Obszar rzeki Vjosa jest siedliskiem rysia bałkańskiemu

Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #4

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
09.05.2023 10:00

Kryzys klimatyczny jest najbardziej palącym globalnym problemem. Nie sposób uciec od niepokojących informacji o jego skutkach napływających codziennie ze wszystkich zakątków świata. Aby nie popaść w fatalizm, chcemy przekazywać wam też pozytywne wiadomości o wysiłkach, które są podejmowane by z nim walczyć.

Rzeka Vjosa w Albanii została ustanowiona w całości parkiem narodowym. Vjosa jest jedną z ostatnią dzikich, nieuregulowanych rzek w Europie i jako taka zostanie zachowana. Będzie chroniona na całej długości, od źródeł w greckich górach Pindus do ujścia do Adriatyku na terytorium Albanii.

Ustanowienie Vjosy parkiem narodowym jest efektem współpracy rządu Albanii, organizacji pozarządowych Save the Blue Heart of Europe i International Union for Conservation of Nature oraz marki Patagonia.

Ta wyjątkowa współpraca między rządem, społeczeństwem i biznesem jest świadectwem siły kolektywnego działania i mamy nadzieję, że będzie dla innych inspiracją do łączenia wysiłków w chronieniu dzikich obszarów, które nam jeszcze zostały.

- Ryan Gellert

Na terenach objętych zakresem Vjosa Wild River National Park występuje 150 gatunków roślin i zwierząt chronionych konwencją berneńską. Są siedliskiem między innymi sępa egipskiego i krytycznie zagrożonego wyginięciem rysia bałkańskiego.

Prawo do naprawy w Austrii

Pisaliśmy już o prawie do naprawy, które obowiązuje w Unii Europejskiej w zakresie dużej elektroniki, a wkrótce ma być rozciągnięte również na smartfony i tablety. Zobowiązuje producentów do umożliwienia naprawy zepsutych sprzętów po terminie gwarancji m.in. przez zapewnienie dostępności części zamiennych. Ma wstrzymać lawinowy przyrost elektrośmieci, które produkujemy.

Austria dopłaca do napraw elektroniki.
Austria dopłaca do napraw elektroniki. (canva)

Rząd Austrii poszedł o krok dalej i dopłaca swoim obywatelom do naprawy takich sprzętów jak smartfony, laptopy, kawiarki czy zmywarki. Program dopłat został wprowadzony w 2022 r. i skorzystało z niego już 560 tys. Austriaków. Rządowe vouchery pokrywają aż 50 proc. kosztów naprawy.

Ekologiczne "kosiarki" i narodziny agrowoltaniki

Farma słoneczna Rogane w Kamienicy w Kosowie to aż 12 tys. paneli fotowoltaicznych. Utrzymanie trawy na jej terenie w odpowiednim stanie było nie lada wyzwaniem. Tzn. dopóki jej pracownicy nie wpadli na pomysł powierzenia tego zadania najbardziej wykwalifikowanym specjalistom.

Obecnie za pielęgnację trawy na farmie odpowiada ponad 100 owiec należących do 72-letniego Rexhepa Rrudhani. Nie tylko nie zużywają energii elektrycznej, ale też dostarczają naturalnego nawozu i roznoszą nasiona po całej powierzchni farmy.

Farmy fotowoltaniczne "zatrudniają" owce do koszenia trawy.
Farmy fotowoltaniczne "zatrudniają" owce do koszenia trawy. (canva)

Z kolei we francuskich winnicach i w Colorado w Stanach Zjednoczonych są z powodzeniem prowadzone eksperymenty z wykorzystaniem gleby pod panelami do hodowli roślin. Dzięki częściowemu zacienieniu, pod panelami słonecznymi tworzy się mikroklimat, w którym rośliny potrzebują np. mniej wody. Tak powstaje nowa gałąź rolnictwa, którą nazwano agrowoltaiką.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0