Klimatyczny efekt domina

Naukowcy alarmują. Nadchodzi krytyczny moment dla Ziemi

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
06.12.2023 14:45

Global Tipping Points to punkty krytyczne w ziemskim systemie klimatycznym. Naukowcy udostępnili najnowszy raport dotyczący środowiskowego stanu Ziemi. Niestety, nie ma w nim dobrych wiadomości.

Naukowcy z Global Tipping Points udostępnili alarmujący raport. Ostrzegą w nim, że ludzkość stoi w obliczu "niszczycielskiego efektu domina". Grożą nam m.in. masowe przesiedlenia klimatyczne oraz ruina finansowa związana z ocieplaniem się planety.

Ziemia jest w ogromnym kryzysie klimatycznym

Raport Global Tipping Points został opracowany przez międzynarodowy zespół ponad 200 badaczy. Na ten moment jest to najbardziej kompleksowa ocena kondycji planety, jaką kiedykolwiek przeprowadzono.

Naukowcy wykorzystali dowody z zapisów paleoklimatycznych, teorii, obserwacji oraz złożonych modeli komputerowych. Dzięki nim zidentyfikowali oraz przeanalizowali 26 potencjalnych punktów krytycznych systemu ziemskiego. Eksperci zauważają, że pięć z nich może zostać przekroczonych w najbliższych latach. Należą do nich:

 • pokrywa lodowa Grenlandii,
 • lądolód Antarktydy Zachodniej,
 • rafa koralowa,
 • cyrkulacja północnoatlantycka,
 • rejony wieloletniej zmarzliny.

Warto również dodać, że w momencie, kiedy temperatura na świecie przekroczy 1,5 st. Celsjusza (co może nastąpić już w 2030 r.) stabilność trzech kolejnych systemów ziemskich może być zagrożona. Naukowcy alarmują, że przekroczenie jednego punktu wpłynie na kolejny, powodując efekt domina.

Klimatyczny efekt domina
Klimatyczny efekt domina (Canva)

Klimatyczny efekt domina

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż mamy do czynienia z systemem klimatycznym, który w znajduje się w dynamicznej równowadze. Z tego powodu zmianę klimatu należy postrzegać nie tylko jako zwyczajny wzrost temperatury, ale przede wszystkim zmianę parametrów kontrolujących funkcjonowanie tego systemu. Jeśli teraz nie wyhamujemy wzrostu temperatury, to potem już wszystko będzie się dziać poza naszą kontrolą, albowiem przekroczenie poszczególnych punktów krytycznych to uruchomienie procesów, które będą same się napędzać - powiedział w rozmowie z RMF dr hab. Bogdan H. Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Naukowcy z Global Tipping Points ostrzegają, że osiągnięcie neutralności węglowej dopiero w połowie stulecia nie zapobiegnie efektowi domina i przekraczaniu kolejnych punktów krytycznych. Rządy na całym świecie powinny już teraz wycofywać się z paliw kopalnych.

Na szczęście w raporcie znajduje się również pozytywna kwestia. Jak czytamy na rmf24.pl, w analizie Global Tipping Points zauważono, że świat coraz bardziej dostrzega kryzys klimatyczny i zaczyna mu przeciwdziałać, chociażby inwestując w odnawialne źródła energii.

Źródło: rmf24.pl

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 1
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
 • emoji smutek - liczba głosów: 10
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 2
Klimat na Ziemi zmienia się od milionów lat , jaki procent zmian obecnie uczynił człowiek i co wpływa dokładnie na zmiane klimatu. Przyczyn jest wiele.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Smutne
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Duch natury,zgłoś
Bajki dla dorosłych 😃😃
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5