Check out english version
Andrzej Duda
Lex Czarnek 2.0 czy "Rodzice decydują" od Andrzeja Dudy?
Deepfake z Andrzejem Dudą

Andrzej Duda beszta mielonkę? Deepfake osiągnął niepokojący poziom

Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad SiwikKonrad Siwik,31.05.2023 13:44

Ostatnie lata pokazały, że deepfake może być alarmującym narzędziem wykorzystywanym w propagandzie. Tym razem ofiarą cyfrowej manipulacji obrazem padł Andrzej Duda. W sieci pojawił się film, na którym prezydent beszta gulasz angielski marki Nasze Smaki.

Na kanale "POLZAD - Marcin Wasiołka" w serwisie YouTube pojawiło się deefake’owe nagranie "Mielonka from Biedronka" wykorzystujące wizerunek Andrzeja Dudy. Jego autor sam przyznaje, że "lubi czasem wsadzić kij w mrowisko". Tak też było i tym razem. W filmie fałszywy prezydent recenzuje gulasz angielski marki Nasze Smaki z Biedronki.

- Witam państwa bardzo serdecznie, witam wszystkich internautów. Dzisiaj kupiłem gulasz angielski firmy Nasze Smaki oczywiście w mojej ulubionej Biedronce. Termin przydatności do spożycia mija dopiero za półtora roku, więc zabrałem się za degustację tego rarytasu - mówi fejkowy Andrzej Duda.

Mielonka from Biedronka

- Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy w środku zobaczyłem jakąś cuchnącą zieloną zgnitą srakę. Przyznam szczerze, że pierwszy raz się w ogóle spotykam z taką mazią. Wydałem na ten syf waszą kasę, więc trzeba to zjeść. No cóż innego mi pozostaje. Tak że, kurde, firma Nasze Smaki i sieć Biedronka mogłyby się jakoś do tego odnieść i nie mieć na swoich klientów wyje**ne. I bardzo o to proszę - zaapelował fałszywy prezydent.

Deepfake może być wykorzystany w propagandzie

"Przyznaję, całkiem nieźle zrobiony deepfake. Przypominam, że mamy dopiero czerwiec. Deepfake w kampanii wyborczej będą latały jak noże w cyrku" - zauważa na Twitterze Wojtek Kardyś, specjalista w dziedzinie komunikacji internetowej i digital marketingu.

trwa ładowanie posta...

Ekspert ma rację. Zarówno ruchy ust, mimika twarzy, jak i głos prezydenta zostały bardzo dobrze sfabrykowane. To niepokojące, jak rozwija się deepfake. Starsze osoby nieobyte z technologią i internetem mogłyby uwierzyć, że Andrzej Duda rzeczywiście recenzuje mielonkę.

Po nagraniu słyszymy damski głos mówiący, że "wydarzenia przedstawione w filmie oraz nazwy odpowiedzialnych za nie firm są prawdziwe. Zmieniony został wyłącznie bohater tych wydarzeń". Pojawia się również czarna plansza z analogicznym komunikatem.

Komunikat w nagraniu z fałszywym prezydentem
Komunikat w nagraniu z fałszywym prezydentem (YouTube)

Udało nam się namierzyć oryginalne nagranie z prezydentem Andrzejem Dudą, które zostało wykorzystane do stworzenia deepfake’a.

trwa ładowanie posta...

O tym, jak niebezpieczny może być deepfake, przekonaliśmy się już przy okazji prób zdyskredytowania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przez rosyjskich trolli. Były też przypadki wykorzystywania twarzy popularnych aktorek czy influencerek w filmach dla dorosłych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
To nie duda w tym nagraniu jest śmieszny. To ludzie, którzy to robią i ci co się tym jarają. Niedługo bez telefonów, tiktoków i tej całej AI nie będziecie wstanie żyć. Roboty będą kierować waszymi coraz mniejszymi mózgami. Przyjdzie taki dzień,jakaś zima stulecia, blacout, wielki krach i wszyscy poumieracie, bo nawet ogniska nie będziecie potrafili rozpalić.
Odpowiedz
11like4dislike
Obóz,zgłoś
Duda osoba która nienawidzi Polaków. Wykończy Nas.
Odpowiedz
7like8dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Mikel,zgłoś
słabe. i jeszcze usiłujecie wmówić ludziom że to może kogoś zmylić. Urban to lepiej robił 30 lat temu....bez całej waszej technologii. no chyba że dzisiejsze pokolenia coraz bardziej bezobjawowo korzystają z inteligencji,.....
Odpowiedz
1like0dislike
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Chcą pozwać Andrzeja Dudę. Mają żal o jedno zdanie