Agnieszka Holland chce odebrać prawa mężczyznom. Konfrontacja na Campus Polska
Reżyserka Agnieszka Holland została zapytana na Campus Polska o swoją wypowiedź dla jednego z tygodników. Chodzi o odebranie praw wyborczych mężczyznom.
W czasie panelu na Campus Polska w stronę reżyserki Agnieszki Holland padło zaskakujące pytanie. Młody mężczyzna z publiczności chciał wiedzieć, czy artystka podtrzymuje swoją opinię o tym, że mężczyznom należałoby odebrać na trzy kadencje czynne prawo wyborcze. Porównał ten postulat do pomysłów Janusza Korwina-Mikke.
Podobne
- GenZdecyduje odpowiedzią na Okiem Młodych? Już budzą kontrowersje
- Barbara Nowak radzi przerażonym celebrytom. Zaskakujące słowa
- Janusz Kowalski w rozpaczy. Odkrył, że język polski ma żeńskie końcówki [OPINIA]
- Żyjemy w symulacji? Bąkiewicz chce walczyć o prawa kobiet
- Cancel culture w wykonaniu Szafarowicza. Atakuje "Zieloną granicę" Holland
Kontrowersyjne słowa Agnieszki Holland
Holland odpowiedziała, że rozumie, iż pomysł jest kontrowersyjny, ale "jakże inspirujący". Publiczność zareagowała śmiechem i oklaskami. Reżyserka dodała, że 12 lat to niewiele na tle tysiącleci, w czasie których kobiety nie miały prawa do decydowania o kształcie rzeczywistości.
W męskim, testosteronowym, nacjonalistycznym projekcie politycznym, który jest jednocześnie lękowy i narcystyczny, doszliśmy do granicy, za którą bardzo trudno jest zmienić politykę tak, by nagle inne wartości zaczęły grać główną rolę.
Mam więc prosty pomysł, żeby na trzy kadencje zawiesić prawa wyborcze mężczyzn. Tylko czynne - nie będą mogli głosować, ale będą mogli być wybierani.
Wypowiedź, o którą została zapytana Holland, pochodzi z wywiadu dla sierpniowych "Wysokich Obcasów". Reżyserka doprecyzowywała w nim: "Nie chodzi o to, że kobiety są jakieś mądrzejsze od mężczyzn, ale mają inny punkt widzenia, inne doświadczenia, inną wrażliwość i wybierałyby innych ludzi".
O co chodzi w wypowiedzi reżyserki?
Holland używa oczywiście żartobliwego ćwiczenia umysłowego, żeby zwrócić uwagę na fakt napakowania polskiej polityki buzującymi "męskimi' emocjami, o których my również często piszemy. W dodatku założenia artystki są dość optymistyczne. W 2019 r. nie było drastycznej różnicy między wyborami kobiet i mężczyzn.
Może gdyby mężczyźni nie głosowali, kobiety chętniej ruszyłyby do urn? My przypominamy, że kobiety stanowią w Polsce większość (ponad 52 proc. społeczeństwa) i de facto mogą decydować o kształcie polskiej polityki. Wbrew wypowiedziom choćby Romana Giertycha, który we wpisie na X z 30 sierpnia poucza, że te wybory nie są o prawie do aborcji. Jak najbardziej mogą być, decyzja należy do kobiet.
Pytanie na Campusie Polska zadał Michał Gulczyński ze Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. Jego cele i wartości dobrze wskazują, że patriarchat jest sposobem organizacji społeczeństwa niekorzystnym również dla mężczyzn. Można mieć wątpliwości co do piątego punktu tj. o "promowaniu pozytywnych wzorców męskości". Nachalne i nieelastyczne wzorce "męskości" i "kobiecości" to jedno z podstawowych założeń patriarchatu i źródło związanych z nim problemów.
Popularne
- Wyśmiał ślub Biedronia, szybko usunął wpis. Szafarowicz w formie
- Oskar Szafarowicz krytykuje Marsz Miliona Serc. Działacz PiS ostro o opozycji
- "Krzysztof miał taki system". Montażystka Gonciarza przerywa milczenie
- Oskar Szafarowicz zaniepokojony. Pokazał list od rektora UW
- Stanowski o wypadku na A1. "Nie ma uzasadnienia dla większych możliwości aut"
- Nitro poucza Janusza Kowalskiego. "Nie wstyd ci tak po ludzku?"
- Biedroń wziął ślub. Janusz Kowalski: "zaczadzenie ideologią LGBT"
- Druga twarz Krzysztofa Gonciarza. Kasia Mecinski wydała oświadczenie
- Shrek wynajmuje bagno. Możesz spędzić weekend w jego chacie