"Powstrzymajcie to szaleństwo". Sekretarz generalny ONZ apeluje z Nepalu
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres apeluje z Nepalu do światowych przywódców. Nagłaśnia, w jakim tempie topią się lodowce w Himalajach.
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres wybrał się w podróż w nepalskie Himalaje, gdzie katastrofa klimatyczna jest widoczna gołym okiem. Guterres apeluje do światowych przywódców o zdecydowane działania w walce ze zmianami klimatu.
Podobne
- Sceny jak z horroru. Kanadyjskie lasy wciąż płoną
- Sukces i porażka jednocześnie? Komentarze na temat ustaleń COP28
- Najbogatszy 1 proc. ludzkości emituje tyle CO2 co miliardy biednych
- Młotkami w "Wenus z lustrem". Ekoaktywiści uderzyli w Londynie
- Mandat za umycie auta? Obostrzenia związane z historyczną suszą
Lodowce w Himalajach są już w jednej trzeciej stopione
Sekretarz Generalny ONZ ostrzegał w filmie udostępnionym na X, że pokryte śniegiem góry Nepalu straciły blisko jedną trzecią lodu w ciągu 30 lat z powodu globalnego ocieplenia. Topiące się lodowce są bezpośrednim zagrożeniem dla mieszkańców i mieszkanek Nepalu. Przelewające się górskie jeziora zalewają zasiedlone doliny.
Jak podał portal euronews.com, naukowcy ostrzegają, że w tym tempie himalajskie lodowce w tym regionie stopią się w 75 proc. do końca tego stulecia. Skutki będą niewyobrażalne: woda z gór przestanie zasilać rzeki Ganges i Indus, a ich delty zostaną zalane słoną wodą z podnoszącego się oceanu.
Adresatami apelu Guterresa są przede wszystkim uczestnicy szczytu COP28. Pod tym skrótem kryje się 28. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Spotkanie światowych przywódców odbędzie się w dniach 30 listopada do 12 grudnia 2023 r.
W Nepalu topnieją lodowce. ONZ grzmi o katastrofie klimatycznej
Coroczny szczyt jest miejscem, gdzie przedstawiciele rządów uzgadniają międzynarodową politykę mającą na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i minimalizowanie skutków zmiany klimatu. Tegoroczne COP28 odbędzie się w atmosferze kontrowersji ze względu na lokalizację w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z największych emiterów CO2 na świecie per capita.
We wcześniejszym nagraniu z Nepalu udostępnionym na X Guterres apelował: "Jestem tu dzisiaj, aby wołać z dachu świata: powstrzymajcie to szaleństwo". Sekretarz generalny podkreślał, że aby to zrobić, musi nastąpić globalne zakończenie "ery paliw kopalnych". "Lodowce się cofają, my nie możemy się wycofać. Musimy iść naprzód z działaniami na rzecz klimatu" - podsumował.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Budda oburzony zachowaniem dziecka. "To przegięcie pały"
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- "Oi oi oi baka". Kontrowersyjny trend już w szkołach w Polsce
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Zatrzymanie P. Diddy'ego. Co łączy rapera z Justinem Bieberem?