"Powstrzymajcie to szaleństwo". Sekretarz generalny ONZ apeluje z Nepalu
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres apeluje z Nepalu do światowych przywódców. Nagłaśnia, w jakim tempie topią się lodowce w Himalajach.
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres wybrał się w podróż w nepalskie Himalaje, gdzie katastrofa klimatyczna jest widoczna gołym okiem. Guterres apeluje do światowych przywódców o zdecydowane działania w walce ze zmianami klimatu.
Podobne
- Sceny jak z horroru. Kanadyjskie lasy wciąż płoną
- Sukces i porażka jednocześnie? Komentarze na temat ustaleń COP28
- Najbogatszy 1 proc. ludzkości emituje tyle CO2 co miliardy biednych
- Młotkami w "Wenus z lustrem". Ekoaktywiści uderzyli w Londynie
- Mandat za umycie auta? Obostrzenia związane z historyczną suszą
Lodowce w Himalajach są już w jednej trzeciej stopione
Sekretarz Generalny ONZ ostrzegał w filmie udostępnionym na X, że pokryte śniegiem góry Nepalu straciły blisko jedną trzecią lodu w ciągu 30 lat z powodu globalnego ocieplenia. Topiące się lodowce są bezpośrednim zagrożeniem dla mieszkańców i mieszkanek Nepalu. Przelewające się górskie jeziora zalewają zasiedlone doliny.
Jak podał portal euronews.com, naukowcy ostrzegają, że w tym tempie himalajskie lodowce w tym regionie stopią się w 75 proc. do końca tego stulecia. Skutki będą niewyobrażalne: woda z gór przestanie zasilać rzeki Ganges i Indus, a ich delty zostaną zalane słoną wodą z podnoszącego się oceanu.
Adresatami apelu Guterresa są przede wszystkim uczestnicy szczytu COP28. Pod tym skrótem kryje się 28. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Spotkanie światowych przywódców odbędzie się w dniach 30 listopada do 12 grudnia 2023 r.
W Nepalu topnieją lodowce. ONZ grzmi o katastrofie klimatycznej
Coroczny szczyt jest miejscem, gdzie przedstawiciele rządów uzgadniają międzynarodową politykę mającą na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i minimalizowanie skutków zmiany klimatu. Tegoroczne COP28 odbędzie się w atmosferze kontrowersji ze względu na lokalizację w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z największych emiterów CO2 na świecie per capita.
We wcześniejszym nagraniu z Nepalu udostępnionym na X Guterres apelował: "Jestem tu dzisiaj, aby wołać z dachu świata: powstrzymajcie to szaleństwo". Sekretarz generalny podkreślał, że aby to zrobić, musi nastąpić globalne zakończenie "ery paliw kopalnych". "Lodowce się cofają, my nie możemy się wycofać. Musimy iść naprzód z działaniami na rzecz klimatu" - podsumował.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Znamy finalistów "Twoje 5 Minut 3". Decyzja jury zaskoczyła widzów
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- W Gliwicach stanął gigantyczny posąg "kciuka w górę". Co na to mieszkańcy?
- Gdzie jest Kuba Paniczko? Burza pod utworem "Moje 5 Minut"
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- Pokazali d*py w "Twoje 5 Minut 3". Co jest gorsze: to, czy obgryzanie paznokci u stóp?
- Salt Wave by Porsche. Easy life na festiwalu - balans między muzyką i chillem