Więzienie za fake newsy o imigantach. To pierwszy taki wyrok w Hiszpanii
Hiszpański sąd po raz pierwszy w historii wydał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności w sprawie rozsiewania fake newsów. Sprawcą jest funkcjonariusz żandarmerii. Surowa kara jest przestrogą dla osób, które powielają dezinformacje w internecie.
Funkcjonariusz żandarmerii (Guardia Civil) w lipcu 2019 roku opublikował na Twitterze 45-sekundowe wideo, na którym mężczyzna kopie nieprzytomną kobietę, a następnie próbuje zdjąć jej ubranie. Napaść miała miejsce w Chinach, jednak żandarm napisał, że to młody imigrant z Maroka zgwałcił kobietę w turystycznej miejscowości Canet de Mar niedaleko Barcelony. Film zyskał ogromną popularność. Miał ponad 21 tys. wyświetleń.
We wtorek 8 listopada sąd w Barcelonie skazał funkcjonariusza żandarmerii o inicjałach J.J.M. za powielanie fake newsów. Kara wynosi 15 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 1620 euro (ok. 7600 zł). Pracodawca internauty wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne.
Hiszpania. Kara za powielanie fake newsów
Sąd nakazał mężczyźnie zaliczenie kursu praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, usunięcie profili w mediach społecznościowych oraz powstrzymania się od pisania obraźliwych komentarzy w inernecie. Otrzymał również pięcioletni zakaz prowadzenia zajęć z młodzieżą.
Fake newsy z nienawiści do imigrantów
Według ustaleń sądu, żandarm wypuścił fake newsa, gdyż miał być wrogo nastawiony do młodych imigrantów z Maroka. W ocenie hiszpańskiej prokuratury wiele innych wpisów mężczyzny w mediach społecznościowych miało ksenofobiczny i rasistowski charakter. Internauta wstawiał na Twittera materiały zawierające celtycki krzyż (symbol używany przez skrajną prawicę) oraz cytaty terrorysty i neonazisty Davida Lane'a.
Sąd ogłaszając wyrok uzasadniał, że działanie mężczyzny służąło zepsuciu wizerunku całej grupy społecznej, w tym przypadku nieletnich imigrantów przebywających w Hiszpanii bez opieki dorosłych.
Źródła: The Guardian/Spain in English
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół