Awaria Instagrama i Messengera. Czy zawiniły przecięte kable?
Kable internetowe na dnie Morza Czerwonego zostały uszkodzone. O ich przerwanie podejrzewa się ruch Huti lub dryfującą kotwicę. Czy ma to coś wspólnego z wczorajszym problemem z aplikacjami Mety?
W badaniu opublikowanym przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych w 2017 r. oszacowano, że 97 proc. całej międzykontynentalnej komunikacji elektronicznej odbywa się za pomocą podmorskich kabli światłowodowych, które są poprowadzone na dnie oceanów. 5 marca cztery z 15 kabli łączących Azję z Europą zostały uszkodzone.
Podobne
- Pójdą na front czy uciekną? Generacja Z kontra pytania o wojnę
- Viktor Orbán z wizytą w Kijowie. Złożył Zełenskiemu propozycję
- Dobra wiadomość dla Polski. Mamy trzecią co do wielkości armię w NATO
- Język ukraiński w polskich szkołach? Padła konkretna data
- Skończyłeś 18 lat? Czeka cię obowiązkowa służba wojskowa
Uszkodzone kable internetowe zakłóciły przepływ danych między Europą a Azją
O awarii poinformowała firma HGC Communications, operator telekomunikacyjny z Hongkongu. Czterech kable, które zostały "przecięte" na dnie Morza Czerwonego to: SEACOM, TGN, Africa Asia Europe-One i Europe India Gateway. Według HGC incydent zakłócił ok. 25 proc. przepływu danych pomiędzy Azją a Europą. Obecnie jest on przekierowany przez Chiny kontynentalne i na wschód przez Stany Zjednoczone.
SEACOM, afrykański dostawca z siedzibą na Mauritiusie, potwierdził dla "Wall Street Journal", że jego kabel na Morzu Czerwonym został uszkodzony, a naprawa będzie musiała poczekać co najmniej do drugiego kwartału 2024 r. ze względu na trwającą niestabilność w regionie. Chodzi o aktywność polityczno-militarnego ruchu Huti na wodach terytorialnych Jemenu.
Huti od kilku miesięcy atakują statki na Morzu Czerwonym w związku z działaniami militarnymi Izreala w strefie Gazy. 19 listopada porwali statek handlowy na Morzu Czerwonym i od tego czasu zaatakowali ponad dwa tuziny innych za pomocą dronów, pocisków i łodzi motorowych. W zeszłym miesiącu uznany na świecie rząd Jemenu ostrzegł, że ruch Huti może sabotować podmorskie kable.
Huti stanowczo zaprzeczyli tym zarzutom. W komunikacie prasowym rząd kontrolowany przez rebeliantów powiedział, że "chce utrzymać wszystkie podmorskie kable telekomunikacyjne i usługi, za które odpowiadają z dala od wszelkich możliwych zagrożeń", a także obiecał zapewnić dostęp do kabli, które mają być "naprawiane i konserwowane".
Kim są podejrzewani o uszkodzenie kabli Huti?
Ruch Huti to zbrojna grupa kontrolująca obecnie jedną czwartą terytorium Jemenu, w tym stolicę, Sanę. To obszar zamieszkany przez połowę ludności tego kraju. Huti dążą do rządzenia całym Jemenem i wspierają zewnętrzne ruchy przeciwko Stanom Zjednoczonym, Izraelowi i Arabii Saudyjskiej. Przywódcą ruchu jest Abdul-Malik al-Houthi, brat Hussein al-Houthiego, jednego z przywódców powstania, które wybuchło w Jemenie w 2004 r.
Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone twierdzą, że Iran przemyca broń (w tym drony oraz pociski manewrujące i balistyczne) dla ruchu Huti, naruszając embargo ONZ na broń. Iran zaprzeczył tym doniesieniom i stwierdził, że wspiera rebeliantów jedynie politycznie. Według Włoskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Politycznych Iran pomógł Huti zbudować fabryki dronów w Jemenie.
Uszkodzenie kabli nie było związane z problemami Facebooka i Instagrama
Inna przyczyną przerwania kabli internetowych na dnie Morza Czerwonego mogło być niedawne zatonięcie brytyjskiego statku towarowego Rubymar, który został zaatakowany przez siły Huti 18 lutego i porzucony przez załogę. Statek dryfował po Morzu Czerwonym przez kilka dni, ciągnąc za sobą kotwicę po dnie morskim, która mogła potencjalnie przeciąć jeden lub kilka kabli. Oficjalna przyczyna awarii nie jest jeszcze znana.
Zerwanie kabli światłowodowych między Europą i Azją nie było powodem awarii środowiska Meta 5 marca. Problemy z dostępem do Facebooka i Instagrama miały charakter globalny. Firma po naprawieniu awarii nie poinformowała użytkowniczek i użytkowników o jej powodach.
Źródło: bbc.com, forbes.com
Popularne
- "Historie Jutra" o sztucznej inteligencji. "Co to jest ten AI?"
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Problemy z filmem sanah? "Odwołali wszystkie seanse i dali voucher"
- Vibez Creators Awards za nami. Kto otrzymał nagrody?
- Choinka w Londynie to niewypał? Polacy pokazują, kto tu rządzi
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z rozdania nagród
- Drama o psy Friza i Wersow. Niepokojące zachowanie zwierząt
- Raper waży ponad 200 kg. Zdjęcie z dziewczyną niepokoi fanów
- Pierwszy trailer "28 lat później". Czy to naprawdę Cillian Murphy?