Groźny inwazyjny gatunek już w Europie. Ma tu coraz lepsze warunki
Na Sycylii po raz pierwszy w Europie odkryto kolonie mrówek ognistych. Dzięki ociepleniu klimatu może rozprzestrzeniać się na kontynencie.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Current Biology" jeden z najgroźniejszych inwazyjnych gatunków na świecie po raz pierwszy pojawił się w Europie. Mrówka ognista (Solenopsis invicta) utworzyła dojrzałą populację na Sycylii we Włoszech.
Podobne
- W Europie jest coraz więcej wilków. UE rozważa radykalne rozwiązanie
- Miliony osób w niebezpieczeństwie. Wróg atakuje ich płuca
- Każdy i każda z nas finansuje kryzys klimatyczny. Czy można tego uniknąć?
- Gorące głosowanie podzieliło Parlament Europejski. Jaki był wynik?
- Aktywiści klimatyczni przesadzili? Są oskarżani o trucie ryb
Mrówka ognista może rozprzestrzenić się w Europie
Naukowcy ostrzegają, że dzięki globalnemu ociepleniu mrówki mogą rozprzestrzenić się na całym kontynencie. Klimat w połowie europejskich obszarów miejskich jest już odpowiedni dla tego gatunku. Może to mieć niszczycielski i kosztowny ekonomicznie wpływ na bioróżnorodność, uprawy i zdrowie ludzi.
Jako agresywni zbieracze, mrówki ogniste zwykle stają się dominującym gatunkiem mrówek, gdy zostaną wprowadzone na nowe terytorium. Mogą wypierać lokalne populacje mrówek i niszczyć rodzime rośliny. Mają jadowite żądło, które może zabijać lub ranić żaby, jaszczurki i małe ssaki.
Mrówki mogą również żądlić ludzi, czyniąc miejsca, takie jak parki, niebezpiecznymi dla dzieci. U niewielkiego odsetka osób wrażliwych na ich jad mogą wywołać zagrażającą życiu reakcję alergiczną.
Skąd biorą się inwazyjne gatunki?
Według szacunków opublikowanych w czasopiśmie "Nature" w 2021 r. mrówki ogniste są piątym najbardziej kosztownym gatunkiem inwazyjnym na świecie. W latach 1970-2017 spowodowały globalnie prawie 20 mld euro szkód.
Czerwone mrówki ogniste pochodzą z Ameryki Południowej. W ciągu niespełna stulecia rozprzestrzeniły się za pośrednictwem handlu w większości Stanów Zjednoczonych, Meksyku, na Karaibach, w Chinach, na Tajwanie i w Australii. Podróżują w glebie, sianie, ściółce oraz materiałach budowlanych. Tylko Nowej Zelandii udało się skutecznie wstrzymać ich inwazję.
W Europie mrówki ogniste były wcześniej odkrywane w towarach w Hiszpanii, Finlandii i w Holandii. Jednak nigdy na wolności, jak ma to miejsce na Sycylii, gdzie znaleziono już 88 gniazd. Prognozy pokazują, że środowisko Europy będzie stawać się coraz bardziej odpowiednie dla tych mrówek w miarę ocieplania się klimatu.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Wyśmiał ślub Biedronia, szybko usunął wpis. Szafarowicz w formie
- Biedroń wziął ślub. Janusz Kowalski: "zaczadzenie ideologią LGBT"
- Stanowski o wypadku na A1. "Nie ma uzasadnienia dla większych możliwości aut"
- Shrek wynajmuje bagno. Możesz spędzić weekend w jego chacie
- Dobromir Sośnierz kpi z samobójstwa. Oburzający plakat posła
- Druga twarz Krzysztofa Gonciarza. Kasia Mecinski wydała oświadczenie
- Sylwia i Jan Dąbrowscy przepraszają. Krew pępowinowa jednak nie leczy autyzmu
- Problemy Konfederacji. Bosak i Mentzen robią dobrą minę do złej gry
- Kowalski zazdrości Tuskowi? "Stać go na buty za 3 tys. zł"