Wyznawcy teorii spiskowych są troszkę psychopatami – zauważają naukowcy
Psychologowie z University of Oregon znaleźli związek między wiarą w teorie spiskowe a ciemną tetradą – zespołem cech osobowości niezwykle szkodliwych społecznie. To chyba tłumaczy, dlaczego z szurami są ciągle jakieś zadymy na mieście.
Współczesny świat bez teorii spiskowych byłby jak piwo bez procentów. Jak jacuzzi bez bąbelków. Jak papryczka chilli bez pieczenia w przełyku. To jasne, że Bill Clinton i Lady Gaga nie składają ofiar z dzieci na ołtarzu ku czci szatana, ale gdyby nie teorie spiskowe to w ogóle nie przyszłoby nam do głowy, że mogliby to robić. No i jak niesamowicie nudny byłby wtedy świat?
Podobne
- Jad żaby lekiem na depresję? Naukowcy robią, co mogą
- Uczniowie mogą wziąć 5 DNI wolnego, aby zadbać o psychikę. Nie, nie chodzi o Polskę
- Wciąż się martwisz? Badania wskazują, że nie masz po co
- Tinder dla wyznawców teorii spiskowych. Znajdź szura na życie
- Ser kluczem do szczęścia? Naukowcy odkryli powiązanie
Naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie chcieli się dowiedzieć, co predysponuje ludzi do wiary w teorie spiskowe i czy istnieje związek między posiadaniem takich przekonań a ciemną tetradą. Badacze wybrali 474 studentów ze średnią wieku 19,5 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze, aby ustalić, czy mają skłonność do wiary w teorie spiskowe i czy posiadają cechy osobowości typowe dla ciemnej tetrady.
Czym jest ciemna tetrada?
Ciemna tetrada jest zbiorem czterech antyspołecznych cech osobowości – narcyzmu, makiawelizmu, psychopatii i sadyzmu. Narcyzm charakteryzuje osobę, która nadmiernie skupia się na sobie, makiawelizm wiąże się ze skłonnością do oszukiwania i manipulacji, psychopatia dotyczy osoby bezdusznej i pozbawionej wyrzutów sumienia, a sadyzm oznacza czerpanie przyjemności z zadawania bólu innym ludziom.
Wyznawca teorii spiskowych – nie taki straszny jak go malu… A nie, sorry, jednak straszny
Cameron S. Kay, naukowiec przeprowadzający badanie, powiedział, że: – Teorie spiskowe mogą się wydawać niegroźne, ale prawda jest taka, że wiążą się z poważnymi konsekwencjami w otaczającej nas rzeczywistości. Wiara w teorie spiskowe idzie w parze z antysemickimi przekonaniami, lękiem przed szczepionkami, niechęcią do brania udziału w wyborach i obojętnością na zmiany klimatyczne.
Badacze zarejestrowali u ankietowanych również poziom pięciu "mediatorów", które opisali jako: posiadanie dziwnych przekonań, fatalistyczne nastawienie do życia, nieufność wobec innych, odczuwanie potrzeby bycia wyjątkowym i potrzeba posiadania kontroli nad swoim życiem.
Ogarnij swoje życie a przestaniesz wierzyć w płaską Ziemię
Badanie wykazało, że co najmniej jeden aspekt każdej cechy ciemnej tetrady był powiązany ze spiskowymi przekonaniami. Cameron S. Kay stwierdził: – Powodem, dla którego ludzie osiągają wysokie wyniki w makiawelizmie, narcyzmie, psychopatii, sadyzmie oraz wierzą w teorie spiskowe jest to, że mają skłonność do nietypowych przekonań, są nieufni wobec innych i nie mają kontroli nad swoim życiem.
Inne badanie naukowców z University of Kent potwierdziło, że istnieje związek między niską samooceną a wysoką skłonnością do wiary w teorie spiskowe. Z kolei badanie przeprowadzone przez naukowców z Czech wykazało, że w teorie spiskowe częściej wierzyli ludzie z wykształceniem podstawowym i średnim, osoby młode, seniorzy oraz osoby niezadowolone z własnego życia i sytuacji finansowej.
Z wynikami badań możecie się zapoznać tutaj.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku