Cisza wyborcza 2023. Czego nie wolno robić?
O północy z piątku 13 października na sobotę 14 października rozpocznie się cisza wyborcza. Podczas jej trwania obowiązują zasady, których nie można łamać. Jakie? Wszystko wyjaśnimy.
W niedzielę 15 października odbywają się zarówno wybory parlamentarne, jak i referendum. Oznacza to, że obie kampanie zakończą się w piątek o północy. Od tego momentu, aż do poznania wyników, będzie trwała cisza wyborcza, której zasad nie można łamać, gdyż grożą za to kary.
Podobne
- Barbara Nowak o fiasku referendum. Zgadnijcie, kogo obwinia?
- TVP przegrała proces. Musiała przeprosić jeden z komitetów wyborczych
- Nowa zapowiedź Barbary Nowak. Jest się czego bać?
- Generacja Z o wyborach w Polsce: nie idziesz na wybory, nie masz głosu
- Isamu odpowiedział na film Konopa. "Nigdy nie oszukałem widzów"
Co wolno, a co jest zabronione podczas ciszy wyborczej?
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, iż zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach jest jak najbardziej dozwolone. Jeśli chcesz nagrać tiktoka lub dodać post na Instagramie czy Facebooku, w którym napiszesz o tym, dlaczego warto udać się do urny, nic ci nie grozi. Jeżeli natomiast to samo będziesz chciał zrobić w sprawie referendum, złamiesz ciszę referendalną, za co grozi kara grzywny.
Od północy z piątku na sobotę zakazane jest również prowadzenie agitacji wyborczej oraz kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie. Chodzi o organizowanie pochodów oraz manifestacji, zwoływanie zgromadzeń, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych.
Kary za złamanie ciszy wyborczej
"Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione" - czytamy w oświadczeniu PKW.
Jak czytamy na rmf24.pl, komisja przypomniała także, że agitacja wyborcza, a także prowadzenie kampanii referendalnej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, są zabronione. W dzień głosowania tj. 15 października należy powstrzymać się od pokazywania symboli startujących partii, krzyczenia haseł wyborczych, eksponowania napisów nawiązujących do programów etc. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara grzywny, która zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł.
Źródło: rmf24.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku