społeczeństwo
Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok. To historyczny proces
Poznań Pride Week 2022

Znamy symbol Poznań Pride Week 2022. To gołąbek pokoju z obrożą BDSM

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook, Grupa Stonewal
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.04.2022 16:30

Grupa Stonewall zaprezentowała przewodni motyw graficzny nadchodzącego Poznań Pride Week. To biały gołąb z tęczową gałązką w dziobie, ubrany w harnessy - uprząż używaną w BDSM. Projekt wywołał emocjonującą dyskusję w internecie.

Poznań Pride Week to coroczne święto społeczności LGBTQ+. To tydzień pełen imprez, pokazów filmowych, warsztatów, paneli dyskusyjnych i innych wydarzeń promujących idee równości i tolerancji. Jego tradycyjnym ukoronowaniem jest Marsz Równości, który obędzie się w sobotę 2 lipca. Tegoroczne poznańskie święto równości zaplanowane jest na czas od 25 czerwca do 3 lipca.

Organizatorem Poznań Pride Week jest Grupa Stonewall, czyli poznańskie stowarzyszenie integrujące zwolenników równouprawnienia osób LGBTQ+. Grupa każdego roku prezentuje nowy motyw graficzny Poznań Pride Week. Symbolem tegorocznego "tygodnia dumy" stał się gołąb niosący tęczową gałązkę oliwną, przyodziany w czarną uprząż. Autorem grafiki jest grafik Igor Kosiorowski.

trwa ładowanie posta...

Kontrowersje wokół symbolu Poznań Pride Week 2022

Symbol tegorocznego poznańskiego "tygodnia dumy" jest na pewno odważny. Wiele osób uważa, że motyw jest zbyt kontrowersyjny i wyrządza krzywdę społeczności LGBTQ+, bo podtrzymuje stereotyp, że osoby nieheteronormatywne skupiają się na sferze seksualnej. Wśród krytycznych komentarzy, które pojawiły się w mediach społecznościowych po opublikowaniu symbolu, czytamy:

Uprząż na gołąbku pokoju? Mnie się nie podoba, nietrafiony pomysł, zwłaszcza, że rozumiem ma tu być nawiązanie do wojny na Ukrainie...

BDSM ma się nijak do queerowości. Symbolika seksualna na wydarzeniu niezwiązanym z seksem, za to skupionym na grupie (osoby LGBT), wśród której są dzieci, jest dla mnie mega niekomfortowa. (...) Co to za pomysł żeby za symbol całego LGBT (wśród których są między innymi osoby ace, nie mówiąc już o vanilla) dawać aluzję do (powtórzę, niezwiązanych z LGBT) praktyk seksualnych?

To dwa zupełnie sprzeczne ze sobą motywy? Gołąb z tęczową gałęzią oliwną jako symbol wolności, a jednak uwiązany w uprząż, zero konsekwentności.

Jeśli ma trafić to do szerokiej publiki to jest to z lekka nietaktowne, niewyważone. Słaby pomysł z tą uprzężą i będzie mi wstyd, że wydarzenie dla mnie ważne będzie przez taki symbol reprezentowane.

Symbol Poznań Pride Week 2022 zyskał wielu fanów

Gołąbek pokoju z uprzężą podzielił społeczność qeerową na dwa obozy. Podczas gdy jedni krytyką motyw graficzny, drudzy go zachwalają. Zwolennicy symbolu zaznaczają, że fetysze należą do Pride, ponieważ to element seksualności człowieka i jest ich sporo w kulturze queer. Dlatego gołąbek z uprzężą symbolizuje pokój, bo samo BDSM opiera się na zgodzie i szacunku dla drugiej osoby.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Grupa Stonewall mimo krytyki nie zamierza usuwać symbolu tegorocznego Poznań Pride Week. Jakie jest wasze zdanie na temat gołąbka pokoju w obroży?

Źródła: queer.pl/mylilefeluke.blogspot.com/kinopalacowe.pl/Grupa Stonewall

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 12
Fhji,zgłoś
Chyba jedyna rzecz jest taka, ze ten symbol po prostu jest dla mnie niezrozumiały. Trudno jednoczyć się jako społeczność pod symbolem ktorego sie nie rozumie.
Odpowiedz
1like0dislike
LGBTQSRU przywiozlo kapsule, zeby zabijac normalnych ludzi. No i tyle w temacie
Odpowiedz
1like2dislike
Adam,zgłoś
Niedobrze się robi
Odpowiedz
1like0dislike
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Polacy mają dość patologii wśród młodych. Będzie zakaz używania social mediów?