Groźny inwazyjny gatunek już w Europie. Ma tu coraz lepsze warunki
Na Sycylii po raz pierwszy w Europie odkryto kolonie mrówek ognistych. Dzięki ociepleniu klimatu może rozprzestrzeniać się na kontynencie.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Current Biology" jeden z najgroźniejszych inwazyjnych gatunków na świecie po raz pierwszy pojawił się w Europie. Mrówka ognista (Solenopsis invicta) utworzyła dojrzałą populację na Sycylii we Włoszech.
Podobne
- Groźny wirus jest już w Europie. To wina kryzysu klimatycznego
- IKEA zniszczyła stare lasy w Europie? Raporty organizacji pozarządowych
- Zakaz patentowania roślin w Europie nie działa? Koncerny chcą zmonopolizować rynek
- W Europie jest coraz więcej wilków. UE rozważa radykalne rozwiązanie
- Nowe reguły w lotnictwie w UE. Coś dla fanów teorii spiskowych?
Mrówka ognista może rozprzestrzenić się w Europie
Naukowcy ostrzegają, że dzięki globalnemu ociepleniu mrówki mogą rozprzestrzenić się na całym kontynencie. Klimat w połowie europejskich obszarów miejskich jest już odpowiedni dla tego gatunku. Może to mieć niszczycielski i kosztowny ekonomicznie wpływ na bioróżnorodność, uprawy i zdrowie ludzi.
Jako agresywni zbieracze, mrówki ogniste zwykle stają się dominującym gatunkiem mrówek, gdy zostaną wprowadzone na nowe terytorium. Mogą wypierać lokalne populacje mrówek i niszczyć rodzime rośliny. Mają jadowite żądło, które może zabijać lub ranić żaby, jaszczurki i małe ssaki.
Mrówki mogą również żądlić ludzi, czyniąc miejsca, takie jak parki, niebezpiecznymi dla dzieci. U niewielkiego odsetka osób wrażliwych na ich jad mogą wywołać zagrażającą życiu reakcję alergiczną.
Skąd biorą się inwazyjne gatunki?
Według szacunków opublikowanych w czasopiśmie "Nature" w 2021 r. mrówki ogniste są piątym najbardziej kosztownym gatunkiem inwazyjnym na świecie. W latach 1970-2017 spowodowały globalnie prawie 20 mld euro szkód.
Czerwone mrówki ogniste pochodzą z Ameryki Południowej. W ciągu niespełna stulecia rozprzestrzeniły się za pośrednictwem handlu w większości Stanów Zjednoczonych, Meksyku, na Karaibach, w Chinach, na Tajwanie i w Australii. Podróżują w glebie, sianie, ściółce oraz materiałach budowlanych. Tylko Nowej Zelandii udało się skutecznie wstrzymać ich inwazję.
W Europie mrówki ogniste były wcześniej odkrywane w towarach w Hiszpanii, Finlandii i w Holandii. Jednak nigdy na wolności, jak ma to miejsce na Sycylii, gdzie znaleziono już 88 gniazd. Prognozy pokazują, że środowisko Europy będzie stawać się coraz bardziej odpowiednie dla tych mrówek w miarę ocieplania się klimatu.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Bilety na ostatni koncert Quebonafide zupełnie za darmo. Wystarczy apka InPost
- Książulo ma beef z krakowskimi kebabami? Wprowadzają rollo "śmierdzący książuulo"
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- Znamy finalistów "Twoje 5 Minut 3". Decyzja jury zaskoczyła widzów
- Klaudia Sadownik zerwała z chłopakiem? Detektywi węszą kolejne rozstanie
- Słyszeli jej krzyki, gdy jeszcze żyła. Tragedia znanej influencerki
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- W Gliwicach stanął gigantyczny posąg "kciuka w górę". Co na to mieszkańcy?