Alicja Herda, Dominika Lasota, Radu Chirila, Michał Dziedzic

Event My Impact w Warszawie. Jak pokolenie Z zmienia świat?

Źródło zdjęć: © Vibez
Marta Grzeszczuk,
22.08.2024 14:45

W Warszawie odbył się Event My Impact podsumowujący rok współpracy Vibez.pl z mediami z Litwy, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Projekt jest poświęcony zaangażowaniu społecznemu młodych ludzi.

21 sierpnia w Warszawie odbył się Event My Impact wieńczący projekt #MamWpływ. Redakcja Vibez.pl we współpracy z mediami z Litwy, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji od roku promuje w jego ramach aktywność w ważnych dla pokolenia Z obszarach zdrowia psychicznego, ekologii, praw osób z mniejszości LGBTQ+ i zaangażowania społecznego. Na scenie Eventu My Impact o swojej działalności opowiedzieli sami aktywiści i aktywistki.

Event My Impact oddał głos aktywistom i aktywistkom

Wśród osób, które opowiedziały o swoim zaangażowaniu, był m.in.i pierwszy wyoutowany gej w litewskim parlamencie Tomas Vytautas Raskevičius, który opowiedział, jak udało mu się nadać bieg ustawie o związkach partnerskich. Polskę reprezentowały Dominka Lasota ze Wschodu i Alicja Herda z warszawskiego Miasteczka Równości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rada Boneva, która żartując, przyznała, że bywa nazywana "bułgarską Gretą Thunberg" w internecie tworzy pod marką "Thrift Sheep". Na blogu, Instagramie i w podcaście promuje zrównoważony tryb życia. Pokazuje, że można przyjemnie i estetycznie mieszkać, ubierać się i jeść, nie ulegając naciskom marketingu i nadkonsumpcji. Na Evencie My Impact opowiedziała jak skutecznie inspirować w mediach społecznościowych. Podkreśliła znaczenie dawania przykładu zamiast moralizowania, mówiła też o znaczeniu lokalności i przystępności. Zamiast pokazywać zakupy w ekosklepie w stolicy, Boneva nagrywa, co wybiera w supermarkecie, który jest w każdym bułgarskim miasteczku.

Marta Grzeszczuk, Vibez: Z jakimi unikalnymi problemami mierzy się pokolenie Z w Bułgarii w kontekście twojej działalności?

Rada Boneva: - Zrównoważona konsumpcja nie jest ważnym tematem dla wielu osób. Jest też mnóstwo dezinformacji. Byłam na konferencji Komisji Europejskiej poświęconej fake newsom. Bułgaria była w pierwszej piątce, jeśli chodzi o podatność na nieprawdziwe informacje w całej Unii. Jest ogromna potrzeba edukacji w zakresie krytycznego myślenia.

Jak w kilku zdaniach przedstawiłabyś swoje przesłanie na dzisiejszym evencie?

- Chciałabym, żeby zrównoważony sposób myślenia stał się normalnością. Nie jestem nikim wyjątkowym. Chciałabym, żeby wszystkim zależało na naszej planecie. Mamy jedno niebo nad głową, jego nie interesują granice ani polityka.

Rosalie Mann, Azza Slimene, Rada Boneva i Rugilė Matusevičiūtė
Rosalie Mann, Azza Slimene, Rada Boneva i Rugilė Matusevičiūtė (Vibez)

Alex Super Beats jest Dj-em i współzałożyciel OWPN Academy, która oferuje darmową pomoc i edukację psychologiczną środowisku muzyki elektronicznej w Rumunii. W rozmowie podkreślił unikalne doświadczenie osób w tym kraju związane z życiem po dyktaturze Ceaușescu, która skończyła się dopiero w 1989 r.

Alex Super Beats: - Są traumy, które przenoszą się z pokolenia na pokolenie. W dyktaturze nie było nawet wolności myślenia. W Rumunii wierzenia religijne zastąpiła wiara w dyktatora. Młodzi ludzie nie wiedzą, w co wierzyć. Ja w terapii uwierzyłem w autentyczność. W dobroć, współczucie i w miłość. Myślę, że to zdrowe wierzenia.

MG, Vibez: Wspomniałeś ze sceny, że w Rumunii udział w terapii wciąż bywa stygmatyzowany. Czy dotyczy to także młodych ludzi?

- Nie. Dla nich to nawet bardzo "cool" być w terapii. Ale jest strasznie droga. Jest przywilejem móc sobie na nią pozwolić. Walczymy, żeby była bardziej dostępna w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Dlatego też ze znajomymi zorganizowałem nasz projekt, który daje dostęp do terapii całkiem za darmo. Nie prosimy o nic w zamian, no może poza lajkiem na Instagramie [śmiech].

Jak w jednym zdaniu streściłbyś swój przekaz z dzisiejszego wydarzenia?

- Kwestionuj. Pozwól sobie na wątpliwości na temat tego, czym jest miłość. Czy tym, co widzieliśmy w dysfunkcjonalnych rodzinach - brakiem czułości, brakiem dobrych słów? To ważne, żeby kwestionować właśnie te przekonania i znaleźć własną prawdę na ten temat, pomimo generacyjnej traumy.

Yasmin Benoit, Tomas Raskevičius, Alex Zorila i Ugnė Siparė
Yasmin Benoit, Tomas Raskevičius, Alex Zorila i Ugnė Siparė (Vibez)

Almantas Dulkys z Litwy promuje wiedzę o zdrowiu psychicznym na LinkedIn. Zajął się tym tematem, gdy korporacyjna gonitwa doprowadziła go do depresji i myśli samobójczych, z którymi trafił do szpitala psychiatrycznego. Jego profil generuje ogromne zaangażowanie w portalu poświęconym rozwijaniu kariery.

MG, Vibez: Z jakimi unikalnymi wyzwaniami mierzy się pokolenie Z w Litwie?

- Wiele młodych osób ma dużą świadomość w zakresie zdrowia psychicznego. Ale mówimy tu o bańce, ograniczonej do trzech największych miast, gdzie zarobki pozwalają na wydatki na wsparcie psychologiczne. W pozostałych regionach możliwości uzyskania takiej pomocy są ograniczone. Nie działa system publicznej opieki zdrowotnej, a ceny wizyt prywatnych bez przerwy rosną. Na wizytę w ramach systemu publicznego czeka się nawet pół roku. Jest telefon zaufania, na który można zadzwonić w nagłych przypadkach. Ja też z niego korzystałem, gdy miałem myśli samobójcze. Co roku odbierają ponad 50 tys. telefonów i ta liczba się nie zmniejsza.

Jak w jednym zdaniu zawarłbyś przesłanie, z którym przyjechałeś na Event My Impact?

- Powiedziałbym: "Nie jesteś sam_". Każdy ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Ponad miliard osób na świecie, a te dane obejmują tylko te osoby, które zgłosiły się po pomoc. Gdy cierpimy, często wydaje nam się, że jesteśmy absolutnie sami, a to tylko zwiększa ból. Gdy się otworzymy, odkrywamy, że tak wiele osób przeżywa to samo. Potrzebujemy rozmowy z innymi w trudnych momentach. Świetnie, jeśli mamy dostęp do terapeuty.

Obecni na Event My Impact byli nasi medialni partnerzy w projekcie #MyImpact: litewska Delfi TV, portal informacyjny Netinfo z Bułgarii, rumuńska PRO TV oraz portal Index z Chorwacji. Transmisja z wydarzenia, napakowana naprawdę wartościowymi treściami i niezwykle inspirującymi postaciami, jest dostępna na kanale Delfi TV na YouTubie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3