Przemysław Czarnek - aktywiści stworzyli Poznański Pakt dla Edukacji

Czarnek zniszczył polskie szkoły? Aktywiści mają plan na ratowanie edukacji

Źródło zdjęć: © Facebook - Przemysław Czarnek
Maja Kozłowska,
31.10.2023 11:15

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wkrótce pożegna się ze swoją funkcją. Aktywiści i politycy z Poznania już teraz podpisali Poznański Pakt dla Edukacji. Dokument zawiera najważniejsze reformy dotyczące szkolnictwa ustalone przez opozycję (KO, Trzecią Drogę i Lewicę).

Wybory parlamentarne 15 października jasno wskazały, że Polacy po ośmiu latach rządów PiS oczekują zmiany. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość jednostkowo uzyskało najwięcej głosów, większość w Sejmie przypadła w udziale opozycji.

Oznacza to, że już wkrótce Przemysław Czarnek przestanie pełnić obowiązki ministra edukacji i nauki. W kuluarach mówi się o tym, że szkolnictwo w nowym rządzie zostanie powierzone posłowi lub posłance z Lewicy.

Czarnek niszczył polskie szkoły?

Można zaryzykować stwierdzeniem, że Przemysław Czarnek był jednym z najmniej lubianych polityków PiS. Podpadł nauczycielom, dzieciom i młodzieży, rodzicom. Przyczyn było wiele: od programu willa+, przez wprowadzenie absurdalnego, stygmatyzującego i opiniowego podręcznika do HiT, aż po kolejne odsłony tzw. lex Czarnek. Przez kontrowersje ministra można brnąć jeszcze długo: co z projektem MeduM za prawie 30 mln zł? Bronieniem Oskara Szafarowicza przed władzami Uniwersytetu Warszawskiego? Otwartym konfliktem z nauczycielami?

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Przemysław Czarnek - aktywiści stworzyli Poznański Pakt dla Edukacji
Przemysław Czarnek - aktywiści stworzyli Poznański Pakt dla Edukacji (Filip Naumienko)

Środowisko akademickie bierze sprawy w swoje ręce

Rektorzy zgłaszają potrzebę stworzenia osobnego Ministerstwa Nauki, które zajmowałoby się wyłącznie sprawami szkolnictwa wyższego.

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w komentarzu dla "Wyborczej" powiedziała, że mimo zapowiadanych podwyżek dla nauczycieli oraz wykładowców wciąż nie wiadomo, czy będą na to fundusze. Dodała też, że zwiększa się dystrybucja dotacji na naukę, ale nie jest to odczuwalna zmiana na uczelniach.

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan poinformowała, że podział MEiN na dwa niezależne organy znajduje się w programie partii, jednak wszystko zależy od wspólnej decyzji demokratycznej opozycji. Polityczka podkreśliła, że głos środowiska akademickiego jest słyszalny.

Poznański Pakt dla Edukacji. Próba naprawy szkolnictwa po Czarnku

Fundacja Varia Posnania, która zajmuje się działaniami edukacyjnymi, uświadamiającymi oraz integracyjnymi, stworzyła Poznański Pakt dla Edukacji. Dokument zawiera osiem postulatów. Wśród propozycji reform znajdują się:

  • szkoła zgodna z prawem (zapisy w statucie szkoły nie mogą stać w opozycji do polskiego prawa),
  • demokracja od pierwszej klasy,
  • godna płaca za uczciwą pracę (podwyżki dla nauczycieli),
  • bezpieczeństwo, równość, świeckość,
  • edukacja klimatyczna w praktyce,
  • dostępne wsparcie psychologiczne,
  • finansowe odciążenie samorządów,
  • poprawa warunków kształcenia dla osób z Ukrainy.

Poznański Pakt dla Edukacji został podpisany przez Katarzynę Ueberhan, Ewę Schädler (posłanka Polski 2050) i Waldy'ego Dzikowskiego (senatora KO).

Działacze Varia Posnania zapowiedzieli, że wyślą PPdE do wszystkich lokalnych parlamentarzystów z opozycyjnych partii. Przyznali, że nie widzą sensu przedkładania dokumentu do podpisu politykom PiS.

trwa ładowanie posta...

Źródło: "Wyborcza"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 17
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
podof.KBW,zgłoś
Czerniak to najgorszy nowotwór
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się