Chcą swobodnego dostępu do podpasek. Proszą o podpisanie petycji
28 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej. W związku z tym feministyczna fundacja "Różowa skrzyneczka" przypomina o istniejącym problemie, jakim jest brak swobodnego dostępu do podpasek. Aktywiści i aktywistki proszą o podpisanie się pod petycją.
Dzień Higieny Menstruacyjnej lub Dzień Higieny Podczas Miesiączki to międzynarodowe święto obchodzone 28 maja. Ma ono na celu zwracać uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego, a także podnosić świadomość na temat higieny podczas miesiączki. Wydawać się może, że żyjemy w państwie, w którym większość kobiet oraz osób krwawiących nie ma problemu z dostępem do podpasek, tamponów bądź środków higieny osobistej. Jest jednak zupełnie inaczej. Wiele dziewczyn nie może sobie pozwolić na ich zakup.
Podobne
- Walka z ubóstwem menstruacyjnym trwa. MEN ma nowy pomysł
- Różowe Skrzyneczki w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Nie stać ich na podpaski?"
- S*ks podczas okresu jest normalny. Takiej kampanii podpasek i czekolady nie było
- Kładka o. Bernatka pod lupą urzędników. Tak zmienią symbol miłości
- Nowy pomysł mężczyzn: wyrzucanie podpasek z różowej skrzyneczki
Właśnie ze względu na problem z dostępnością do podpasek, tamponów lub innych środków higieny osobistej działa fundacja "Różowa skrzyneczka". Jej aktywistki oraz aktywiści są najbardziej znani a akcji społecznych. Polegają one na pozostawianiu w przestrzeniach publicznych właśnie różowych skrzynek. Znajdują się w nich bezpłatne oraz dostępne dla wszystkich wkładki, tampony, a także podpaski. Pierwsza skrzynka powstała w grudniu 2019 r. we Wrocławiu. Aktualnie, według danych fundacji, w całej Polsce wisi ich ponad 10 tys.
NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
Dostęp do bezpłatnych produktów menstruacyjnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Higieny Menstruacyjnej aktywiści oraz aktywistki z fundacji "Różowa skrzyneczka" przypominają o istniejącej petycji. Podpisać się pod nią może każdy, kto uważa, że dostęp do darmowych podpasek, wkładek oraz tamponów powinien być naszą codziennością, a także zupełną normalnością. Działacze oraz działaczki proszą o to, aby wesprzeć ich trwające długie lata działania.
"Od 5 lat walczymy o dostęp do bezpłatnych produktów menstruacyjnych w miejscach publicznych w Polsce. Swobodny dostęp do podpasek w szkolnych czy szpitalnych toaletach to absolutna podstawa godnego menstruowania. Okresu doświadcza, doświadczało i będzie doświadczać ponad połowa populacji Wspólnoty Europejskiej. Wciąż jednak fizjologiczne potrzeby ponad 700 milionów jej mieszkanek są pomijane. Co 10. osoba miesiączkująca w Unii Europejskiej boryka się z wykluczeniem menstruacyjnym" - czytamy na stronie actionnetwork.org.
"Jako aktywistki, które każdego dnia wspierają osoby z okresem, postulujemy wdrożenie pilnych i stanowczych działań, które zrównają produkty menstruacyjne z innymi podstawowymi środkami higienicznymi, priorytetowo w miejscach edukacji i leczenia: szkołach, placówkach edukacyjnych oraz placówkach medycznych. To rozwiązanie absolutnie konieczne, by uczennice mogły w pełni korzystać z przysługującego im prawa do nauki, a wymagające leczenia osoby miesiączkujące z prawa do godnego leczenia" - kontynuują aktywistki.
Petycję dotyczącą swobodnego dostępu do wszelkich środków menstruacyjnych można podpisać tutaj, na stronie actionnetwork.org. Do osiągnięcia wyznaczonego przez aktywistów oraz aktywistki celu brakuje niewiele ponad siedmiu tysięcy podpisów.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos