Interwencja w kuratorium. Brakuje psychologów szkolnych na Podkarpaciu
Raport Fundacji GrowSpace alarmował o dramatycznie niskim odsetku obsadzenia etatów psychologów w woj. podkarpackim. Fundacja interweniuje w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Alarmujący raport Fundacji GrowSpace przedstawił braki kadrowe na etatach psychologów szkolnych w całej Polsce. Dokument, który ukazał się 24 lipca, ujawnił, że w najgorszej sytuacji są uczniowie w woj. podkarpackim, gdzie nieobsadzonych jest aż 46 proc. wakatów.
Podobne
- Brakuje psychologów w szkołach. Sytuacja jest dramatyczna
- Kogo stać na zdrowie psychiczne? Młodzi muszą płacić więcej
- "Bity, kopany, obrażany". Interweniują u Czarnka w sprawie prześladowania
- 16-letni Filip popełnił samobójstwo. Był nękany w szkole? "Ofiar było więcej"
- Kamery w szkolnych toaletach. Organizacje interweniują w Urzędzie Miasta
Mateusz Trzaska z GrowSpace wystosował do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oficjalną interwencję zawierającą serię pytań w związku z tą sytuacją. Fundacja chce się dowiedzieć m.in. czy kuratoriom było świadome braków i jakie działania zostały podjęte, aby im przeciwdziałać.
Wicekurator oświaty w Rzeszowie Stanisław Fundakowski w wypowiedzi dla "Wyborczej" nie potwierdził danych podanych przez Fundację. Przypomnijmy, że zostały one zebrane na podstawie informacji otrzymanych przez GrowSpace od 91 proc. jednostek samorządowych w Polsce, czyli z organów, które faktycznie zatrudniają psycholożki i psychologów.
Z raportu Fundacji wynika, że na Podkarpaciu aż 40 gmin nie zatrudniło żadnego psychologa. W poprzednim roku szkolnym w części podkarpackich gmin funkcjonowała również instytucja "psychologa objazdowego", który pojawiał się w szkole na kilka godzin w tygodniu.
Podstawą skuteczności wsparcia psychologicznego w szkołach jest budowanie relacji zaufania z uczniami, rodzicami i kadrą nauczycielską. Tryb "objazdowy" na pewno znacząco to utrudnia.
Rzeszowski wicekurator tłumaczył w wypowiedzi dla "Wyborczej", że wymóg zatrudniania przez szkoły psychologów i pedagogów pojawił się w zeszłym roku. Przyznał, że znalezienie w krótkim czasie 1500 specjalistów, którzy do tej pory nie byli w Rzeszowie kształceni, to wyzwanie.
Jakie mogą być skutki braku psychologów?
Pomoc psychologiczna jest w szkołach niezbędna. Uczniowie wciąż mierzą się ze skutkami izolacji związanej z pandemią. W województwie podkarpackim było 96 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Sześć zakończyło się śmiercią - powiedział "Wyborczej" przedstawiciel fundacji GrowSpace Mateusz Trzaska.
Rola psycholożek i psychologów szkolnych to nie tylko próby zapobiegania wydarzeniom tragicznym. Monitorują też uczniów pod kątem trudności w nauce, co może pozwolić na wystarczająco wczesne udzielanie im specjalistycznego wsparcia. Mogą zapobiegać bullyingowi i wspierać nauczycieli w sprawianiu, żeby szkoła była bezpiecznym psychologicznie miejscem.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet