lifestyle
Przez nich kobiety boją się chodzić na siłownię. Kim są gym weirdos?
Krzysztof Bosak

Warszawski Plakat świąteczny w interpretacji Bosaka. Jest osiem gwiazdek czy nie ma?

Źródło zdjęć: © Aleksandra Jasionowska, Miasto Stołeczne Warszawa, Krzysztof Bosak, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,06.12.2021 11:50

Warszawski plakat świąteczny znów budzi kontrowersje. Osiem gwiazdek, pogańskość i socrealizm - Krzysztof Bosak w roli interpretatora

Kontrowersje wokół świątecznego plakatu w Warszawie to już chyba tradycja. Stolica właśnie podzieliła się nową grafiką, którą stworzyła Aleksandra Jasionowska. Komentarze – szczególnie prawicowej strony – nie są zbyt przychylne.

Tym razem o swoją interpretację pokusił się sam Krzysztof Bosak. Chyba ktoś tu zatęsknił za pisaniem rozprawek na język polski…

Osiem gwiazdek na warszawskim plakacie świątecznym?

Rok temu poszło o księżyc, który według niektórych kształtem miał nawiązywać do symbolu islamu. Tym razem jest chyba "jeszcze gorzej". Nie dość, że plakat według niektórych jest mało świąteczny, to jeszcze nawiązuje do wykrzykiwanego przez wielu hasła pełnego gwiazdek.

trwa ładowanie posta...


"Idźmy dalej z analizą, bo jest o czym pisać: poza wyeksponowanymi symbolami Strajku Kobiet (WAR, ***** ***) mamy w centrum nieprzypadkowo dobrany zabytek stylizowany na pogańską Świątynię Westy. To w niej westalki paliły ogień i na plakacie możemy zobaczyć "ogień" nad "świątynią"".

- Krzysztof Bosak

Z tego co kojarzę, osiem gwiazdek zazwyczaj układa się jednej linii, gdy odnosi się je do hasła, o którym mówi Bosak, ale co ja tam wiem. Grunt, żeby we wszystkim doszukiwać się ukrytego dna i "złego przesłania". Nawet wtedy, gdy mówimy o tych ciepłych, pełnych troski i zrozumienia ponad podziałami świętach.

trwa ładowanie posta...

Socjalizm i pogańskość

Przy okazji dostało się też "pogańskiej świątyni" znajdującej się w Łazienkach. O tym, że plakat w ogóle jest mało radosny i świąteczny, chyba nie muszę mówić. Bosak kwituje to krótko: "Symbole bez treści. Życzenia wysilone".


"Mimo postaci ludzkich bije z niego samotność. Postaci nie mają twarzy. Choć są na łyżwach to nie bawią się. Jadą przed siebie jak w transie. Chłód zimy nie jest zrównoważony ciepłym światłem gwiazd tylko upiorną czerwienią. Symbole bez treści. Życzenia wysilone".

- Krzysztof Bosak

Najgorsze jest jednak jeszcze to, że plakat pełen jest "upiornej czerwieni", więc jak możecie się domyślić, nawiązuje do… socrealizmu. Tak, czas wyrzucić z domu wszelkie czerwone ozdoby. Może się okazać, że też nawiązują do tego nurtu.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

No i okazało się też, że Bosak zna się na sztuce! Niektórzy sugerowali, że autorka inspirowała się twórczością Stryjeńskiej, ale Krzysztof odrzucił te interpretacje, bo malarka była zbyt "osadzona w tradycji", jak na tak "nietradycyjny" i "niereligijny" plakat.

trwa ładowanie posta...

Wolność interpretacji?

Jasne, może plakat nie jest za bardzo religijny, ale też nie dla wszystkich ten okres właśnie taki jest. Niektórzy z nas Boże Narodzenie obchodzą tylko ze względu na przywiązanie do tradycji i średnio interesują się wszystkimi chrześcijańskimi sprawami i symbolami związanymi z tym okresem. Może więc taki otwarty na różne podejścia do świąt plakat jest lepszy?

W każdym razie nie krępujcie się. Wy też możecie podzielić się swoją interpretacją. W końcu sztuka powstaje po to, byśmy mogli sobie o niej rozmawiać. To nie egzamin, nie ma "jednego klucza". Tylko proszę uważać na nadinterpretacje.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Komentarze (0)
arrow
Szkolne kary za wygląd. A gdyby stworzyć zasady dla całej Polski?