Odcięli się od social mediów. Doszli do zaskakujących wniosków
Wystarczył tydzień bez korzystania z mediów społecznościowych, aby odkryć, jak wpływają na nasze życie. Wyniki krótkiego eksperymentu psychologów z Wielkiej Brytanii mogą zaskoczyć.
Media społecznościowe stały się codziennością większości z nas. Wiele osób każdy dzień rozpoczyna od przejrzenia informacji na X (Twitterze) czy Facebooku, a podczas porannej toalety ogląda filmy na TikToku. Czy regularne korzystanie z social mediów wpływa na nasze życie bądź samopoczucie? Sprawdzili to psycholodzy z Wielkiej Brytanii.
Podobne
Tygodniowy odwyk od mediów społecznościowych
Para psychologów pracujących na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii przeprowadziła eksperyment. Dotyczył on tzw. intensywnych użytkowników mediów społecznościowych. Chcieli sprawdzić, czy osoby, które nie będą mogły korzystać z cyfrowych rozpraszaczy, zaczną odczuwać objawy odstawienia takie jak niepokój, rozdrażnienie, zmiany nastroju.
Jak donosi portal rmf24.pl, eksperyment przeprowadzono na 51 ochotnikach, którzy na przeglądaniu mediów społecznościowych spędzali od 30 minut do 9 godzin każdego dnia. Przez sześć dni mieli powstrzymywać się z używania social mediów. Przez cały ten czas, jak i również przez cztery kolejne dni, psycholodzy obserwowali nastrój uczestników. Monitorowali również ich stan psychiczny.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Po przeprowadzeniu eksperymentu okazało się, że nikt z badanych nie doświadczył objawów odstawienia lub odczuwał je w bardzo niewielkim stopniu. Wszyscy zgłosili, że spodziewali się, że będą mieli większy problem, aby nie korzystać z mediów społecznościowych. Tak jak spodziewali się psycholodzy, badani wskazali, że odczuwają o wiele mniej negatywnych emocji. Uczestnicy poinformowali również, że czują się mniej znudzeni w ciągu dnia i mają niższe poczucie samotności.
Autorzy eksperymentu Michael Wadsley i Niklas Ihssen poinformowali, że korzystanie z mediów społecznościowych nie jest uzależniające dla ogółu ludzi, nawet podczas intensywnego użytkowania. Jak czytamy na rmf24.pl, przyznali jednak również, że u większości uczestników przynajmniej raz doszło do "nawrotu". Oznacza to, że w czasie eksperymentalnego tygodnia zalogowali się do co najmniej jednego portalu społecznościowego.
Źródło: rmf24.pl
W temacie społeczeństwo
- Czy w Polsce powinien być legal? Mamy argumenty za wolnymi konopiami
- USA banuje rekordową liczbę książek. Wśród nich "Harry Potter", "Zmierzch" i klasyki literatury
- AI zyskała zmysł węchu. Wyniucha prawie każdą podróbkę
- Cios i Ferrari zniknęli z Instagrama. Kto jeszcze powinien spaść z rowerka? [OPINIA]
Popularne
- Caroline Derpienski we freak fightach? Ile kasy zażądała za walkę?
- Skolim poczuł zew Amora. Zaszokował zachowaniem przy kobiecie
- Warszawskie zapalenie opon mózgowych. Tę "chorobę" zrozumieją nieliczni
- Julia Żugaj spanikowała? Oddała na siebie aż pięć głosów
- Jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Kiedy się zaczynają w Polsce?
- Niezręczna scena na imprezie u Wersow. Obawiali się zapytać
- MrBeast na szczycie świata. Zrobił to jako ósma osoba w historii
- Mama Jonasza stanęła za konsolą? Będzie klubowa wersja "Muzykantów"
- Oki i bambi są razem? Detektywi z TikToka węszą