Chcesz zobaczyć rafę koralową? Pozostało niewiele czasu
Naukowcy biją na alarm. Wielka Rafa Koralowa jest w stanie agonii. Eksperci zakładają, że za nieco ponad 76 lat wszystkie siedliska koralowców mogą ulec zniszczeniu. Jednym ze współwinnych jest człowiek.
Wiele krajów i miast zlokalizowanych na wybrzeżach czerpie korzyści z raf koralowych. Wycieczki łodziami z przezroczystym dnem, nurkowanie z butlami lub bez, pamiątki inspirowane koralowcami to tylko niektóre z przykładów zarabiania na jednym z najpiękniejszych cudów przyrody. Naukowcy informują, że zostało coraz mniej czasu na to, żeby zobaczyć rafę koralową na własne oczy, a nie na kartach podręczników do biologii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?
Rafy koralowe są w agonii
Marinolodzy są zgodni - wraz z wymarciem raf koralowych wyginie ok. 40 proc. gatunków ryb. Skupiska koralowców stanowią schronienie nie tylko dla ryb, ale też dla morskich gadów, bezkręgowców, głowonogów i innych. Badacze morscy szacują, że rafy koralowe są domem dla nie mniej niż miliona gatunków zwierząt i roślin.
Stale ogrzewające oraz zakwaszające się wody oceanów doprowadzają do blaknięcia koralowców, a w konsekwencji - do ich wymierania. Powodem tego zjawiska jest symbioza koralowców z niewielkimi glonami, które dzięki przeprowadzaniu fotosyntezy odżywiają polipy koralowców. Ciepła woda powoduje wytworzenie przez glony rodników, co z kolei doprowadza koralowce do wypędzenia swoich sprzymierzeńców. W efekcie nieodżywione rafy koralowe umierają z głodu.
Badacz morski alarmuje
Irlandzki biolog morski Terry Hughes od lat zajmuje się rafami koralowymi. Naukowiec bada podwodne pustynie martwych koralowców. Hughes doszedł do wniosku, że "dopóki woda nie nagrzewa się o więcej niż trzy stopnie Celsjusza powyżej średniej długoterminowej, koralowce pozostają w niezmienionej formie. Powyżej tej wartości zaczynają jednak masowo wymierać. Powyżej czterech stopni ich występowanie zmniejsza się o 40 proc., powyżej ośmiu stopni - o dwie trzecie, a powyżej dziewięciu stopni - o 80 proc."
Wielu badaczy morskich podkreśla, że ze względu na podwyższenie temperatury wody w oceanach do 2100 r. znikną wszystkie rafy koralowe. Oznacza to, że naukowcy i ekolodzy mają niecałe 76 lat, aby odmienić przyszłość oceanów na całym świecie.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"