Hołownia pod presją aktywistek. "Żądamy procedowania ustaw"
Aborcyjny Dream Team oraz Prawniczki Pro-Abo czekają na spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Aktywistki liczą na debatę na temat aborcji.
22 października 2020 r. jest datą, która mocno wryła się w pamięć wielu Polek. Właśnie wtedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku uszkodzenia lub wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Oznacza to, że usunięcie płodu jest możliwe w Polsce tylko w dwóch przypadkach - gdy doszło do gwałtu lub ciąża zagraża życiu kobiety.
Podobne
- Rozczarowane Hołownią. Czekają prawie 60 dni na odpowiedź
- Szymon Hołownia o koalicji rządowej. "W kwestii aborcji nie istnieje"
- Radio Maryja wynalazło nowy lek na HPV. Szczepionki są niepotrzebne
- Oskar Szafarowicz przewiduje przyszłość. Widzi Donalda Tuska na pielgrzymce
- Maja Staśko chce zostać mamą. Przykre, co piszą do niej ludzie
Grupy aktywistyczne walczą o liberalizację surowego prawa aborcyjnego. Nadzieję przyniosło rozstrzygnięcie wyborów parlamentarnych. Mimo że PiS je wygrało, to demokratyczna opozycja ma większość mandatów w Sejmie i najprawdopodobniej ona będzie rządzić Polską przez kolejne cztery lata. Wiatr zmian jest już widoczny w izbie niższej parlamentu. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia.
Aktywistki chcą spotkania z Szymonem Hołownią
Aborcyjny Dream Team oraz Prawniczki Pro-Abo liczą, że Sejm stanie się miejscem debaty pomiędzy politykami a społeczeństwem i organizacjami pozarządowymi. Organizacje wysłały do Hołowni prośbę o wyznaczenie terminu spotkania. Temat? Rozmowa dotycząca problemów osób z chcianymi i niechcianymi ciążami.
"Chcemy powiedzieć Szymonowi Hołowni nasze postulaty oraz nakreślić problemy, z którymi na co dzień mierzą się osoby w ciążach chcianych i niechcianych w Polsce" - wyjaśniają aktywistki we wpisie na Instagramie.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Aborcja Bez Granic od 2019 r. pomaga w dostępie do aborcji osoby, które jej potrzebują. Dzięki wsparciu organizacji każdego dnia nawet siedem kobiet wyjeżdża do zagranicznej kliniki. Aktywistki wydały na pomoc ponad 3,5 mln zł od daty ogłoszenia kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r.
Z kolei Prawniczki Pro-Abo udzielają porad prawnych. Pomoc kierują dla osób potrzebujących aborcji oraz borykających się z problemami związanymi z obowiązującym w Polsce prawem antyaborcyjnym.
Aktywistki: "Nie damy się nabrać na referendum"
"Znamy rzeczywistość aborcyjną w praktyce, mierzymy się z nią codziennie i wiemy, że dla bezpieczeństwa osób w ciąży konieczne są zmiany w polskim prawie. I to szybko! Nie damy się nabrać na referendum, żądamy procedowania ustaw rozszerzających dostęp do aborcji w Polsce np. tych autorstwa Lewicy" - postulują aktywistki.
Zobacz też, jak czeski Kościół wspiera społeczność LGBTQ+:
Popularne
- Ashton Hall - kim jest i na czym polega jego poranna rutyna?
- Jak wygląda donut Julii Żugaj? Detektywi z TikToka znów w akcji
- Bagi rusza z nowym projektem. "Chcemy dostarczać najlepszy content"
- Korea Północna zamknęła granice przez OjWojtka? Influencer reaguje
- Mini Majk ma problemy w związku? "Widocznie nie pasujemy do siebie"
- Nie ustąpiła miejsca dziecku. Jej życie zmieniło się w piekło?
- Budda wypuścił limitowany merch. Cena robi wrażenie
- Pogodynek zaskoczył prognozą w stylu Doechii. "Zarapował" "Anxiety" na antenie
- Alan Kwieciński z FAME MMA wydał oświadczenie. "Przeprowadzimy testy na ojcostwo"