W sześć godzin przygotowali 13-latków do matury. Zaskakujące wyniki eksperymentu [WYWIAD]
Start-up Maturalni, założony przez zaledwie 21-letniego Nataniela Brożnowicza, udowodnił, że wystarczy sześć godzin, aby przygotować 13-latnich uczniów do matury. - Szkoła marnotrawi nasz czas, tworzy napięcie i stres - mówi.
Jakub Tyszkowski: Kim są Maturalni?
Podobne
- Latex Coach zmienia mental Polaków. "Nie jestem Marilyn Monroe" [WYWIAD]
- 17-latka zatrzymana pod kościołem: Młodzi mają serdecznie dość Jana Pawła II [WYWIAD]
- Kongres czy Klub Boomerów? Tiktokerzy bronią szefa aplikacji
- Sztuczna inteligencja napisała próbną maturę. Wynik zaskakuje
- Dziki Trener się zamknął, przemówił Viralowy tata. Nowy patocoach każe 17-latkom "ZAP***DALAĆ"
Nataniel Brożnowicz, 21-letni współzałożyciel start-upu Maturalni: – Maturalni to start-up założony przez piątkę młodych ludzi z Mielca na Podkarpaciu. Nasz cel? Chcemy zmienić polski system edukacji.
Jeszcze jako uczniowie zauważyliśmy, że szkoła jest mało wydajna. Kiedy wybuchła pandemia i młodzi ludzie - przez lockdown - zaczęli mieć ogromne zaległości w nauce, postanowiliśmy działać. Najpierw były minikursy i darmowe lekcje na Facebooku dla 20-25 osób. Dziś transmisje w internecie ogląda po 20-25 tys. osób. W social mediach obserwuje nas 400 tys. młodych ludzi, którzy korzystają z lekcji i porad.
2 sierpnia przeprowadziliście eksperyment, którego wyniki szokują. W trzy dni przygotowaliście do matury 13-letnich uczniów?
– Nie jest to nierealne, bo od 15 lat niewiele zmieniło się w formie matury z matematyki. Można wyselekcjonować zadania i schematy, które trafiają się najczęściej.
Zorganizowaliśmy sześciogodzinne spotkanie z egzaminatorem CKE, topowym matematykiem w Polsce. Powiedzieliśmy mu: słuchaj, przyjdzie do ciebie 30 tys. osób, przygotuj ich w ciągu sześciu godzin do matury.
Egzaminator w ciągu sześciu godzin przerobił z uczniami 100 zadań. Efekt? Osoby, które ledwo przechodziły z klasy do klasy, zdały maturę na 70 proc. Te, które wcześniej napisały próbny egzamin na np. 17 proc., u nas osiągnęły 70-80 proc.
Byliśmy bardzo zaskoczeni, że to działa. Zastanowiliśmy się, czy gdybyśmy wzięli osoby, które jeszcze nie weszły w system szkolnictwa ponadpodstawowego, to czy byłyby w stanie napisać maturę po takim sześciogodzinnym kursie? Rzuciliśmy hasło i w moment zgłosiło się tysiąc osób. Zbieraliśmy od ochotników wpisowe 10 zł, a całość zebranej kwoty przekazaliśmy na cel charytatywny: "Stypendium Maturalnych", czyli program stypendialny dla młodych.
Jaka dokładnie to była grupa wiekowa?
– Od 13 do 15 lat. Uśredniając, większość to 14-latkowie z ósmej klasy.
Jak wyglądały przygotowania do egzaminu?
– Podzieliliśmy je na dwa dni. Pierwszego dnia były cztery godziny przygotowań. Drugiego - dwie godziny uzupełniające i dwie godziny pisania matury.
Bardzo nas zaskoczyło, że uczniowie sami sobie stworzyli taką wirtualną szkołę, żeby się lepiej przygotować. My ogłosiliśmy, że będziemy robić maturę, a oni sami odnaleźli się nawzajem w komentarzach pod naszymi materiałami. Wszyscy dodali się na konwersację grupową. Później wzięli udział w szkoleniu. Następnie wspólnie przygotowywali się do matury, szukając rozwiązań zadań.
Oddolnie pojawił się pomysł, aby wrzucać na story relacje z przygotowań do matury. Później uczniowie dzielili się reakcjami na wyniki z egzaminu. Dla wielu była to jedna z ciekawszych przygód tegorocznych wakacji.
Nauka przebiegała przez internet?
– Tak, nie było spotkań stacjonarnych, wszyscy uczyli się online. Nastolatków do matury przygotowała nasza nauczycielka matematyki, która wzięła na barki tysiąc osób. Egzaminator CKE pomógł opracować odpowiednik matury.
Jakie wyniki osiągnęli?
- Zaskakująco wysokie. 88 proc. uczestników zdało podstawową maturę z matematyki. Tymczasem zdawalność matury w skali ogólnopolskiej wyniosła w tym roku 80 proc. Warto dodać, że nastolatkowie zdawali tylko zadania zamknięte. Można powiedzieć, że mieli nieco łatwiej, ale wciąż był to materiał na poziomie matury.
Ci młodzi pójdą teraz do liceum i spędzą w szkole ok. 600 godzin na lekcji matematyki. My ograniczyliśmy je do sześciu godzin. To obrazuje, że szkoła marnotrawi nasz czas, tworzy napięcie i stres. Wiele razy słyszeliśmy, że matura to "super trudny egzamin". Chcieliśmy zwalczyć ten stereotyp i pokazać, że matura to fajny i łatwy egzamin, który każdy może zdać. Wystarczą odpowiednie narzędzia, przygotowanie i nastawienie.
Jak zareagowali rodzice uczniów przystępujących do matury?
– Reakcje rodziców zaskoczyły nas najbardziej. Od kilkudziesięciu osób usłyszeliśmy odpowiedź w stylu: "Nie wiem, co zrobiliście mojemu dziecku, ale ono teraz chce iść na profil matematyczny, siedzi w książkach przez wakacje, więc róbcie dalej to, co robicie".
Czy braliście pod uwagę, że uczniowie mogą ściągać?
– Bardzo zachęcaliśmy do tego, żeby rozwiązywali zadania indywidualnie. Robili to dla siebie i oszukiwanie nie miało sensu. To mijało się z celem. Na ściąganie nie pozwalał również ograniczony czas egzaminu.
Co zrobicie z wynikami waszej matury? Może warto przedstawić je Przemysławowi Czarnkowi, ministrowi edukacji i podpowiedzieć mu jak uzdrowić polską szkołę?
– Z naszych doświadczeń wynika, że publiczne placówki nie chcą słyszeć o takich rzeczach, odbierają nasze wyniki jako upokorzenie, bo my daliśmy radę w sześć godzin, a one mają trudność w 600 godzin.
Jeśli chodzi o Ministerstwo Edukacji i Nauki to mamy wrażenie, że nie ma możliwości, aby pokazać im nasze wyniki lub nawiązać współpracę. W tym momencie skupiamy się na nagłaśnianiu akcji w mediach społecznościowych. Na samym TikToku śledzi nas ponad 365 tys. osób.
Czy planujecie przeprowadzać maturę z innych przedmiotów?
– Chcielibyśmy, ale jest to trudne, bo egzaminy z innych przedmiotów w dużym stopniu opierają się na otwartych zadaniach. Raczej pozostaniemy przy matematyce.
Czy akcja zostanie powtórzona?
– Działamy bardzo spontanicznie. Na 100 dni przez maturą zrobiliśmy egzamin ze znajomości rapu. Wtedy śpiewaliśmy też razem piosenkę Maty pt. "100 dni do matury". 1 kwietnia zrobiliśmy maturę z psem, tzn. staraliśmy się przygotować go do egzaminu. Co dalej? Nie wiemy, ale naszych akcji na pewno będzie więcej.
Odnieśliśmy sukces z ósmoklasistami, ale nie tylko tym możemy się pochwalić. Przewidzieliśmy lekturę i motyw na maturze z języka polskiego. Mówiliśmy o tym już w lutym. Można powiedzieć, że mieliśmy "przecieki maturalne" na bazie analiz, obserwacji i intuicji naszych obserwatorów. Jest 0,5 proc. szans, żeby to przewidzieć. Chcemy w tym wszystkim oszczędzić czas młodych ludzi.
Zachęcamy ich, aby wolny czas wykorzystali na rozwijanie pasji, relacji, udział w olimpiadach i konkursach. Nie chodzi tylko o maturę, ale i możliwości rozwoju w wolnym czasie.
Muszę dopytać o psa. Jak to się stało, że pies zdawał maturę?
– Nasza matematyczka jest również psią behawiorystką. Postanowiliśmy połączyć jej dwie specjalności. Daliśmy psu skomplikowane zadanie matematyczne. Były odpowiedzi A, B, C, D. Behawiorystka za pomocą gestów, które były nie do zrozumienia dla człowieka, wskazywała, która odpowiedź będzie poprawna. Wniosek? Psa można przygotować do matury. Oczywiście z przymrużeniem oka.
Jakich akcji Maturalnych możemy się spodziewać w przyszłości?
– Zapowiem to enigmatycznie. Zwracam się do wszystkich osób, które zmieniają świat, działają społecznie, mają ciekawe talenty i zainteresowania. Powstanie dla nich konkurs, w którym będzie bardzo duża pula nagród. O wszystkim damy znać w mediach społecznościowych.
Popularne
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Budda oburzony zachowaniem dziecka. "To przegięcie pały"
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- "Oi oi oi baka". Kontrowersyjny trend już w szkołach w Polsce
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Zatrzymanie P. Diddy'ego. Co łączy rapera z Justinem Bieberem?