Aż 75 proc. Polaków nie chce dzieci w social mediach. Wprowadzą zakaz?

Social media nie dla dzieci. Wielu Polaków popiera zakaz

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
16.05.2023 17:30

Media społecznościowe mogą różnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. O ile dorośli często mogą odróżnić świat realny od tego za szklanym ekranem, tak dzieciom brakuje tej umiejętności. Czy Polska powinna wprowadzić limity wiekowe co do korzystania z mediów społecznościowych?

W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o tym, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne w różnych aspektach życia. Wielu specjalistów mówi, że rozwój technologii oraz mediów społecznościowych nie pomaga ludziom w utrzymaniu zdrowia psychicznego na dobrym poziomie. Eksperci twierdzą, że szczególnie zagrożeni są najmłodsi.

W związku z tym platforma analityczno-badawcza UCE Research przeprowadziła badania dla portalu epsycholodzy.pl. Dotyczą one zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez osoby nieletnie bez zgody rodziców.

Co myślą Polacy o zakazie mediów społecznościowych dla dzieci?

Ankietowani Polacy, odpowiadając na pytanie "Czy popieramy zakaz korzystania z social mediów dla nastolatków, bez zgody rodziców?", częściej odpowiadali "tak", ale nie były to definitywne zgody.

Badania UCE Research wskazują, że 66 proc. wszystkich ankietowanych jest za wprowadzeniem takiego ograniczenia. Tylko 10 proc. Polaków uważa, że dostęp do serwisów internetowych nie powinien być ograniczony, 9 proc. się waha, a 5 proc. nie ma zdania na ten temat. Za to aż 75 proc. osób popiera ograniczenia w korzystaniu z mediów społecznościowych przez dzieci.

- Fakt, że ponad 75 proc. Polaków oczekuje ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież jest alarmujący. Wskazuje to na wyraźną potrzebę uregulowania prawnego tej kwestii - mówi Michał Pajdak z ePsycholodzy.pl dla "Rzeczpospolitej".

Podobnie jak we Francji

Pajdak w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dodał, że coraz częściej słyszy się o różnych niebezpiecznych skutkach korzystania z mediów społecznościowych przez nieletnich. Powiedział też, że większe kompetencje do wprowadzenia stosownej ustawy w tym temacie mogą mieć organy Unii Europejskiej.

Pajdak wspomniał o Francji, która w marcu 2023 r. przyjęła zakaz zakładania kont dzieciom poniżej 13 lat. Natomiast osobom do 15. roku życia możliwe jest to tylko za zgodą rodziców.

Bezwzględny zakaz mediów społecznościowych dla dzieci?

Prawie 28 proc. ankietowanych zgadza się na wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych do 13 lat. Akceptują oni sytuację, że rodzice lub opiekunowie danego dziecka zgodzą się na założenie konta w jednym z portali.

Zdaniem ok. 23 proc. ankietowanych osób wspomniany zakaz powinien obowiązywać do 15. roku życia, a z kolei 11 proc. uważa, że najmłodsi nie powinni korzystać z mediów społecznościowych bez względu na to, czy rodzice się na to zgadzają, czy nie.

- Ograniczenie dostępu do mediów społecznościowych dla niepełnoletnich będzie obszarem mocnego zainteresowania nowej Rady ds. Cyfryzacji. Jej ostatnie posiedzenie dotyczące m.in. zakazu używania TikToka przez urzędników i pracowników administracji spotkało się z ostrą reakcją firmy - mówi Sebastian Błaszkiewicz, szef sprzedaży w Unity Group, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Takie ograniczenia są możliwe, zwłaszcza jeżeli badania będą wskazywały na to, że jest oczekiwanie społeczeństwa - dodaje.

Wpływ mediów społecznościowych na psychikę dzieci

Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl zauważa, że zbyt częste korzystanie z portali społecznościowych przez dzieci może powodować u nich poczucie samotności, ale też wzmagać izolację. Najmłodsi użytkownicy mediów mogą chętniej chcieć spotykać się online niż w prawdziwym życiu.

Nieletni niejako atakowani są ogromną ilością zdjęć publikowanych w internecie. Większość z nich porównuje się m.in. do modelek z pierwszych stron gazet, a to potęguje zaniżanie poczucia własnej wartości.

- Wzmożenie pieczy nad tym, jak najmłodsi korzystają z mediów społecznościowych, to w zamyśle dobry ruch. O jego skutkach zdrowotnych i społecznych wśród dzieci piszą eksperci. Publikowane są też dziesiątki badań, które nie napawają optymizmem - mówi "Rzeczpospolitej" Anna Maria Żurek, dyrektorka operacyjna platformy Bileteria i serwisu kulturalnego Going.

Samoregulacja mediów społecznościowych

Serwisy społecznościowe zmieniają zasady korzystania z mediów. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik TikToka w Polsce Piotr Żaczko powiedział, że w marcu 2023 r. serwis wprowadził pakiet rozwiązań, które będą wspierać zachowanie cyfrowej równowagi oraz ograniczanie nadmiernego korzystania z TikToka.

Żaczko wspomniał, że szykowane są kolejne rozwiązania, które wkrótce zaczną ogłaszać.

- Wprowadzamy także nowe mechanizmy dostosowywania treści do wieku użytkownika, aby w ten sposób chronić nieletnich przed nieodpowiednimi dla nich przekazami. Prowadzimy także działania edukacyjne w tym zakresie wspólnie z partnerami - dodaje rzecznik TikToka.

Co myślicie o wprowadzeniu zakazu korzystania z portali społecznościowych dla dzieci?

źródło: rp.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0