Warszawski Plakat świąteczny w interpretacji Bosaka. Jest osiem gwiazdek czy nie ma?
Warszawski plakat świąteczny znów budzi kontrowersje. Osiem gwiazdek, pogańskość i socrealizm - Krzysztof Bosak w roli interpretatora
Kontrowersje wokół świątecznego plakatu w Warszawie to już chyba tradycja. Stolica właśnie podzieliła się nową grafiką, którą stworzyła Aleksandra Jasionowska. Komentarze – szczególnie prawicowej strony – nie są zbyt przychylne.
Podobne
- Łatwogang zaśpiewa z Julią Żugaj? Jest szansa na ich świąteczną piosenkę
- Krzysztof Bosak łączy hip-hop z ruchem narodowym. Co na to polscy raperzy?
- Ośmieszyli kolędników. Musieli zaśpiewać piosenkę Kizo
- Kinga z Ekipy ogłosiła nietypową akcję. Z okazji świąt udekoruje domy widzów!
- Kółko różańcowe kontra raperka. Wandale ukradli jej plakat
Tym razem o swoją interpretację pokusił się sam Krzysztof Bosak. Chyba ktoś tu zatęsknił za pisaniem rozprawek na język polski…
Osiem gwiazdek na warszawskim plakacie świątecznym?
Rok temu poszło o księżyc, który według niektórych kształtem miał nawiązywać do symbolu islamu. Tym razem jest chyba "jeszcze gorzej". Nie dość, że plakat według niektórych jest mało świąteczny, to jeszcze nawiązuje do wykrzykiwanego przez wielu hasła pełnego gwiazdek.
"Idźmy dalej z analizą, bo jest o czym pisać: poza wyeksponowanymi symbolami Strajku Kobiet (WAR, ***** ***) mamy w centrum nieprzypadkowo dobrany zabytek stylizowany na pogańską Świątynię Westy. To w niej westalki paliły ogień i na plakacie możemy zobaczyć "ogień" nad "świątynią"".
Z tego co kojarzę, osiem gwiazdek zazwyczaj układa się jednej linii, gdy odnosi się je do hasła, o którym mówi Bosak, ale co ja tam wiem. Grunt, żeby we wszystkim doszukiwać się ukrytego dna i "złego przesłania". Nawet wtedy, gdy mówimy o tych ciepłych, pełnych troski i zrozumienia ponad podziałami świętach.
Socjalizm i pogańskość
Przy okazji dostało się też "pogańskiej świątyni" znajdującej się w Łazienkach. O tym, że plakat w ogóle jest mało radosny i świąteczny, chyba nie muszę mówić. Bosak kwituje to krótko: "Symbole bez treści. Życzenia wysilone".
"Mimo postaci ludzkich bije z niego samotność. Postaci nie mają twarzy. Choć są na łyżwach to nie bawią się. Jadą przed siebie jak w transie. Chłód zimy nie jest zrównoważony ciepłym światłem gwiazd tylko upiorną czerwienią. Symbole bez treści. Życzenia wysilone".
Najgorsze jest jednak jeszcze to, że plakat pełen jest "upiornej czerwieni", więc jak możecie się domyślić, nawiązuje do… socrealizmu. Tak, czas wyrzucić z domu wszelkie czerwone ozdoby. Może się okazać, że też nawiązują do tego nurtu.
No i okazało się też, że Bosak zna się na sztuce! Niektórzy sugerowali, że autorka inspirowała się twórczością Stryjeńskiej, ale Krzysztof odrzucił te interpretacje, bo malarka była zbyt "osadzona w tradycji", jak na tak "nietradycyjny" i "niereligijny" plakat.
Wolność interpretacji?
Jasne, może plakat nie jest za bardzo religijny, ale też nie dla wszystkich ten okres właśnie taki jest. Niektórzy z nas Boże Narodzenie obchodzą tylko ze względu na przywiązanie do tradycji i średnio interesują się wszystkimi chrześcijańskimi sprawami i symbolami związanymi z tym okresem. Może więc taki otwarty na różne podejścia do świąt plakat jest lepszy?
W każdym razie nie krępujcie się. Wy też możecie podzielić się swoją interpretacją. W końcu sztuka powstaje po to, byśmy mogli sobie o niej rozmawiać. To nie egzamin, nie ma "jednego klucza". Tylko proszę uważać na nadinterpretacje.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos