Byli strefą anty-LGBT, a teraz zapraszają homoseksualnych gości

Byli strefą "anty-LGBT". Teraz ogłaszają: "zapraszamy"

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
07.05.2023 07:00

Organizacje broniące praw człowieka od lat alarmują o dramatycznej sytuacji osób LGBT+ w Arabii Saudyjskiej. W kwietniu 2023 r. zauważono jednak zmianę na stronie Saudyjskiego Urzędu Turystyki dotyczącą homoseksualnych turystów.

Amerykańska stacja CNN zwróciła uwagę na aktualizację strony Saudyjskiego Urzędu Turystyki. Nie wiadomo, kiedy dokładnie wprowadzono zmiany, ale zauważono, że od ostatniej zarchiwizowanej wersji strony z 14 marca 2023 r. pojawiła się odpowiedź na dodatkowe pytanie.

W sekcji pytań i odpowiedzi napisano, że "homoseksualni goście są mile widziani w saudyjskim królestwie".

"Każdy może odwiedzić Arabię Saudyjską, a odwiedzający nie są proszeni o ujawnianie takich danych osobowych" - tak wygląda odpowiedź na pytanie o przyjazd osób LGBT+ do Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska jest anty-LGBT+

Kraj położony w zachodniej Azji jest znany z dyskryminacji mniejszości seksualnych. Nie można się dziwić, że sporym zainteresowaniem stała się aktualizacja strony rządowej.

Dlaczego władze saudyjskiego kraju wprowadzili zmiany?

Przyczyną zmiany i deklarowanej otwartości saudyjskich władz może być chęć zarobienia większych pieniędzy na turystyce. W rozmowie z CNN Darren Burna, dyrektor generalny Out Of Office, luksusowej usługi planowania podróży, oraz Travel Gay, największej platformy turystycznej LGBT+, powiedział, że jest to "lukratywny rynek".

Stwierdził, że osoby homoseksualne wydają więcej pieniędzy w miejscu docelowym i podróżują częściej niż pary heteroseksualne. Darren Burna dodał też, że kraje coraz mocniej zabiegają o takich turystów.

Dyrektor uważa mimo wszystko, że informacja na stronie saudyjskiego urzędu to za mało, żeby mógł bezpiecznie wysłać klientów do tego państwa. Nie jest pewien, czy pary LGBT+ będą mogły bez problemu zameldować się w hotelu z podwójnym łóżkiem. Jednak przyznał, że jest to dobry punkt wyjścia do zmiany praw dla osób nieheteronormatywnych na lepsze.

"Wszyscy są mile widziani, ale..."

Nora Noralla, badaczka zajmująca się prawami człowieka, również wypowiedziała się dla stacji CNN. Kobieta sądzi, że Arabia Saudyjska chce prześcignąć Dubaj, który do tej pory był znany z większej otwartości na osoby homoseksualne.

Mimo to i tak obowiązywał tam tzw. cis-passing, czyli test, który należy przejść, żeby być tolerowanym. Nora Noralla uważa, że tak długo, jak rozumie się kontekst obszaru, w którym się jest, szanuje się tradycyjną kulturę i nie pokazuje się queerowości, to wszystko jest w porządku.

Badaczka ostrzegła też, że to, co wolno "bogatym turystom", nie dotyczy innych.

- Queerowi mieszkańcy wiedzą, jakie granice mogą przekroczyć, a wszystko zależy od twojej pozycji społecznej i statusu ekonomicznego - wyjaśniła kobieta w rozmowie z CNN.

Wypowiedź rzecznika STA

Rzecznik Saudyjskiego Urzędu Turystyki wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Stwierdził, że wszyscy są mile widziani w państwie na Bliskim Wschodzie pod pewnymi warunkami.

Przedstawiciel Arabii Saudyjskiej stwierdził, że muszą oni przestrzegać i szanować kulturę, tradycje i prawa podczas wizyty w tym kraju. Podkreślił też, że władze nie zadają odwiedzającym osobistych pytań i szanują ich prawo do prywatności.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1