SHEIN

Pracownicy SHEIN wołają o pomoc na metkach ubrań? Co na to firma?

Źródło zdjęć: © TikTok
Anna RusakAnna Rusak,14.06.2022 12:30

W sieci pojawia się coraz więcej filmów związanych z marką SHEIN. Liczne TikToki pokazują rzekome wołania pracowników o pomoc, a część z apeli ma być zamieszczona w metkach ubrań. Jak sprawę komentuje SHEIN?

Coraz częściej mówi się o tym, że SHEIN jest jedną z najbardziej szkodliwych sieciówek fast fashion. O tym, czemu kupowanie w tym sklepie nie jest najlepszym wejściem, już pisaliśmy, więc jeśli chcecie wiedzieć więcej, to zapraszam do tekstu o tej sieciówce.

Firmie SHEIN nie tylko od dawna zarzuca się niszczący wpływ na środowisko, ale również brak poszanowania praw pracowniczych. Po TikToku krążą ostatnio filmiki, które miałyby to potwierdzać.

Pracownicy SHEIN wołają o pomoc?

Na krążącym w sieci filmie widać paczkę, do której dołączony jest zapisany na tekturowym opakowaniu napis: "help me plz". To jednak nie jedyne wołanie o pomoc znajdujące się w TikToku. Na etykiecie pocztowej pojawiają się liczne hasła "SOS", chociaż najbardziej niepokojące jest jednak to, co wszywa się do ubrań.

trwa ładowanie posta...

Po tym filmie na TikToku pojawiło się jeszcze więcej nagrań od osób, które znajdowały podobne komunikaty na swoich paczkach i produktach z SHEIN. Na jednym z nich widać, że na metce wszytej w ubranie znajduje się wezwanie o pomoc.

trwa ładowanie posta...

Co na to SHIEN?

Do tych licznych nagrań postanowiło się odnieść samo SHIEN. Na swoim TikToku firma zamieściła oświadczenie, w którym tłumaczy, że ich kodeks zabrania wykorzystywania dzieci. A liczne filmy uznała za szkodliwe, wyjaśniając przy okazji ich oryginalne pochodzenie.

Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że (...) nasz surowy Kodeks Postępowania zabrania (...) wykorzystywania pracy dzieci lub pracy przymusowej i nie tolerujemy nieprzestrzegania tego zakazu.

- SHEIN

Niektórzy sugerowali też, że sformułowanie "need your help" nie ma niczego wspólnego z wołaniem pracowników SHEIN o pomoc. Miała to być po prostu... niefortunnie zapisana informacja dotycząca zasad prania.

trwa ładowanie posta...

SHIEN i pracownicy

Choć nie mamy prawa, by nie wierzyć oświadczeniom SHEIN, warto tu chyba zaznaczyć, że podwykonawcy marki już od dawna są oskarżani o niewłaściwe traktowanie pracowników. Pisze o tym Ola, czyli twórczyni profilu "ekomanufaktura", na którą w swoim artykule powołuje się serwis WP Kobieta:

Nie jest transparentna i ukrywa informacje na temat swoich podwykonawców (...). Raport Public Eye wykazał, że podwykonawcy nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa ani nie przestrzegają praw pracy. Ludzie pracują bez umów, często na stojąco, po 11 godzin dziennie.

Oczywiście możecie, jak część osób po obejrzeniu tych filmików, zaprzestać zakupów w SHIEN. Jeśli wciąż macie wątpliwości, to naprawdę polecam zapoznać się z raportem Public Eye i innymi informacjami na temat tej marki. Poza naszym tekstem mogę polecić również profil "Ubrania do oddania" oraz profil Pauliny Górskiej.

trwa ładowanie posta...

Źródła: https://stories.publiceye.ch/en/shein, snopes.com, ekomanufaktura

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 43
  • emoji ogień - liczba głosów: 37
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 70
  • emoji smutek - liczba głosów: 248
  • emoji złość - liczba głosów: 94
  • emoji kupka - liczba głosów: 104
Lisa,zgłoś
Muszę zapytać...jeśli bez umowy, po 11h na stojąco...to dlaczego tam pracuja? Z tego co zrozumiałam nie mówimy o niewolnictwie. Są jednak jakoś zmuszani? O ile nie chodzi o zawody konieczne i ich trudne warunki, rozumiem. Górnik, osoba pracująca na wysokościach, strażak ok. Nie zrozumiem osób, które zgadzają się pracować na czarno w ,,trudnych warunkach" bo serio mogą znaleźć pracę, która ma lepsze warunki niż wyzysk. Jeżeli dobrze zrozumiałam artykuł to sam temat tych metek jest po to żeby nabijać lajki i tworzyć sensację, której ludzie tak pragną. Bo w Chinach oczywiście dzieją się okropieństwa takie jak zmuszanie dzieci do pracy, czy nawet ukryte niewolnictwo Ale czy to o tym? Bo jak nie to wystarczy zobaczyć sobie na Polskę i branżę gastro Bo dzieje się dokładnie to samo. Ludzie pracują jako pomoc w kuchni , barmani, kelnerki zatrudnienia na czarno, pracując po nawet czasem więcej niż 11h na stojąco :P
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zokolor,zgłoś
Na mojj koszulce nie ma nic takiego
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Kosmo żabka,zgłoś
Ja sama znalazlam taki komunikat na metce, to naprawde jest przerażające. Nie kupujmy na shein, bo ubrania tam pomimo, że są nawet ładne, są okropnej jakości, bo robione sa w większości z poliestru.
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 21