Twórcy Instagrama zdają sobie sprawę, że aplikacja jest toksyczna dla nastolatków
Facebook w wewnętrznym raporcie przyznał, że jedna z jego najważniejszych aplikacji, Instagram, ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Szokujące szczegóły dokumentu ujawnili dziennikarze "The Wall Street Journal".
Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że zbyt duże przywiązywanie wagi do tego, co dzieje się na Instagramie, może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu. Porównywanie siebie - swojego ciała, życia, majątku - do influencerów oraz influencerek to prosta droga do popadnięcia w kompleksy. Ale to, że wiedzą o tym twórcy Instagrama, jest czymś absolutnie szokującym.
- Bella Hadid zamieściła poruszający wpis na Instagramie. "Płaczę każdego dnia"
- Dorośli komentują zdjęcie zaginionej 15-latki. "Widać, że szuka przygód"
- 21-letni tiktoker sprzedaje ludzkie kości. Zarabia taką kasę, że kapcie spadają
- 17-latka z deformacją twarzy uczy, że wygląd nie definiuje tego, kim jesteś
- Instagramie, robisz to dobrze! Zmiany w serwisie z myślą o młodych osobach
Wewnętrzny raport Facebooka, do którego dotarli dziennikarze "The Wall Street Journal", stwierdza, że Instagram jest szkodliwy dla milionów młodych ludzi, ale przede wszystkim dla dziewczyn. "32% badanych nastolatek przyznało, że kiedy czują się źle ze swoim ciałem, Instagram pogarsza ich samopoczucie. Porównywanie się na Instagramie może zmienić sposób, w jaki młode kobiety się widzą i opisują".
Korzystaj z Instagrama i popadaj w kompleksy
Młode dziewczyny na Instagramie są często zasypywane obrazami wyidealizowanych ciał, które pojawiają się w formie reklam czy postów w sekcji Odkrywaj. Ma to dewastujący wpływ na ich psychikę. Na jednym ze slajdów w wewnętrznej prezentacji Facebooka zostało to ujęte w następujący sposób: "Na każde trzy nastolatki u jednej pogarszamy problemy z postrzeganiem własnego ciała".
Jedno z badań przeprowadzonych przez Facebooka na nastoletnich użytkownikach Instagrama w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazało, że ponad 40% osób, które określiło siebie jako "nieatrakcyjnych", stwierdziło, że zaczęło się tak czuć w wyniku korzystania z Instagrama.
Z raportu wynika, że nastolatkowie obwiniają Instagram za swoje stany lękowe i depresyjne. Spośród uczestników badania, którzy doświadczyli myśli samobójczych, aż 13% nastolatków z Wielkiej Brytanii i 6% nastolatków z USA stwierdziło, że ich chęć odebrania sobie życia wynikała z tego, że korzystali z Instagrama.
Badania przeprowadzone przez czołowych menedżerów Facebooka wykazały, że Instagram został zaprojektowany tak, aby można było lepiej porównywać swój status społeczny, niż w konkurencyjnych aplikacjach. TikTok jest bowiem "skoncentrowany na wydajności", a Snapchat wykorzystuje filtry koncentrujące się na twarzy. Tymczasem Instagram zwraca uwagę na ciało i styl życia użytkowników.
Dziennikarze "The Wall Street Journal" zauważają, że ponad 40% użytkowników Instagrama to osoby w wieku 22 lat lub mniej. Ponadto nastolatki z USA mają spędzać na Instagramie o 50% więcej czasu niż na Facebooku.
Instagram odpowiada na zarzuty
Instagram w odpowiedzi na artykuł opublikował obszerny wpis na firmowym blogu, w którym broni swoich badań oraz stwierdza, co zrobiono, aby uczynić aplikację "bezpieczniejszą i wspierającą".
Karina Newton, szefowa działu polityki publicznej na Instagramie, napisała, że "media społecznościowe nie są z natury dobre ani złe dla ludzi. Wielu uważa to za pomocne jednego dnia, a problematyczne następnego" (źródło: Wirtualne Media).
Problemy takie jak negatywne porównania społeczne i niepokój istnieją na świecie, więc będą również występować w mediach społecznościowych. To nie zmienia faktu, że traktujemy te odkrycia poważnie i podjęliśmy szczególny wysiłek, aby odpowiedzieć na te badania i zmienić Instagram na lepsze.
Źródła: The Wall Street Journal, The Verge, BBC, Wirtualne Media
- Czarnek zastąpi naukę o zdrowiu psychicznym strzelaniem? Posłowie alarmują
- Pokolenie Z czuje wypalenie zawodowe. Co trzecia osoba gotowa rzucić pracę
- Telefon zaufania dla mężczyzn to ważna inicjatywa, bo przypomina: "Proszenie o pomoc jest męskie"
- Historia hejtu na Millie Bobby Brown pokazuje, ile nienawiści kryje się za "Stranger Things"
- Ofiaromat robi furorę w sieci. "Niech teraz wierna zbliży kartę..."
- Ukradła puszkę z napiwkami. Teraz prosi fanpage, żeby usunął nagranie z monitoringu ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ)
- Japończyk wydał 67 tys. złotych, żeby wyglądać jak PIES
- Wiedza to kapitał. Z ZUS zdobyło ją już prawie pół miliona młodych ludzi
- Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. One udowodniły, że wiedzą wszystko
- Roland Garros: Zheng Qinwen dostała okresu. Internet się z niej wyśmiewa i radzi brać no-spę
- Elliot Page o swojej transpłciowej postaci w "The Umbrella Academy": "Jestem dumny"
- Fagata o krytyce: "Wyciągnijcie kija z d*py, to może się w końcu załatwicie porządnie"
- Roksa powróciła jako Roksa.sx. A co z Odlotami?