak podaje portal euronews.com, ten ekosystem będzie produkował blisko 42 tony tlenu rocznie, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla i wychwytując drobne pyły. Rośliny obniżą też poziom hałasu w mieszkaniach i zapewnią obniżenie temperatury w budynkach w lecie. "Wonderwoods" będą gotowe na przyjęcie mieszkańców latem 2024 r.
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją