Top Story
Druga twarz Krzysztofa Gonciarza. Kasia Mecinski wydała oświadczenie
Twitter odblokował konta powiązane z Kremlem

Twitter odblokował konta związane z Kremlem. Co na to Elon Musk?

Źródło zdjęć: © vibez.pl / canva, twitter
Weronika Plucińska,
11.04.2023 15:45

Wraz z początkiem wojny w Ukrainie Twitter ogłosił, że nie będzie polecał kont rządowych, które należą do państw zaangażowanych w zbrojny konflikt międzypaństwowy. Dlaczego zatem 9 kwietnia 2023 r. Elon Musk ogłosił zmianę decyzji?

Kilka tygodni po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, Twitter ogłosił, że nie będzie wzmacniał kont rządowych należących do państw, które są zaangażowane w wojnę.

Jednak gazeta "The Telegraph" przeprowadziła testy, które wykazały, że rosyjskie konta rządowe znowu pojawiły się na górze niektórych wyników wyszukiwania oraz w sugestiach innych kont do obserwowania. Można powiedzieć, że powtórzyła się sytuacja sprzed ataku na Ukrainę. Wtedy to również konta rosyjskie znajdowały się na pierwszych miejscach wyszukiwania.

W szczególności chodzi o konta prezydenta Rosji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji i ambasady Federacji Rosyjskiej w Wielkiej Brytanii. To tweety z tych kont wyświetlały się w zakładce "Dla Ciebie" dla nowo utworzonego konta, nawet jeśli się ich nie obserwowało.

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta zmiana nastąpiła przypadkowo lub bez wiedzy i wskazówek personelu firmy.

- Jack Patrick Dorsey

Okazało się, że Twitter poluzował restrykcje dotyczące rosyjskich i chińskich kont mediów społecznościowych z 2020 r. Dodatkowo w październiku 2022 r. miliarder Elon Musk kupił wspomniany portal za 44 mld dolarów. Będąc właścicielem, odwrócił wiele działań moderacyjnych sieci społecznościowej, mówiąc, że chce promować wolność słowa.

Jaki plan ma Musk na rozwiązanie wojny rosyjsko-ukraińskiej?

Po przejęciu Twittera Elon Musk przedstawił też plan pokojowy dla Ukrainy. Zaproponował w nim przeprowadzenie referendum. Nadzorowało by je ONZ, a tematem byłoby pozostawienie Rosji Krymu oraz przyznanie Ukrainy statusu neutralnego.

Dziennikarze z tygodnika "The Economist" rozmawiali z urzędnikami ukraińskimi. Ci wyrazili przekonanie, że plan miliardera to wynik rozmów z Władimirem Putinem. Dodali również, że Musk odmówił Ukrainie włączenia Krymu w obszar działania systemu satelitarnego Starlink, z którego korzysta armia ukraińska.

Musk przekonywał też w jednym swoim wpisie, że Krym jest dla Rosji tak samo ważny, jak Hawaje dla Stanów Zjednoczonych. Argumentował to tym, że półwysep ma "krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji, ponieważ znajduje się tam baza marynarki wojennej".

Co na to użytkownicy Twittera?

Gdy tylko wiadomość o poluzowaniu restrykcji dotyczących kont kremlowskich ujrzała światło dzienne, użytkownicy Twittera zaczęli komentować całą sytuację, w tym zachowanie Elona Muska.

Użytkownicy Twittera zaczęli komentować zachowanie Elona Muska
Użytkownicy Twittera zaczęli komentować zachowanie Elona Muska (vibez.pl , Twitter, canva)

Jedni bronią miliardera, inni za to piszą tylko hejtujące komentarze.

A ty co myślisz o zachowaniu Muska i zdjęciu restrykcji z początków wojny? Daj znać w komentarzu.

źródło: dorzeczy.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Wardęga podaje nazwiska: "Boxdel bezczelnie kłamiesz". Fame MMA reaguje