Koalicja Miast Maszerujących

Szukasz marszu równości w swoim regionie? Zajrzyj na Koalicję Miast Maszerujących!

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,30.11.2021 11:44

Niestety, z każdym rokiem w Polsce pogarsza się sytuacja osób LGBTQ+. Aby przeciwstawić się mowie nienawiści, 29 grup organizujących marsze równości połączyło siły, zawiązując Koalicję Miast Maszerujących.

Koalicja Miast Maszerujących zawiązała się 16 października w Łodzi, ale dopiero pod koniec listopada zaprezentowała swoją stronę internetową. Jest ona najaktualniejszym i najszerszym źródłem informacji o wszystkich wydarzeniach marszowych organizowanych w całej Polsce. Na stronie Koalicji Miast Maszerujących znajdują się także wizytówki grup organizujących marsze i parady.

Ważnym elementem strony Koalicji jest poradnik dla osób, które wybierają się na swój pierwszy marsz. Dowiemy się tam m.in.:

  • jak w odpowiedni sposób ubrać się na demonstrację;
  • czego nie zabierać ze sobą na marsz;
  • jak reagować w razie zagrożenia;
  • jak się zachowywać w przypadku zatrzymania przez policję.

Poradnik na pewno rozwieje wątpliwości osób, które zastanawiają się, czy pójście na marsz jest w ogóle bezpieczne.

Koalicja Miast Maszerujących
Koalicja Miast Maszerujących (Koalicja Miast Maszerujących)

Na stronie Koalicji znajdują się również informacje kontaktowe dla osób, które chciałyby zorganizować wydarzenie marszowe w swojej miejscowości.

Czym jest Koalicja Miast Maszerujących?

Koalicja jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację osób LGBTQ+ w Polsce, które coraz częściej padają celem mowy nienawiści ze strony osób publicznych. Agresję wobec osób nieheteronormatywnych widzimy również na ulicach polskich miast, czego dobitnym przykładem był Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku.

trwa ładowanie posta...

Małgorzata Mróz z Sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących przytacza statystki, z których wynika, że "57% osób LGBTQIA w Polsce doświadcza dyskryminacji lub prześladowania ze względu na swoją nieheteronormatywną tożsamość. W przypadku miast do 100 tys. mieszkańców 51,7% wszystkich mieszkańców uważa, że osoby LGBT są gorzej traktowane a 10,4% bezpośrednio zetknęło się z takimi zdarzeniami".

Jak zauważają przedstawiciele organizacji i grup nieformalnych współtworzących Koalicję, potrzeba wspólnego działania i łączenia sił była od dawna oczekiwanym kierunkiem rozwoju ruchu marszowego w Polsce.

Źródło: Koalicja Miast Maszerujących

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 13
  • emoji kupka - liczba głosów: 11