Aspartam jednak nie tak szkodliwy? WHO zabiera głos
Czy picie napojów "dietetycznych" zawierających aspartam rzeczywiście jest tak zdrowe? WHO dodała go do listy produktów potencjalnie rakotwórczych, ale jednocześnie zaznaczyła, że nie jest tak źle. Jaka dawka aspartamu jest bezpieczna?
Aspartam to jeden ze sztucznych słodzików, który najpowszechniej używany jest w "dietetycznych" wersjach napojów gazowanych, gum do żucia czy słodkich przekąsek. Pod koniec czerwca dowiedzieliśmy się, że WHO umieści go na liście produktów potencjalnie rakotwórczych.
Podobne
- Tiktokerka żywi się jak lwica. Przygotowała lody dla mięsożerców
- Książulo polecił zapiekanki. Kolejka do baru nie ma końca
- Piją i wciągają biały proszek. Nie jest tym, czym myślisz
- "Serce chyba słabiutko bije". Wypił na raz 15 energetyków
- Ile trzeba mieć lat, żeby kupić kawę w McDonald's? Prawnik wyjaśnia dramę
W strachu zaczęliście pozbywać się wszystkich swoich zapasów napojów zero? Spokojnie, nie jest tak źle, jak mogłoby się początkowo wydawać. WHO właśnie wydała oficjalne wytyczne i wynika z nich, że dalej możemy spożywać aspartam tylko pod pewnymi warunkami.
Aspartam rakotwórczy według WHO
14 lipca późnym wieczorem Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, czyli agencja należąca do WHO, sklasyfikowała aspartam jako "prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi". Komitet, który przeprowadził badania uzupełniające w tej kwestii, podtrzymał opinię mówiącą, że spożycie aspartamu w porcji od 0 do 40 mg dziennie na kilogram masy ciała jest bezpieczne.
Oznacza to, że osoba, która waży powyżej 70 kg, musiałaby dziennie spożyć 9-14 puszek napoju zawierającego aspartam, by przekroczyć te wytyczne. Jeśli więc pijecie mniejsze ilości "dietetycznych" napojów, teoretycznie jesteście bezpieczni. Oczywiście tylko wtedy, jeśli aspartam nie znajduje się w waszej diecie w innych produktach. Choć warto zaznaczyć, że wciąż najzdrowszym wyjściem jest po prostu picie wody.
- Nie doradzamy konsumentom całkowitego zaprzestania spożywania aspartamu. Radzimy im tylko zachowanie odrobiny umiaru - przekazał The Independent dr Francesco Branca, dyrektor departamentu żywienia i bezpieczeństwa żywności WHO.
Ile aspartamu możemy spożywać?
Oczywiście nie oznacza to, że teraz powinniśmy wypijać dziewięć puszek tak słodzonych produktów dziennie. Tak jak wcześniej mówił Francesco Branca z WHO - powinniśmy się skupić na włączaniu do naszej diety żywność zawierającą naturalnie występujące cukry np. owoce.
- Zastępowanie cukrów sztucznymi słodzikami nie pomaga w kontrolowaniu masy ciała w dłuższej perspektywie. Ludzie powinni rozważyć inne sposoby ograniczenia spożycia wolnych cukrów, takie jak spożywanie żywności zawierającej naturalnie występujące cukry np. owoców lub niesłodzonej żywności i napojów - mówił Francesco Branca z WHO.
Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które głębiej przeanalizowałyby skutki spożywania aspartamu. WHO ma dalej monitorować wpływ tego składnika na zdrowie ludzi i badać jego rakotwórcze działanie. Na pewno przydałoby się sprawdzić, jak spożywanie tej bezpiecznej dawki w długiej perspektywie wpływa na nasze zdrowie.
Źródło: WHO, Independent
Popularne
- Książulo ma beef z krakowskimi kebabami? Wprowadzają rollo "śmierdzący książuulo"
- Bilety na ostatni koncert Quebonafide zupełnie za darmo. Wystarczy apka InPost
- Cameraboy oburzony niebieską platformą Natalii? "Magical jest hipokrytą"
- Klaudia Sadownik zerwała z chłopakiem? Detektywi węszą kolejne rozstanie
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- Słyszeli jej krzyki, gdy jeszcze żyła. Tragedia znanej influencerki
- Napój Wojanek będzie jak lody Ekipy? Młodzi fani oszaleli
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]