Jedzenie wpływa na pamięć? Naukowcy są zgodni
Polskie naukowczynie i naukowcy sprawdzają wpływ odżywiania na pamięć. Ich badania mogą doprowadzić do rewolucyjnych wniosków.
Odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na wagę. Lekarze i naukowcy od lat badają wpływ odżywiania na poszczególne aspekty życia. Tym razem naukowczynie z Uniwersytetu SWPS zajmują się wpływem stosowanej diety na pamięć jednostki.
Zdrowa dieta to lepsza pamięć?
Badania pod kierownictwem dr hab. prof. SWPS Anety Brzezickiej skupiają się na porównaniu pamięci osób stosujących zbilansowaną dietę do tych, które często odwiedzają restauracje typu fast food. W pracach wykorzystywany jest czepek z elektrodami - popularne narzędzie do przeprowadzania badania EEG, czyli testów fal mózgowych. Narzędzie pozwala sprawdzić wpływ stosowanej diety na pamięć. "To w mózgu, co głównie cierpi podczas takiej niezdrowej diety, to struktura, która nazywa się hipokampem. Odpowiada m.in. za kodowanie informacji" - tłumaczy prof. Aneta Brzezicka w rozmowie z Interia.
Badanie pacjentów odbywa się w kilku krokach. Na początku osoba wypełnia ankietę, w której opisuje swoją dietę. Następnie zakłada się czepek EEG, a badany otrzymuje do zapamiętania obrazy i różne informacje. Następnie maszyna produkuje cyfrowy zapis fal mózgowych, co pozwala na ocenienie kondycji pamięci.
Co wpływa na kondycję pamięci?
Według naukowczyń i naukowców bezpośredni wpływ na pamięć mają jelita, a dokładnie: ich makro i mikroflora. "Zaobserwowaliśmy, że te kobiety, które miały więcej gatunków zasiedlających jelita lepiej wykonywały zadania pamięciowe" - mówi prof. Brzezicka w rozmowie z Interią. Najlepszą pamięć mają osoby, które unikają spożywania cukrów i tłuszczy nasyconych, a więc nie spożywające słodyczy i fast foodów. "Widzimy, jak nadmierne stosowanie tego typu jedzenia przekłada się na gorsze wykonywania zadań poznawczych" - mówią naukowcy.
Naukowcy liczą na to, że badania pozwolą na wyizolowanie bakterii, które pozytywnie wpływają na pamięć. "Mikroorganizmy mogą w bezpośredni sposób przyczynić się do leczenia schorzeń związanych z pamięcią. Chcemy sprawdzić, czy interwencja probiotykiem o właściwościach prozapalnych jest w stanie poprawić pamięć" - mówi Maria Kosowska, doktorantka SWPS w Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS w Warszawie i naukowczyni biorąca udział w badaniach.
Zbadać może się każdy
W badaniu udział może wziąć każda osoba, która ukończyła 19 lat oraz mieszka w Warszawie lub okolicach. Na stronie Uniwersytetu SWPS trwa nabór chętnych do udziału w badaniu. Uczestnictwo ciągnie za sobą korzyści nie tylko dla naukowców. Dr hab. prof. SWPS Aneta Brzezicka zachęca: "Za udział w badaniu otrzyma Pan/Pani analizę swoich nawyków żywieniowych oraz spersonalizowane rekomendacje dotyczące zmian w jadłospisie, które pomogą wesprzeć zdrowie Pana/Pani mikrobioty jelitowej. Dodatkowo odbędzie się losowanie nagród finansowych w postaci bonów do wykorzystania w popularnych sieciach sklepów. Udział w drugim etapie gratyfikujemy finansowo w postaci bonów, do wykorzystania w popularnych sieciach sklepów".
Źródło: Interia, SWPS
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos