USA: Nestlé, Mars, Hershey pozwane za dziecięce niewolnictwo
Najwięksi producenci czekolady na świecie zostali pozwani za czerpanie korzyści z niewolniczej pracy dzieci. Pozew przeciwko korporacjom trafił do sądu w Waszyngtonie – informuje "The Guardian".
Pozew w imieniu ośmiu mężczyzn, byłych niewolników dziecięcych, złożyli Rzecznicy Praw Międzynarodowych. Jest to organizacja walcząca o prawa człowieka na świecie (ang. International Rights Advocates, w skrócie IRA). Oskarżonymi w procesie, który toczyć będzie się przed waszyngtońskim sądem, są międzynarodowe korporacje spożywcze – Nestlé, Cargill, Barry Callebaut, Mars, Olam, Hershey i Mondelēz.
Podobne
- "Kevin sam w domu" z klocków LEGO - oto spełnienie dziecięcych fantazji
- Jakie tajemnice skrywa Mars? TOP 5 teorii spiskowych o Czerwonej Planecie
- Nastolatki z USA szukają końca pandemii na TikToku, bo ich rodzice są antyszczepami
- Kubańczycy za legalizacją małżeństw jednopłciowych i prawem do adopcji
- Elon Musk sprzyja Putinowi? Już nie chce płacić za pomoc Ukrainie
Poszkodowani twierdzą, że są ofiarami niewolnictwa i w wieku dziecięcym byli wykorzystywani do niewolniczej pracy na plantacjach kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej (kraj w Afryce Zachodniej). Mimo iż wnioskodawców pozwu jest ośmiu, poszkodowanymi w haniebnym procederze mają być tysiące dzieci – informuje "The Guardian".
Pierwszy pozew zbiorowy w USA za dziecięce niewolnictwo
Poszkodowani opisują, że zostali zwerbowani w Mali i oszukani względem tego, jaki charakter miałaby mieć wykonywana przez nich praca. Następnie zostali przemyceni przez granicę i osadzeni na plantacji kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Znajdowali się tam przez kilka lat, pozbawieni wynagrodzenia, dokumentów podróży oraz możliwości powrotu do rodziny.
Poszkodowani domagają się, aby korporacje spożywcze – które czerpały korzyści z ich pracy – wypłaciły im odszkodowanie za pracę przymusową bez wynagrodzenia oraz zadośćuczynienie za bezpodstawne wzbogacenie się, niedbały nadzór i "celowe wywoływanie niepokoju emocjonalnego". Jest to pierwszy pozew zbiorowy w sądzie amerykańskim wytoczony przeciwko przemysłowi kakaowemu.
Wybrzeże Kości Słoniowej produkuje ok. 45% globalnego zapotrzebowania na kakao, które jest podstawowym składnikiem czekolady. Przemysł kakaowy w Afryce Zachodniej i łamanie praw człowieka, ubóstwo, niskie płace oraz wykorzystywanie dzieci do pracy są ze sobą od dawna powiązane – donosi "The Guardian".
Korporacje, których dotyczy pozew, w 2001 roku podpisały protokół Harkina-Engela. Wówczas producenci spożywczy zobowiązali się do tego, że do 2005 roku zaprzestaną zatrudniać do pracy dzieci.
Dziecięce niewolnictwo. Jak koncerny spożywcze zareagowały na pozew?
Rzecznik Nestlé powiedział, że "zmuszanie dzieci do pracy jest niedopuszczalne i sprzeczne ze wszystkim, za czym się opowiadamy". Mars "nie komentuje żadnych toczących się postępowań sądowych". Pozostali oskarżeni wystosowali podobnie brzmiące komunikaty, że nie tolerują czerpania korzyści z pracy dzieci.
Chocolate industry tackles child slavery
Skoro jesteśmy w temacie wielkich koncernów spożywczych, sprawdźcie, w jaki sposób Coca-Cola wprowdza opakowania z recyklingu.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Friz zapowiada "Twoje 5 minut 3". Nagroda to 250 tys. zł
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- "Patostreamer Robert Pasut uwodził dziecko". OMZRiK zawiadamia prokuraturę
- KFC i zestaw Squid Game. Oto prawdziwe koreańskie kurczaki
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- "TRAP OR DIE". Bambi zapowiada preorder nowego albumu
- Jelly Frucik dostał propozycję od Friza. "Czemu mam robić coś za darmo?"