Check out english version
ekologia
Tajna broń z pożarami w Kalifornii. Meczy, daje mleko i zapobiega ogniowi
W zoo w Calgary przyszedł na świat młody lemur

Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #7

Źródło zdjęć: © @calgaryzoo Twitter, canva
Marta Grzeszczuk,
29.05.2023 15:52

Kryzys klimatyczny jest najbardziej palącym globalnym problemem. Nie sposób uciec od niepokojących informacji o jego skutkach napływających codziennie ze wszystkich zakątków świata. Aby nie popaść w fatalizm, chcemy przekazywać wam też pozytywne wiadomości o wysiłkach, które są podejmowane, by z nim walczyć.

W zoo w Calgary w Kanadzie przyszedł na świat młody lemur wari. To doskonała wiadomość, ponieważ wari jest jednym z krytycznie zagrożonych wyginięciem gatunków lemura. Te występujące w naturze tylko na Madagaskarze zwierzęta przegrywają walkę o przetrwanie z wylesianiem. 90 proc. lasów na wyspie zostało wycięte. Aby lemury mogły przetrwać konieczne jest przynajmniej częściowe przywrócenie jej naturalnego zadrzewienia.

trwa ładowanie posta...

Naukowcy odkryli sposób wytwarzania energii "z powietrza"

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Massachusetts Amherst w Stanach Zjednoczonych odkrył metodę wytwarzania energii elektrycznej z wilgotnego powietrza. To może być przełom w pozyskiwaniu odnawialnej energii. Powietrze jest dostępne wszędzie i nieustannie, w przeciwieństwie do wiatru czy światła słonecznego.

Genialny w swej prostocie pomysł opiera się na wykorzystaniu "nanoporów" (ang. nanopores). To malutkie otwory, które można uzyskać w wielu materiałach. Naukowcy przepuszczają przez nie wilgotne powietrze, wytwarzając w ten sposób napięcie powierzchniowe. To analogiczny proces do tego, który zachodzi w chmurach deszczowych. Można powiedzieć, że naukowcom udało się pozyskać energię z "miniaturowych burz".

W Utrechcie powstają "zielone wieżowce"

Pionowy las będzie oddechem miasta
Pionowy las będzie oddechem miasta (@hoogbouw Twitter)

W Utrechcie w Holandii trwa budowa "Wonderwoods" - budynków mieszkalnych, które będą fragmentem lasu w mieście. Zostały zaprojektowane przez wielokrotnie nagradzanego włoskiego architekta Stefano Boeri. To dwa wieżowce o wysokości 105 m i 70 m. Budynki będą pokryte 300 drzewami i 10 tys. innych roślin.

Jak podaje portal euronews.com, ten ekosystem będzie produkował blisko 42 tony tlenu rocznie, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla i wychwytując drobne pyły. Rośliny obniżą też poziom hałasu w mieszkaniach i zapewnią obniżenie temperatury w budynkach w lecie. "Wonderwoods" będą gotowe na przyjęcie mieszkańców latem 2024 r.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
100 martwych delfinów w tydzień. Co je zabija?