Julia Wieniawa

Wieniawa żali się na sponsorowane posty: "Instagram ściął mi zasięgi o 70%"

Źródło zdjęć: © TikTok, Instagram @juliawieniawa
Anna RusakAnna Rusak,26.11.2021 13:42

Lepiej łamać prawo czy tracić zasięgi? Oto jest pytanie…

Niedawno na cięcie zasięgów spowodowane prawidłowym oznaczaniem sponsorowanych postów skarżyła się Maja Bohosiewicz. Teraz w swoim stories pożaliła się Julia Wieniawa. Czy tak jak Bohosiewicz, w imię zasięgów, będzie chciała łamać prawo?

Przypomnijmy może jeszcze, że teraz osoby działające w internecie muszą jasno i klarownie oznaczać swoje reklamy i posty jako sponsorowane. Jeśli nie będą tego robiły, będą musiały liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

O co chodzi z postami sponsorowanym?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił rozliczyć się z influencerami_kami, zgrabnie ukrywającymi przed swoimi obserwatorami_kami informacje o tym, że za ten konkretny post czy reklamę dostali gratyfikację. Więcej o tych działaniach możecie przeczytać tutaj.

trwa ładowanie posta...


"Jest taka opcja, by post oznaczyć jako sponsorowany po prostu u góry i zaczęłam tak oznaczać takie współprace i Instagram z tego powodu ściął mi zasięgi o 70%, jak nie więcej. Co jest dziwnie zaskakujące, bo powinno się chyba takie postawy wspierać i doceniać, a nie podcinać skrzydła".

trwa ładowanie posta...

I co w związku z tym zrobiła Wieniawa? Po prostu przestała używać tej opcji i zamiast tego na końcu każdego posta dodaje napis: "[sponsorowane]". Przypomnijmy może jeszcze, że UOKiK żąda, by wszystkie posty w jasny sposób informowały o sponsorowaniu i np. "#ad" się w tę przejrzystość komunikatu nie łapie. Ciekawe więc, co powie na ten sposób oznaczania postów przez influencerkę.

Tak, Julia rzeczywiście ma rację – takie postawy powinno się wspierać, ale przecież Instagram nie jest od tego, żeby sobie na nim za darmo reklamować rzeczy i czerpać z tego zyski.

trwa ładowanie posta...

W końcu nikt nikogo nie zmusza do wrzucania tylko sponsorowanych treści i tracenia przez to zasięgów. Gorzej, gdy posty sponsorowane stanowią główną część czyjegoś feedu i poza tym nie ma się swoim odbiorcom_czyniom niczego do zaproponowania. Wtedy rzeczywiście może się pojawić drobny problem.

Umówmy się jednak, że to nie jest wina Instagrama, że przez bardzo długi czas influencerzy po prostu ukrywali informacje o sponsorowanych postach. Gdyby osoby działające w Internecie od początku rzetelnie i szczerze informowali swoich odbiorców o tym, że post jest sponsorowany i dawali to fanom jasno do zrozumienia, to nie zauważyliby żadnej zmiany w ilości odbiorców.

Także sorry not sorry, sami sobie zgotowaliście ten los. Możecie albo zacząć wszystko dobrze oznaczać, albo zacząć myśleć nad innym, niesponsorowanym contentem.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 50
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
Tnięcie?! Chyba cięcie zaskegów 🤦🏻‍♀️
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)