Teorie spiskowe

Wyznawcy teorii spiskowych są troszkę psychopatami – zauważają naukowcy

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,09.07.2021 12:31

Psychologowie z University of Oregon znaleźli związek między wiarą w teorie spiskowe a ciemną tetradą – zespołem cech osobowości niezwykle szkodliwych społecznie. To chyba tłumaczy, dlaczego z szurami są ciągle jakieś zadymy na mieście.

Współczesny świat bez teorii spiskowych byłby jak piwo bez procentów. Jak jacuzzi bez bąbelków. Jak papryczka chilli bez pieczenia w przełyku. To jasne, że Bill Clinton i Lady Gaga nie składają ofiar z dzieci na ołtarzu ku czci szatana, ale gdyby nie teorie spiskowe to w ogóle nie przyszłoby nam do głowy, że mogliby to robić. No i jak niesamowicie nudny byłby wtedy świat?

Naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie chcieli się dowiedzieć, co predysponuje ludzi do wiary w teorie spiskowe i czy istnieje związek między posiadaniem takich przekonań a ciemną tetradą. Badacze wybrali 474 studentów ze średnią wieku 19,5 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze, aby ustalić, czy mają skłonność do wiary w teorie spiskowe i czy posiadają cechy osobowości typowe dla ciemnej tetrady.

trwa ładowanie posta...

Czym jest ciemna tetrada?

Ciemna tetrada jest zbiorem czterech antyspołecznych cech osobowości – narcyzmu, makiawelizmu, psychopatii i sadyzmu. Narcyzm charakteryzuje osobę, która nadmiernie skupia się na sobie, makiawelizm wiąże się ze skłonnością do oszukiwania i manipulacji, psychopatia dotyczy osoby bezdusznej i pozbawionej wyrzutów sumienia, a sadyzm oznacza czerpanie przyjemności z zadawania bólu innym ludziom.

Wyznawca teorii spiskowych – nie taki straszny jak go malu… A nie, sorry, jednak straszny

Cameron S. Kay, naukowiec przeprowadzający badanie, powiedział, że: – Teorie spiskowe mogą się wydawać niegroźne, ale prawda jest taka, że wiążą się z poważnymi konsekwencjami w otaczającej nas rzeczywistości. Wiara w teorie spiskowe idzie w parze z antysemickimi przekonaniami, lękiem przed szczepionkami, niechęcią do brania udziału w wyborach i obojętnością na zmiany klimatyczne.

Badacze zarejestrowali u ankietowanych również poziom pięciu "mediatorów", które opisali jako: posiadanie dziwnych przekonań, fatalistyczne nastawienie do życia, nieufność wobec innych, odczuwanie potrzeby bycia wyjątkowym i potrzeba posiadania kontroli nad swoim życiem.

trwa ładowanie posta...

Ogarnij swoje życie a przestaniesz wierzyć w płaską Ziemię

Badanie wykazało, że co najmniej jeden aspekt każdej cechy ciemnej tetrady był powiązany ze spiskowymi przekonaniami. Cameron S. Kay stwierdził: – Powodem, dla którego ludzie osiągają wysokie wyniki w makiawelizmie, narcyzmie, psychopatii, sadyzmie oraz wierzą w teorie spiskowe jest to, że mają skłonność do nietypowych przekonań, są nieufni wobec innych i nie mają kontroli nad swoim życiem.

Inne badanie naukowców z University of Kent potwierdziło, że istnieje związek między niską samooceną a wysoką skłonnością do wiary w teorie spiskowe. Z kolei badanie przeprowadzone przez naukowców z Czech wykazało, że w teorie spiskowe częściej wierzyli ludzie z wykształceniem podstawowym i średnim, osoby młode, seniorzy oraz osoby niezadowolone z własnego życia i sytuacji finansowej.

Z wynikami badań możecie się zapoznać tutaj.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 21
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 15
hmmmm,zgłoś
>Wiara w teorie spiskowe idzie w parze< z wiarą np.w 72 płcie, zbawienny wpływ cenzury ideologicznej na społeczeństwo itd. itp. Szury są p;o obu stronach sceny politycznej.
Odpowiedz
3Zgadzam się7Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Bawarczyk,zgłoś
Problem polega na tym, kto decyduje o tym, co jest teorią spiskową, a co jest oparte na faktach, domysłach lub największym możliwym prawdopodobieństwie? Tak długo, jak nie ma właściwego dialogu i wymiany doświadczeń, termin teoria spiskowa jest najczęściej nadużywany jako termin walki z faktami lub opiniami, z którymi nie można się zgodzić. Innym punktem widzenia jest forma, w jakiej badania odbywają się obecnie na uniwersytetach i jak są finansowane. Badania nie są już otwarte, ale pieniądze płyną tylko wtedy, gdy pożądany rezultat zostanie "udowodniony" przy pomocy mniej lub bardziej poważnych metod. Nie ma to nic wspólnego ani z rzetelną nauką, ani z poszukiwaniem prawdy!
Odpowiedz
9Zgadzam się3Nie zgadzam się
124l3,zgłoś
Co za bzdury!!!! pseudo badania, wstyd wp😢
Odpowiedz
5Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 10