Uczeń zadał pytanie Tuskowi

Uczeń zadał trudne pytanie Tuskowi. "Musimy sprzątać pewien bałagan"

Źródło zdjęć: © Stanislaw Bielski / East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,12.02.2024 11:45

- Czy zamierza pan wprowadzić jakieś gruntowne reformy w edukacji? - zapytał Tuska uczeń pierwszej klasy liceum. Po jego pytaniu zapadła chwilowa cisza, ale premier w końcu odniósł się do tej palącej kwestii.

W niedzielę, 11 lutego, premier Donald Tusk odbył otwarte spotkanie z mieszkańcami Morąga, inauguracyjne wydarzenie jego kampanii przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Podczas zgromadzenia, w którym wzięło udział liczne grono mieszkańców, głos zabrał także przedstawiciel młodego pokolenia - uczeń pierwszej klasy jednego z lokalnych liceów.

Uczeń zapytał Tuska o cyfrową szkołę

Uczeń pierwszej klasy jednego z morąskich liceów zwrócił się do Donalda Tuska z pytaniem o reformy w edukacji. Dotyczyło ono przede wszystkim zastąpienia papierowych podręczników cyfrowymi odpowiednikami.

Chciałbym pana zapytać, czy zamierza pan wprowadzić jakieś gruntowne reformy w edukacji? To znaczy na przykład zlikwidować stare, papierowe podręczniki i wprowadzić nowe, cyfrowe, dostępne dla wszystkich

- zapytał nastolatek.

Pytanie chłopaka sprawiło, że na sali zapadła cisza, a Tusk na moment wstrzymał się od odpowiedzi. Po chwili dodał jednak, że po kilku dodatkowych pytaniach udzieli zbiorczej odpowiedzi.

"Na razie musimy sprzątać pewien bałagan"

- Jeśli chodzi o szkołę cyfrową, to jest jeden z głównych elementów strategii, jaką pani minister Nowacka przyjęła. Na razie musimy sprzątać pewien bałagan. Niestety skończyło się wnioskiem do prokuratury, jeśli chodzi o zakup laptopów dla jednego rocznika uczniów szkół podstawowych. Mówię o tym z przykrością, bo bardzo bym chciał, żeby polska szkoła bardzo szybko zmieniła się nie tylko, jeśli chodzi o kwestie programów szkolnych, odchudzenie programu szkolnego, ale też danie więcej swobody na kreatywność, pewne interaktywne zajęcia - mówił premier.

Tusk podkreślił, że po dokładnym sprawdzeniu "ewentualnego przekrętu" ministerstwo wróci do projektu zakupu laptopów dla uczniów.

Musimy dokładnie sprawdzić, na czym polegał ten ewentualny przekręt przy zakupach tych laptopów i wrócimy do tego projektu, kiedy tylko wyjaśnimy te kwestie. Nie ma alternatywy i nie ma odwrotu od cyfryzacji procesu edukacyjnego

- zapewnił Tusk.

Premier Donald Tusk w Morągu - Spotkanie otwarte - 11.02.2024 godz. 16:00

Nauczyciele też muszą się podszkolić

Zdaniem Tuska młodzi często bywają bardziej zaawansowani w obcowaniu ze światem cyfrowym niż nauczyciele. W związku z tym polska szkoła stoi przed wyzwaniem, aby nauczyciele nie tylko mogli sprostać wymaganiom cyfrowej transformacji, ale również byliby w stanie stać się przewodnikami uczniów w świecie cyfrowym.

- Nie tylko program, nie tylko sprzęt, ale żeby też nauczyciele mogli być przewodnikami po tym świecie i mogli was czegoś nauczyć, a nie tylko być biernymi świadkami tego, jak zanurzacie się w świecie cyfrowym - podkreślił Tusk.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 37
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 118
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 22
  • emoji kupka - liczba głosów: 20
Raczej bez sensu .. młody człowiek oczekiwał reformy takiej, że nasz system będzie szanowany na świecie i da odpowiednie kwalifkkacje .. a nie czy Pis ukradł czy dał czy nie dał..
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Helena,zgłoś
Można mówić to co ktoś chce usłyszeć lub traktować poważnie osoby na takich spotkaniach i pokazać nie tylko co chciałoby się zrobić lecz również czy lub kiedy będzie to realne. Każdy widzi tylko czubek własnego nosa i przeważnie są to roszczenia bez wejścia w podłoże problemu. Uważam że Tusk jest uczciwy i odpowiada zgodnie ze swoją sktualną wiedzą nie owijając w bawełnę problemów. To jest odważne bo nie mydli oczu a takie osoby często są niestety niedoceniane. Ja wolę uczciwe postawienie sprawy niż efekciarskiego kłamstwa.
Odpowiedz
5Zgadzam się6Nie zgadzam się
Serio?,zgłoś
Na niewygodne pytania Tusk zawsze odpowiada zrzucając winę na PiS że to PiS jest winny i oni muszą sprzątać . A konkretów brak a głupi lud napędzany jest do agresji na PiS że przez PiS nic nie ma i nie będzie 😂. Żenada rządu Tuska jak zawsze mydli oczy a głupi lud wierzy
Odpowiedz
21Zgadzam się16Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 95