Prawnik o prawie łaski

Prawnik uderza w przywilej Dudy. "Głupie i niesprawiedliwe"

Źródło zdjęć: © Podlewski, Prawo Marcina / AKPA, TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,25.01.2024 10:00

Prawnik Marcin Kruszewski, znany na TikToku jako "Prawo Marcina", wygłosił komentarz na temat prezydenckiego prawa łaski. Z tego uprawnienia skorzystali politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik to politycy PiS, którzy w grudniu 2023 r. usłyszeli wyrok dwóch lat pozbawienia wolności za nadużycie władzy przy tzw. aferze gruntowej. Policja zatrzymała obu mężczyzn, a ci zostali osadzeni w zakładach karnych.

23 stycznia politycy PiS wyszli na wolność. Uniknęli wykonywania kary dzięki temu, że prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Kamiński i Wąsik zamierzają stawić się na obradach Sejmu i uczestniczyć w głosowaniach. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przypomina, że politycy wyrokiem sądu stracili mandaty poselskie.

trwa ładowanie posta...

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Akt łaski bez sensu?

Losy Wąsika i Kamińskiego rozgrzewają debatę publiczną. Głos w sprawie zabrał prawnik Marcin Kruszewski, znany na TikToku jako "Prawo Marcina". Śledzi go prawie 2,4 mln fanów. Twórca wypowiedział się na temat sensu istnienia prawa łaski w takiej formie, jaka jest obecnie. Zdaniem Kruszewskiego jest to uprawnienie sprzyjające jedynie uprzywilejowanym obywatelom, a nie wszystkim Polkom i Polakom.

- Istnienie ułaskawienia jest po prostu głupie i niesprawiedliwe. Wiem, co powiecie. To zasada ugruntowana w historii. Niektórzy nawet podnoszą, że to królewska prerogatywa. Tak naprawdę jest to instrument, żeby pomagać swoim kolesiom. Nie chodzi mi tylko o obecnego prezydenta, ale o jego poprzedników, którzy też ułaskawiali tak naprawdę, kogo chcieli i jak chcieli. No i jego następców. Władza się zmieni, a kolesie następnego prezydenta dalej będą bezpieczni i bezkarni - powiedział prawnik.

trwa ładowanie posta...

Akt łaski w ocenie prawnika

Kruszewski zaproponował, aby akt łaski trafił do repertuaru uprawnień Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtedy istnienie tego instrumentu będzie miało większy sens.

- Czy jest to zgodne z równością wszystkich obywateli? No niespecjalnie. Zastanówcie się, jaką wy macie drogę, żeby dotrzeć do prezydenta, żeby was ułaskawił. Gdyby ułaskawienie miało mieć sens, to może powinien je stosować Rzecznik Praw Obywatelskich, który działa dla ludzi, a nie dla polityków - stwierdził prawnik.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 138
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 19
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 9
adam,zgłoś
ośmiesz prezydent POLSKĘ .
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Kriss Po,zgłoś
Patrzcie, patrzcie, nagle wielka dyskusja nad prezydenckim prawem łaski. Bo nie spodobało się to Panu Tuskowi i lewackiemu otoczeniu. A ja zapytam wszystkich hipokrytów gdzie byli, gdy Wałęsa ułaskawiał hurtowo 3454 razy w tym KRMINALISTĘ I mafijnego BANDYTĘ Słowika! Gdy Kwaśniewski średnio ułaskawiał 700 osób ROCZNIE i 200 rocznie w drugiej kadencji... Ale rozumiem, to byli dobrzy prezydenci, swojaki!
Odpowiedz
0Zgadzam się12Nie zgadzam się
Thunder,zgłoś
Kochani, wszyscy musimy pomóc nowym niezależnym mediom publicznym i zacząć płacić abonament. Jeżeli w pracy są komputery radia w samochodach i smartfony firmowe to koniecznie zgłoście to na poczcie lub mailem. Musimy pomóc odrodzić się demokracji. #placeabonament
Odpowiedz
0Zgadzam się5Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
Zobacz komentarze: 27