Apelują do Dudy o weto. "Sportowe talenty" łamią konstytucję?
17 sierpnia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Regulacja budzi kontrowersje m.in. przez wprowadzenie ewidencji "Sportowe talenty". Stowarzyszenie Umarłych Statutów apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o weto.
Już od 1 września nauczyciele wychowania fizycznego będą zobowiązani do przeprowadzania raz w ciągu roku testów sprawnościowych w każdej klasie. Wyzwanie ma obejmować m.in. bieg 10 razy po pięć metrów, beep-test, podpór leżąc przodem na przedramionach czy skok w dal.
Podobne
- Prawnik uderza w przywilej Dudy. "Głupie i niesprawiedliwe"
- Hołownia pod presją aktywistek. "Żądamy procedowania ustaw"
- Szafarowicz obraża "Shreka". Chybiona riposta do Tuska
- Chcą pozwać Andrzeja Dudę. Mają żal o jedno zdanie
- Mieli "wywrócić stolik" elitom, a obeszli się smakiem. Politolożka o Konfederacji [WYWIAD]
Dane zgromadzone podczas testu (wyniki, datę przeprowadzenia, masa ciała i wiek ucznia) szkoła wprowadzi do ewidencji "Sportowe talenty". Bazę będzie prowadził minister ds. kultury fizycznej. Wyniki wyzwania mają nie wpływać na ocenę ucznia z przedmiotu wychowania fizycznego.
"Sportowe talenty". Kontrowersje wokół procedowania projektu
Wprowadzenie ewidencji "Sportowe talenty" planowano dokonać w drodze ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Projekt ten jest rozpatrywany przez Sejm, a 12 września br. odbędzie się wysłuchanie publiczne. Stanie się jednak inaczej.
12 lipca br. sejmowa Komisja Zdrowia obradowała nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Podczas prac poseł Kamil Bortniczuk zgłosił do projektu poprawkę. Dotyczyła poszerzenia zakresu projektu o przepisy dotyczące ewidencji "Sportowe talenty". Poprawkę zgłosił po zakończeniu pierwszego czytania projektu.
"Niezgodne z Konstytucją RP"
Stowarzyszenie Umarłych Statutów alarmuje, że postępowanie narusza konstytucyjną zasadę trzech czytań. Działacze wskazują, że poprawka zgłoszona przez posła Bortniczuka "stanowiła surogat inicjatywy ustawodawczej i jako taka była niedopuszczalna".
"Powyższe pozwala zatem na konstatację, że art. 2-5 i art. 6 w zakresie, w jakim określa wejście w życie art. 2-art. 5 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw są niezgodne z Konstytucją RP" - pisze Stowarzyszenie Umarłych Statutów.
Zagrożenia wynikające z projektu "Sportowe talenty"
Działacze wskazują, że w pracy nad ewidencją "Sportowe talenty" zabrakło konsultacji społecznych. Obywatelom zabrano więc prawo do zgłoszenia uwag do przepisów dotyczących sprawy. Ponadto przepisy wejdą w życie praktycznie bez vacatio legis (okresu między ogłoszeniem aktu a jego wejściem w życie).
Działacze nie szczędzą słów krytyki samej ewidencji "Sportowe talenty". Wskazują na szereg zagrożeń. Dane z testów sprawnościowych będą mogły zostać udostępnione m.in. klubom sportowym oraz związkom sportowym. Te będą mogły zgłosić zainteresowanie wynikiem, a szkoła będzie takie zgłoszenie przekazywała pełnoletniemu uczniowi lub rodzicom ucznia niepełnoletniego.
"Nie będzie można zastrzec, że nie chce otrzymywać się danych kontaktowych do klubów i związków sportowych zainteresowanych danym uczniem. Co więcej, przepisy przewidują, że uczniowie lub rodzice niepełnoletnich uczniów będą musieli przekazywać szkole raz w ciągu roku szkolnego dane obejmujące masę ciała i wzrost ucznia" - alarmuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów.
Ponadto niepokój działaczy budzi okres przechowywania danych oraz zakres i cel przetwarzania danych. Dodają, że nowe przepisy nie spełniają konstytucyjnej przesłanki uprawniającej władzę publiczną do pozyskiwania i gromadzenia informacji o obywatelach. Według aktywistów nowe przepisy będą naruszały prawo do ochrony prywatności oraz są niezgodne z ustawodawstwem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.
Apelują do prezydenta Dudy o weto
W związku z powyższym Stowarzyszenie Umarłych Statutów zaapelowało do prezydenta Dudy o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpatrzenia ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Pismo otrzymała również Agata Kornhauser-Duda. Stowarzyszenie Umarłych Statutów prosi żonę prezydenta o poparcie ws. apelu o zawetowanie ustawy.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj