Kanada dopuszcza sprzedaż medycznej kokainy. Pod pewnymi warunkami
Dwie kanadyjskie firmy uzyskały licencję na sprzedaż medycznej kokainy. Wbrew początkowej informacji, odbiorcami substancji nie może być ogół społeczeństwa. W sprawie wypowiedział się premier Kanady.
Firma Adastra Labs produkuje medyczną marihuanę na rynek kanadyjski. 22 lutego koncern ogłosił sensacyjną nowinę. Firma miałaby uzyskać licencję na posiadanie, produkcję i sprzedaż liści koki, kokainy i psylocybiny. Zgodę rzekomo zatwierdziła Health Canada, rządowa agencja odpowiedzialna za zdrowie obywateli.
Podobne
- Kokaina, metamfetamina, heroina. W tym sklepie kupisz je prawie legalnie
- CBD jak heroina. Hongkong kryminalizuje kannabinole
- Pokolenie Z pije alkohol i bierze narkotyki coraz rzadziej. Jest szczęśliwsze?
- Niemcy legalizują marihuanę. Pod pewnymi warunkami
- Koszmar Czarnka: Kanada w miejsce religii i etyki wprowadza "świeckość i krytyczne myślenie"
Kilka dni później firma wycofała oświadczenie. 3 marca opublikowała nowy komunikat, w którym wyjaśniła, że licencja uzyskana od Health Canada nie obejmuje sprzedaży produktów na ogólnodostępny rynek. Zgoda dotyczy wyłącznie osób, które uzyskały prawo posiadania wymienionych substancji.
Kanada. Kokaina do celów medycznych i naukowych
Adastra Labs może sprzedać 250 g kokainy i 1000 g psylocybiny. Licencja zezwala firmie importować liście koki, za pomocą których będzie "produkować i syntetyzować" kokainę.
Oświadczenie Adastra Labs z lutego wywołało sporo zamieszania. Premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby podczas konferencji prasowej wyraził zdumienie, że Health Canada udzieliło zgody na sprzedaż kokainy ogółowi społeczeństwa. Polityk stwierdził, że jeśli decyzja rzeczywiście zapadła, to bez zgody rządu prowincjonalnego.
Zaskoczenie z pierwotnego komunikatu Adastra Labs wyraził też premier Kanady Justin Trudeau. Polityk ogłosił, że rząd federalny skontaktował się z firmą, aby "naprawić nieporozumienie" spowodowane oświadczeniem. Trudeau podkreślił, że Adastra nie uzyskała zezwolenia na sprzedaż kokainy na otwartym rynku.
Health Canada w oświadczeniu przesłanym stacji CBC News doprecyzowało, że licencja dotyczy sprzedaży substancji wyłącznie do celów naukowych i medycznych. Chodzi o farmaceutów, lekarzy, szpitale i naukowców. "Nie mogą sprzedawać produktów ogółowi społeczeństwa" - zaznaczyło Health Canada. Jeśli firma nie będzie przestrzegać warunków umowy, licencjodawca może cofnąć decyzję.
Adastra to nie jedyny podmiot, który uzyskał zgodę na produkcję i dystrybucję psychodelików. Koncern Sunshine Earth Labs twierdzi, że Health Canada pozwoliła firmie na posiadanie, produkcję i sprzedaż m.in. liści koki, kokainy, morfiny, MDM, opium i psylocybiny. Odbiorcami produktów mogą być farmaceuci, lekarze, szpitale i naukowcy.
Kolumbia Brytyjska zdekryminalizowała posiadanie narkotyków
Kolumbia Brytyjska jest pierwszą kanadyjską prowincją, która zdekryminalizowała niewielkie ilości twardych narkotyków. Od 31 stycznia 2023 r. dorośli mogą posiadać do 2,5 g kokainy, hroiny, metamfetaminy, fentanylu i morfiny. Eksperymentalna polityka potrwa trzy lata. Sprzedaż narkotyków pozostaje nielegalna.
Źródło: CBC/Fakty Konopne
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Sara James doświadczyła rasizmu? Jej wyznanie szokuje