wegańskie jedzenie
Mleko w szkołach to indoktrynacja? Tak twierdzi Sylwia Spurek
Światowy Dzień Wegan

Światowy Dzień Wegetarian: czas się w końcu ogarnąć i ograniczyć spożycie mięsa

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Marta MuniakMarta Muniak,11.01.2022 16:25

11 stycznia jest Światowym Dniem Wegetarian. Na Vibezie na co dzień staramy się promować zrównoważoną dietę rośliną i ograniczenie spożycia mięsa. Dlaczego to tak ważne?

Mamy początek 2022 roku, a w Polsce wciąż trzeba tłumaczyć, dlaczego przestawienie się na roślinne żywienie jest ważne i potrzebne. Przesadzam? Nie ma dnia na Twitterze, żeby jakiś obrońca "tradycyjnych wartości" nie wył z rozpaczy.

Przykład z poniedziałku. Oto tweet jednego z dziennikarzy na wieść, że niemiecka sieć Lidl będzie zachęcać do ograniczenia konsumpcji mięsa.


"Lidl i WWF Polska będą zachęcać Polaków, by ograniczyli ilość mięsa w swojej diecie." Nasza cywilizacja robi teraz ukłon i pochylona rozpoczyna bieg na ścianę.

trwa ładowanie posta...

Tak, nasza cywilizacja kończy się, bo skończymy jeść kotlety z wołowiny nafaszerowanej antybiotykami. Coś kruche te podstawy europejskiej cywilizacji…

Nie wiem, czy ci wszyscy "mięsomaniacy" mają krótką pamięć, czy to po prostu brak wiedzy historycznej, ale mięso jeszcze do niedawna było luksusem.

Za komuny mięso było na kartki, a przed II WŚ na potrawy z mięsa mogły pozwolić sobie tylko najwyższe klasy społeczne, a większość Polaków jadła mięso od święta. Polska kuchnia jest bardzo bogata w roślinne przepisy nie bez powodu.

Po 1989 roku - wraz z nastaniem turbokapitalizmu - dostęp do taniego mięsa stał się powszechny. Supermarkety zaczęły prześcigać się w mięsnych promocjach ileś tam zł za kg. Polacy rzucili się na mięso. Efekty?

Polacy spożywają za dużo mięsa

trwa ładowanie posta...

Nie ma co psioczyć na polskie społeczeństwo. To efekt splotu historycznych wydarzeń i braku rzetelnej edukacji.

Przede wszystkim na temat szkodliwości przemysłowego rolnictwa czy o tym, jak bardzo mięsna dieta jest szkodliwa dla naszej planety pisała nie raz i nie dwa Ania.

Gdyby podliczyć wszystkie kraje, okazałoby się, że produkcja żywności odpowiada za emisję 1/3 wszystkich gazów cieplarnianych. No i oczywiście największą bolączką są produkty pochodzenia zwierzęcego - wychodzi na to, że produkcja mięsa odpowiada za dwa razy większe zanieczyszczenie niż produkcja roślinna.

Dzień Wegetarian

Wegetarianizm czyli "świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb, owoców morza i owadów" to doskonała alternatywa dla tych, którzy nie chcą zupełnie rezygnować np. z nabiału.

Dieta wegetariańska korzyści dla zdrowia

Jeśli nie przekonuje was argument ekologiczny albo ten moralny, związany z cierpieniem zwierząt, to może przekonają was korzyści dla waszego organizmu.

Badania mówią jednoznacznie: osoby, które ograniczyły w swojej diecie spożycie czerwonego mięsa mają zdrową sylwetkę, rzadziej chorują na choroby serca. U takich osób zmniejsza się również ryzyko zachorowania na choroby stawów czy jelita grubego. Jak wiadomo, nadmiar białka zwierzęcego może wpływać niekorzystnie na nasze kości. Oddajmy głos ekspertom:

Dr Katarzyna Neubauer - dieta wegetariańska

Najważniejsze, aby - tak jak w przypadku każdej diety - dieta wegetariańska była odpowiednio zbilansowana. Niedobory witamin i minerałów występują również u osób, które na co dzień jedzą mięso, więc nie jest kwestia tylko osób, które wykluczyły produkty mięsne ze swojej diety.

Pamiętajmy więc o składnikach odżywczych, które mogą być dostarczane w niewystarczającej ilości: żelazo, witamina B12, wapń, jod, witamina D oraz kwasy omega-3.

Dieta wegetariańska - od czego zacząć?

Jak czytamy na stronie Narodowego Centrum Żywienia:

Zmianę diety w kierunku roślinnej warto zacząć od fleksitarianizmu, to znaczy elastycznego wegetarianizmu. W ten sposób wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych następuje stopniowo poprzez zwiększanie udziału produktów roślinnych na miejsce odzwierzęcych. Najlepiej zacząć od zastąpienia mięsa w posiłkach rybami, jajami, nasionami roślin strączkowych. Mleko i produkty mleczne można w ten sam sposób stosować zamiennie z napojami, jogurtami, serkami roślinnymi.

Elastyczny wegetarianizm to przyszłość?

Opublikowany w 2019 raport EAT-Lancet wskazuje dietę fleksitariańską jako dietę, którą będziemy stosowali w przyszłości.

Radykalne porzucanie mięsa przez społeczeństwo jest niemożliwą do zrealizowaną utopią. Dlatego ważne jest, abyśmy stopniowo odchodzili od opychania się mięchem, jak robiliśmy to do tej pory.

Nie każdy musi być weganinem, ale ograniczenie spożycia mięsa wydaje się jedyną rozsądną opcją i być może niedługo koniecznym obowiązkiem.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
Komentarze (0)
arrow
Aubrey Plaza reklamuje krowie mleko. "Czemu promujesz gwałty?"