Instagram szkodzi nastolatkom

Twórcy Instagrama zdają sobie sprawę, że aplikacja jest toksyczna dla nastolatków

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.09.2021 15:10

Facebook w wewnętrznym raporcie przyznał, że jedna z jego najważniejszych aplikacji, Instagram, ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Szokujące szczegóły dokumentu ujawnili dziennikarze "The Wall Street Journal".

Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że zbyt duże przywiązywanie wagi do tego, co dzieje się na Instagramie, może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu. Porównywanie siebie - swojego ciała, życia, majątku - do influencerów oraz influencerek to prosta droga do popadnięcia w kompleksy. Ale to, że wiedzą o tym twórcy Instagrama, jest czymś absolutnie szokującym.

Wewnętrzny raport Facebooka, do którego dotarli dziennikarze "The Wall Street Journal", stwierdza, że Instagram jest szkodliwy dla milionów młodych ludzi, ale przede wszystkim dla dziewczyn. "32% badanych nastolatek przyznało, że kiedy czują się źle ze swoim ciałem, Instagram pogarsza ich samopoczucie. Porównywanie się na Instagramie może zmienić sposób, w jaki młode kobiety się widzą i opisują".

Instagram ma szkodliwy wpływ na młodych ludzi
Instagram ma szkodliwy wpływ na młodych ludzi (The Wall Street Journal)

Korzystaj z Instagrama i popadaj w kompleksy

Młode dziewczyny na Instagramie są często zasypywane obrazami wyidealizowanych ciał, które pojawiają się w formie reklam czy postów w sekcji Odkrywaj. Ma to dewastujący wpływ na ich psychikę. Na jednym ze slajdów w wewnętrznej prezentacji Facebooka zostało to ujęte w następujący sposób: "Na każde trzy nastolatki u jednej pogarszamy problemy z postrzeganiem własnego ciała".

Jedno z badań przeprowadzonych przez Facebooka na nastoletnich użytkownikach Instagrama w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazało, że ponad 40% osób, które określiło siebie jako "nieatrakcyjnych", stwierdziło, że zaczęło się tak czuć w wyniku korzystania z Instagrama.

Z raportu wynika, że nastolatkowie obwiniają Instagram za swoje stany lękowe i depresyjne. Spośród uczestników badania, którzy doświadczyli myśli samobójczych, aż 13% nastolatków z Wielkiej Brytanii i 6% nastolatków z USA stwierdziło, że ich chęć odebrania sobie życia wynikała z tego, że korzystali z Instagrama.

Badania przeprowadzone przez czołowych menedżerów Facebooka wykazały, że Instagram został zaprojektowany tak, aby można było lepiej porównywać swój status społeczny, niż w konkurencyjnych aplikacjach. TikTok jest bowiem "skoncentrowany na wydajności", a Snapchat wykorzystuje filtry koncentrujące się na twarzy. Tymczasem Instagram zwraca uwagę na ciało i styl życia użytkowników.

Dziennikarze "The Wall Street Journal" zauważają, że ponad 40% użytkowników Instagrama to osoby w wieku 22 lat lub mniej. Ponadto nastolatki z USA mają spędzać na Instagramie o 50% więcej czasu niż na Facebooku.

Instagram odpowiada na zarzuty

Instagram w odpowiedzi na artykuł opublikował obszerny wpis na firmowym blogu, w którym broni swoich badań oraz stwierdza, co zrobiono, aby uczynić aplikację "bezpieczniejszą i wspierającą".

Karina Newton, szefowa działu polityki publicznej na Instagramie, napisała, że "media społecznościowe nie są z natury dobre ani złe dla ludzi. Wielu uważa to za pomocne jednego dnia, a problematyczne następnego" (źródło: Wirtualne Media).

Problemy takie jak negatywne porównania społeczne i niepokój istnieją na świecie, więc będą również występować w mediach społecznościowych. To nie zmienia faktu, że traktujemy te odkrycia poważnie i podjęliśmy szczególny wysiłek, aby odpowiedzieć na te badania i zmienić Instagram na lepsze.

- Karina Newton

Źródła: The Wall Street Journal, The Verge, BBC, Wirtualne Media

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0