Coca-cola

Coca-Cola wprowadza opakowania z recyklingu

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,15.02.2021 12:10

Coca-Cola robi pierwszy poważny krok i bierze się za swoje plastikowe butelki. Na rynku pojawiły się właśnie takie, które w 100% wykonane są z recyklingu. To jednak nie koniec dobrych ruchów firmy

Wielkie koncerny w końcu biorą się za siebie. Coca-Cola właśnie ogłosiła, że wprowadza butelki wykonane w 100% z przetworzonego plastiku. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie – w końcu to wciąż plastik – ale lepszy taki ruch, niż żaden.

Te trochę bardziej ekologiczne butelki na razie pojawią się tylko w Stanach Zjednoczonych, ale miejmy nadzieję, że niedługo zawitają też na nasz rynek. Dodatkowo, już w tym miesiącu, w niektórych miejscach w takich samych, wykonanych w 100 procentach z materiałów rPET butelkach, zobaczymy napój Sprite. Poza tym do końca 2022 roku, by ułatwić recykling, opakowania tej marki przestaną być zielone a staną się przezroczyste.

Zmieni się nie tylko tworzywo. Butelki będą miały też nową pojemność – 13,2 uncji, czyli mniej więcej 375 ml. Menadżer marki podkreśla, że zmiana ta wynika z próśb klientów, którzy uważają, że to najwygodniejszy i najbardziej optymalny dla nich rozmiar.

Co zmieni się w związku z innowacjami wprowadzonymi przez firmę? W porównaniu do 2018 roku o 20% zredukuje się zużycie nowych tworzyw sztucznych, co łącznie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w Stanach o 10 000 t. To tak, jakby z miasta usunąć 2120 samochodów na drogach.

Dodatkowo, wszystkie etykiety będą zawierały komunikat „Recycle Me Again”, który będzie miał zachęcać ludzi do wielokrotnego użytku przedmiotów i wspierać system recyklingu. To część kampanii “Endlessly Refreshing”, a jej komunikaty, promujące ekologiczne podejście do śmieci, pojawiają się w radiu, sklepach i sieciach społecznościowych.

Czemu Coca-Cola postanowiła wykonać taki ruch? Tłumaczy to Alpa Sutaria, wiceprezes i dyrektor generalny ds. Zrównoważonego rozwoju w Ameryce Północnej:

„Wyzwania związane z recyklingiem i odpadami po opakowaniach z tworzyw sztucznych  wciąż są priorytetem dla naszych konsumentów, klientów i systemu. […] Wprowadzenie butelek PET w 100% poddanych recyklingowi to duży dowód na to, jak recykling może pomóc w tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym”.

- https://www.coca-colacompany.com/news/packaging-sustainability-in-united-states

New bottles made from 100% recycled plastic (rPET) *launching in the U.S.

Biorąc pod uwagę, że firma jest w czołówce śmieciowych liderów, takie kroki są szczególnie ważne i istotne. Przypomnę, że Coca-Cola produkuje trzy miliony ton plastikowych opakowań rocznie. Sporo, prawda? Ale spokojnie, w McDonaldzie wciąż dostaniecie ją do zestawu!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0