ekologia
"EkoEksperymentarium". Gra edukacyjna o ekologii, której potrzebuje Czarnek
SHEIN

Pracownicy SHEIN wołają o pomoc na metkach ubrań? Co na to firma?

Źródło zdjęć: © TikTok
Anna RusakAnna Rusak,14.06.2022 10:30

W sieci pojawia się coraz więcej filmów związanych z marką SHEIN. Liczne TikToki pokazują rzekome wołania pracowników o pomoc, a część z apeli ma być zamieszczona w metkach ubrań. Jak sprawę komentuje SHEIN?

bGlmtCib

Coraz częściej mówi się o tym, że SHEIN jest jedną z najbardziej szkodliwych sieciówek fast fashion. O tym, czemu kupowanie w tym sklepie nie jest najlepszym wejściem, już pisaliśmy, więc jeśli chcecie wiedzieć więcej, to zapraszam do tekstu o tej sieciówce.

Firmie SHEIN nie tylko od dawna zarzuca się niszczący wpływ na środowisko, ale również brak poszanowania praw pracowniczych. Po TikToku krążą ostatnio filmiki, które miałyby to potwierdzać.

bGlmtCid

Pracownicy SHEIN wołają o pomoc?

Na krążącym w sieci filmie widać paczkę, do której dołączony jest zapisany na tekturowym opakowaniu napis: "help me plz". To jednak nie jedyne wołanie o pomoc znajdujące się w TikToku. Na etykiecie pocztowej pojawiają się liczne hasła "SOS", chociaż najbardziej niepokojące jest jednak to, co wszywa się do ubrań.

trwa ładowanie posta...

Po tym filmie na TikToku pojawiło się jeszcze więcej nagrań od osób, które znajdowały podobne komunikaty na swoich paczkach i produktach z SHEIN. Na jednym z nich widać, że na metce wszytej w ubranie znajduje się wezwanie o pomoc.

trwa ładowanie posta...

Co na to SHIEN?

Do tych licznych nagrań postanowiło się odnieść samo SHIEN. Na swoim TikToku firma zamieściła oświadczenie, w którym tłumaczy, że ich kodeks zabrania wykorzystywania dzieci. A liczne filmy uznała za szkodliwe, wyjaśniając przy okazji ich oryginalne pochodzenie.

bGlmtCif

Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że (...) nasz surowy Kodeks Postępowania zabrania (...) wykorzystywania pracy dzieci lub pracy przymusowej i nie tolerujemy nieprzestrzegania tego zakazu.

- SHEIN

Niektórzy sugerowali też, że sformułowanie "need your help" nie ma niczego wspólnego z wołaniem pracowników SHEIN o pomoc. Miała to być po prostu... niefortunnie zapisana informacja dotycząca zasad prania.

trwa ładowanie posta...

SHIEN i pracownicy

Choć nie mamy prawa, by nie wierzyć oświadczeniom SHEIN, warto tu chyba zaznaczyć, że podwykonawcy marki już od dawna są oskarżani o niewłaściwe traktowanie pracowników. Pisze o tym Ola, czyli twórczyni profilu "ekomanufaktura", na którą w swoim artykule powołuje się serwis WP Kobieta:

bGlmtCil

Nie jest transparentna i ukrywa informacje na temat swoich podwykonawców (...). Raport Public Eye wykazał, że podwykonawcy nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa ani nie przestrzegają praw pracy. Ludzie pracują bez umów, często na stojąco, po 11 godzin dziennie.

Oczywiście możecie, jak część osób po obejrzeniu tych filmików, zaprzestać zakupów w SHIEN. Jeśli wciąż macie wątpliwości, to naprawdę polecam zapoznać się z raportem Public Eye i innymi informacjami na temat tej marki. Poza naszym tekstem mogę polecić również profil "Ubrania do oddania" oraz profil Pauliny Górskiej.

trwa ładowanie posta...

Źródła: https://stories.publiceye.ch/en/shein, snopes.com, ekomanufaktura

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Nikt,zgłoś
Nie wiem co o tym myslec. Ale wspolczuje tym osobom ktore tam pracuja. To przerazajace 💕😞🤔🤐😶😶😶😮😧😧😦
Odpowiedz
0
like
1
dislike
Anonim,zgłoś
Ludzie! Nie kupujemy na SHEIN. Ta firma nigdy nie powinna powstać.
Odpowiedz
9
like
2
dislike
Oleq,zgłoś
Dla nie do informowanych. W Chinach są miasta fabryki. To nie jest tak że po pracy wracasz do domu i kładziesz się na kanapę. Tam pracujesz na hali kilkanaście godzin i wracasz do małego kontenera który dzielisz z wieloma ludźmi. Chcieli byscie żyć w takim mrowisku? Tam jadą mlodzi ludzie którzy pracują by utrzymać swoje rodziny i ja jestem skłonny uwierzyć że tam może być mnóstwo niepełnoletnich. W dodatku nie uwierzę że nie ma gwałtów i nadużyc. Chińczycy wcale się dużo nie różnią od tej posranej korei.
Odpowiedz
46
like
4
dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 17
Komentarze (17)
arrow
Szczyt klimatyczny ONZ sponsoruje Coca-Cola. COP27 to greenwashing roku?