Jak praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne? Naukowcy nie mają złudzeń

Jak praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne? Naukowcy nie mają złudzeń

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
18.05.2023 12:15

Od początku pandemii nasze życie znacznie się zmieniło. Wizyta u lekarza tylko w maseczce ochronnej, dezynfekcja rąk czy nawet możliwość pracy z domu. Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili przyjrzeć się, jak praca zdalna wpłynęła na naszą psychikę. Wyniki dają do myślenia.

2020 r. był przełomowy dla naszego społeczeństwa pod wieloma względami. Jedną z rzeczy jest umożliwienie większej liczbie osób pracy zdalnej. Niektóre firmy całkowicie przeszły na pracę z domu, a inne działają hybrydowo.

Z pewnością praca we własnych czterech ścianach jest wygodna, ale też różnie wpływa na ludzką psychikę. Naukowcy z Wielkiej Brytanii zebrali dane, jak praca zdalna wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników. Ocenili, że od kwietnia do czerwca 2022 r. prawie 60 proc. zatrudnionych przeszło całkowicie z pracy w biurze na zdalną. Wielu z nich nie wróciło do siedziby firmy i własnego biurka nawet po zniesieniu ograniczeń pandemicznych.

W 2018 r. zaledwie pięć proc. pracowników wykonywało obowiązki z domu, a dziewięć proc. pracowało hybrydowo. Jak podaje portal interia.pl, od września 2022 r. do stycznia 2023 r. 16 proc. osób zadeklarowało, że pracuje w pełni zdalnie, a 28 proc. hybrydowo.

Wpływ pracy zdalnej na zdrowie psychiczne

Uczeni z UK przeprowadzili badania, które pozwoliły im ustalić, jak bardzo praca zdalna obciążyła psychikę człowieka. Wzięło w nim udział ponad 1 tys. osób w wieku 16-66 lat. Według badań na początki pandemii taka forma pracy nie była dla nich ciężka. Z każdym kolejnym miesiącem coraz częściej skarżyli się na pogorszenie stanu psychicznego.

Naukowcy porównali wyniki siedmiu zestawów badań:

  • początek lockdownu;
  • lipiec-październik 2020 r.;
  • listopad 2020 r.-marzec 2021 r.

Jakie są wyniki badań?

Naukowcy stwierdzili, że u osób pracujących zdalnie odnotowano spadek samopoczucia na przełomie 2020 r. i 2021 r. W tamtym czasie pracownicy zdalni odczuwali większe poczucie samotności. Eksperci twierdzą, że wspomniane odczucia pojawiły się u badanych po kilku miesiącach pracy zdalnej. Na początku było to dla nich ekscytujące oraz czuli powiew świeżości do codziennej rutyny.

Wyniki pokazują również, że na pogorszenie zdrowia psychicznego najbardziej narażone były kobiety. Uczeni z Wielkiej Brytanii ustalili, że przez wybuchem pandemii pracownicy mieli większą odporność na dolegliwości psychiczne.

Czy wy pracujecie zdalnie? Jak się z tym czujecie?

źródło: dorzeczy.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Zdalny,zgłoś
Bez sensu. Badano uczestnikow w czasie lockdownu. Nie mogli po pracy swobodnie spotykać się z ludzmi. Ciekawe jakie teraz byłyby wyniki, kiedy po pracyy można swobodnie wyjść, a do tego oszczędza sie czas na dojazd.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się