Jak praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne? Naukowcy nie mają złudzeń
Od początku pandemii nasze życie znacznie się zmieniło. Wizyta u lekarza tylko w maseczce ochronnej, dezynfekcja rąk czy nawet możliwość pracy z domu. Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili przyjrzeć się, jak praca zdalna wpłynęła na naszą psychikę. Wyniki dają do myślenia.
2020 r. był przełomowy dla naszego społeczeństwa pod wieloma względami. Jedną z rzeczy jest umożliwienie większej liczbie osób pracy zdalnej. Niektóre firmy całkowicie przeszły na pracę z domu, a inne działają hybrydowo.
Podobne
- Zdrowie psychiczne nastolatków w Rumunii i Bułgarii. Jak wygląda troska o głowę?
- Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania
- Jak pandemia wpłynęła na naszą psychikę? Psycholodzy nie mają złudzeń
- Kogo stać na zdrowie psychiczne? Młodzi muszą płacić więcej
- Szlachetna walka Fame MMA. Stawką zdrowie psychiczne zawodników
Z pewnością praca we własnych czterech ścianach jest wygodna, ale też różnie wpływa na ludzką psychikę. Naukowcy z Wielkiej Brytanii zebrali dane, jak praca zdalna wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników. Ocenili, że od kwietnia do czerwca 2022 r. prawie 60 proc. zatrudnionych przeszło całkowicie z pracy w biurze na zdalną. Wielu z nich nie wróciło do siedziby firmy i własnego biurka nawet po zniesieniu ograniczeń pandemicznych.
W 2018 r. zaledwie pięć proc. pracowników wykonywało obowiązki z domu, a dziewięć proc. pracowało hybrydowo. Jak podaje portal interia.pl, od września 2022 r. do stycznia 2023 r. 16 proc. osób zadeklarowało, że pracuje w pełni zdalnie, a 28 proc. hybrydowo.
Wpływ pracy zdalnej na zdrowie psychiczne
Uczeni z UK przeprowadzili badania, które pozwoliły im ustalić, jak bardzo praca zdalna obciążyła psychikę człowieka. Wzięło w nim udział ponad 1 tys. osób w wieku 16-66 lat. Według badań na początki pandemii taka forma pracy nie była dla nich ciężka. Z każdym kolejnym miesiącem coraz częściej skarżyli się na pogorszenie stanu psychicznego.
Naukowcy porównali wyniki siedmiu zestawów badań:
- początek lockdownu;
- lipiec-październik 2020 r.;
- listopad 2020 r.-marzec 2021 r.
Jakie są wyniki badań?
Naukowcy stwierdzili, że u osób pracujących zdalnie odnotowano spadek samopoczucia na przełomie 2020 r. i 2021 r. W tamtym czasie pracownicy zdalni odczuwali większe poczucie samotności. Eksperci twierdzą, że wspomniane odczucia pojawiły się u badanych po kilku miesiącach pracy zdalnej. Na początku było to dla nich ekscytujące oraz czuli powiew świeżości do codziennej rutyny.
Wyniki pokazują również, że na pogorszenie zdrowia psychicznego najbardziej narażone były kobiety. Uczeni z Wielkiej Brytanii ustalili, że przez wybuchem pandemii pracownicy mieli większą odporność na dolegliwości psychiczne.
Czy wy pracujecie zdalnie? Jak się z tym czujecie?
źródło: dorzeczy.pl
Popularne
- Kaja Godek atakuje nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Powód smuci
- Burza pod postem Trzaskowskiego. Jakie święta obchodzi prezydent?
- Reklama Lidla wywołała burzę. Skrajna prawica pieni się o świąteczną kolację
- Wydała fortunę, żeby zostać kotem. Najgorsze jeszcze przed nią
- Podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenie musi przekonać młodych
- Praca dla Rihanny gorsza od Shein. Raport alarmuje
- Konopskyy szuka pieniędzy od Kawiaq. Youtuber wygrał zakład
- Zapadł wyrok w sprawie Margot. Obrońcy chcieli uniewinnienia
- Umarł na oczach widzów. Zapłacili mu za wypicie butelki wódki