Check out english version
zdrowie psychiczne
"Za dużo, za wcześnie". Jak dorasta się z dostępem do pornografii
Wielu uczniów na podkarpaciu nie będzie miało wsparcia psychologa szkolnego

Interwencja w kuratorium. Brakuje psychologów szkolnych na Podkarpaciu

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
03.08.2023 11:30

Raport Fundacji GrowSpace alarmował o dramatycznie niskim odsetku obsadzenia etatów psychologów w woj. podkarpackim. Fundacja interweniuje w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Alarmujący raport Fundacji GrowSpace przedstawił braki kadrowe na etatach psychologów szkolnych w całej Polsce. Dokument, który ukazał się 24 lipca, ujawnił, że w najgorszej sytuacji są uczniowie w woj. podkarpackim, gdzie nieobsadzonych jest aż 46 proc. wakatów.

trwa ładowanie posta...

Mateusz Trzaska z GrowSpace wystosował do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oficjalną interwencję zawierającą serię pytań w związku z tą sytuacją. Fundacja chce się dowiedzieć m.in. czy kuratoriom było świadome braków i jakie działania zostały podjęte, aby im przeciwdziałać.

Wicekurator oświaty w Rzeszowie Stanisław Fundakowski w wypowiedzi dla "Wyborczej" nie potwierdził danych podanych przez Fundację. Przypomnijmy, że zostały one zebrane na podstawie informacji otrzymanych przez GrowSpace od 91 proc. jednostek samorządowych w Polsce, czyli z organów, które faktycznie zatrudniają psycholożki i psychologów.

Nie dysponujemy jeszcze pełnymi danymi. Być może tak było w dniu sporządzania raportu. Ale z informacji o wakatach przesłanych przez dyrektorów szkół wynika, że psychologów brakuje jak nauczycieli innych przedmiotów. Na stronie kuratorium znajduje się około 170 ofert pracy.

- Stansiław Fundakowski

Z raportu Fundacji wynika, że na Podkarpaciu aż 40 gmin nie zatrudniło żadnego psychologa. W poprzednim roku szkolnym w części podkarpackich gmin funkcjonowała również instytucja "psychologa objazdowego", który pojawiał się w szkole na kilka godzin w tygodniu.

Podstawą skuteczności wsparcia psychologicznego w szkołach jest budowanie relacji zaufania z uczniami, rodzicami i kadrą nauczycielską. Tryb "objazdowy" na pewno znacząco to utrudnia.

Rzeszowski wicekurator tłumaczył w wypowiedzi dla "Wyborczej", że wymóg zatrudniania przez szkoły psychologów i pedagogów pojawił się w zeszłym roku. Przyznał, że znalezienie w krótkim czasie 1500 specjalistów, którzy do tej pory nie byli w Rzeszowie kształceni, to wyzwanie.

Jakie mogą być skutki braku psychologów?

Pomoc psychologiczna jest w szkołach niezbędna. Uczniowie wciąż mierzą się ze skutkami izolacji związanej z pandemią. W województwie podkarpackim było 96 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Sześć zakończyło się śmiercią - powiedział "Wyborczej" przedstawiciel fundacji GrowSpace Mateusz Trzaska.

Rola psycholożek i psychologów szkolnych to nie tylko próby zapobiegania wydarzeniom tragicznym. Monitorują też uczniów pod kątem trudności w nauce, co może pozwolić na wystarczająco wczesne udzielanie im specjalistycznego wsparcia. Mogą zapobiegać bullyingowi i wspierać nauczycieli w sprawianiu, żeby szkoła była bezpiecznym psychologicznie miejscem.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
taaa...,zgłoś
I tu pojawia się ministerialne rozwiązanie. Po co zatrudniać osoby już wykształcone, jak można zatrudnić...studentów!!! Żadnej odpowiedzialności na siebie nie wezmą, wiedza teoretyczna i często słabo usystematyzowana, ale minister może się później pochwalić, że etaty obstawił. ŻENADA!!! DNO DNA!!!
Odpowiedz
0like0dislike
Feb X,zgłoś
Mój psycholog ma własną działalność, dziennie 10 pacjentów, 150zl każdy, i 5 dni w tygodniu, ma stałych pacjentów. Ile zarobi... Chocby własną działalność to 4tys składki, 3tys wynajem gabinetu, 24tys minus te 8tys.utrzymanie samochodu i gabinetu to 2 tys. Zostaje...
Odpowiedz
1like0dislike
Sołtys,zgłoś
Wystarczy że mają tam Nowak ona wystarczy za wszystkich
Odpowiedz
0like0dislike
Zobacz komentarze: 12
Komentarze (12)
arrow
Minister edukacji ma dość. Chce zabierać uczniom telefony