Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów. To nic dobrego
Buldog francuski zakończył 31-letnie panowanie labradora retrievera jako najpopularniejszej rasy psów – wynika z danych American Kennel Club. Ten słodki "gremlin" z "nietoperzowymi uszami" został najpopularniejszą rasą 2022 r., ale mimo jego sukcesu pojawia się wiele powodów do zmartwień.
Według American Kennel Club buldog francuski stał się najpopularniejszą rasą psów w 2022 r., detronizując labradora retrievera jako wieloletniego faworyta. Grupa opiera swoje rankingi na liczbie zapisów w ich rejestrze ras czystych, więc popularne mieszanki i kundle nie są uwzględnione.
Warto mieć na uwadze, że jeszcze w 2012 r. buldog francuski zajmował 14. miejsce na liście AKC, a od tego czasu odnotowała wzrost rejestracji o 1000 proc. Ta zabawna rasa z charakterystycznymi "uszami nietoperza" nazywana pieszczotliwie "frenchie" stała się ulubioną ze względu na niewielki rozmiar i przyjazną naturę. Cechy te sprawiają, że psy dobrze pasują do właścicieli mieszkających w blokach lub mniejszych domach.
"Frenchie jest inteligentną, kompaktową rasą, która może dopasować się do różnych stylów życia, idealnych dla ludzi w całym kraju. Ten filigranowy pies został po raz pierwszy uznany przez AKC w 1898 r.; jest uwielbiany przez wszystkich, od rodzin do pojedynczych właścicieli, ze względu na ich uroczą i adaptacyjną naturę" – wyjaśnia AKC.
Drugie miejsce najnowszej listy zajął wiecznie popularny labrador retriever. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: golden retriever, owczarek niemiecki, pudel, buldog, rottweiler, beagle, jamnik i wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Popularność może mieć poważne konsekwencje
Ogromny wzrost popularności buldogów francuskich sprawia, że pytania o ich cenę dosłownie zalewają internet. Tymczasem PETA już dwa lata temu wskazywała prawdziwe koszty zakupu buldoga francuskiego.
Google jest używane do wyszukiwania odpowiedzi na pytania takie jak: "Czy buldogi francuskie są wymagające?" i "Czy buldogi francuskie mają problemy zdrowotne?". Wielu potencjalnych nabywców ma więc świadomość, że kupowanie tych psów jest nieetyczne.
Wszystkie psy "czystej krwi", w tym buldogi francuskie, są specjalnie hodowane w celu uzyskania pewnych cech lub wyglądu. W wielu przypadkach powoduje to poważne problemy genetyczne, które mogą spowodować u nich kalectwo i niemal ciągły ból, a nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci.
Aby osiągnąć "cechy charakterystyczne dla danej rasy", hodowcy dokonują kojarzenia krewniaczego buldogów francuskich, co oznacza, że hodują psy ze sobą spokrewnione – mają jednego lub więcej wspólnych krewnych. To właśnie chów wsobny powoduje wspomniane wyżej problemy zdrowotne.
W wyniku selektywnej hodowli buldogi często muszą też być zapładniane siłą, ponieważ ich biodra są zbyt wąskie, aby umożliwić im kojarzenie. W przypadku tej rasy problematyczny jest również naturalny poród. Buldogi francuskie muszą rodzić przez cesarskie cięcie, ponieważ ich głowy są zbyt duże, a biodra zbyt małe, aby umożliwić szczeniętom przejście przez kanał rodny.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół