To nie nasza wojna. Antyukraińska kampania bilbordowa

"To nie nasza wojna". Antyukraińska kampania bilbordowa

Źródło zdjęć: © Leszek Sykulski / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,03.02.2023 11:00

W piątek 3 lutego wystartowała kampania propagandowa "To nie nasza wojna". Jednym z jej elementów mają być antyukraińskie bilbordy na ulicach polskich miast. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Polski Ruch Antywojenny na czele z kontrowersyjnym publicystą Leszkiem Sykulskim i antyszczepionkowcem Sebastianem Pitoniem.

Ukraina od roku broni się przed rosyjską inwazją. Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawia napaść na niepodległe państwo jako "specjalną operację wojskową". W rzeczywistości sprowadza się ona do masowych mordów ludności cywilnej, bombardowania szkół i szpitali oraz równania z ziemią bloków mieszkalnych. Wsparcia Ukrainie udziela demokratyczny świat, w tym wielu Polaków.

Jeśli Ukraina upadnie, Polska będzie od wschodu graniczyła z kolejnym po Białorusi państwem kontrolowanym przez Rosję. Kto nie rozumie zagrożenia, ten powinien obejrzeć ekshumację zwłok po dokonanej przez Rosjan masakrze cywilów w Buczy lub Iziumie. Niebezpieczeństwa na pewno nie dostrzegają inicjatorzy akcji "To nie nasza wojna", którzy wprost nawołują do zaprzestania pomocy broniącej się Ukrainie.

Ludobójstwo pod Kijowem. ''Cywile rozstrzeliwani z zawiązanymi rękoma''

"To nie nasza wojna". Antyukraińska kampania bilbordowa

"To nie nasza wojna" jest inicjatwą Polskiego Ruchu Antywojennego. To organizacja, której założycielami jest publicysta Leszek Sykulski i pochodzący z Kościliska Sebastian Pitoń. Jak czytamy w opisie akcji, wynika ona z powodu "głębokiej niezgody na politykę wewnętrzną i zagraniczną prowadzoną przez rządy w Warszawie po 1999 r. Politykę awanturniczą, nastawioną na konfrontację z naszymi sąsiadami i realizację interesów strategicznych Waszyngtonu."

Polski Ruch Antywojenny przedstawia na stronie swoje postulaty:

 • Polak w Polsce gospodarzem, a nie sługą obcych narodów
 • Zero wrogów wśród sąsiadów. Polityka wielowektorowa
 • Stop amerykanizacji Polski
 • Prawda, rodzina, własność
 • Stop ukrainizacji Polski
 • Europa Ojczyzn - TAK, superpaństwo europejskie - NIE
 • To nie nasza wojna! Nie idźmy na tę wojnę! Pokój - TAK, wojna - NIE!

Postulaty Polskiego Ruchu Antywojennego to stek antyukraińskich, ksenofobicznych, homofobicznych, antyeuropejskich wymysłów. Organizacja nawołuje do zaprzestania pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy, jest przeciwna "agendzie LGBT, ideologii gender, niszczeniu instytucji rodziny". Ostrzega również o "zorganizowanej akcji przesiedleńczej na terytorium RP".

Sykulski zapowiedział, że w ramach kampanii w całej Polsce staną bilbordy z flagami ukraińskimi i rosyjskimi. Elementem przekazu jest zdjęcie nóg w wojskowych spodniach (jedna z nóg to proteza). Na bilbordzie widnieje hasło "To nie nasza wojna".

trwa ładowanie posta...

Jak ustalił portal wirtualnemedia.pl, zdjęcie użyte przez Sykulskiego do grafiki ilustrującej kampanię "To nie nasza wojna" można znaleźć też w rosyjskim serwisie Freelance.Ru. W oryginalne ma przedstawiać bilbord rosyjskiego centrum handlowego.

trwa ładowanie posta...

Stanisław Żaryn: Tezy Sykulskiego zbieżne z rosyjską propagandą

Tezy lansowane w mediach przez Sykulskiego skrytykował Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Polski. "Leszek Sykulski jest jednym z komentatorów infekujących polską przestrzeń informacyjną tezami zbieżnymi z przekazem rosyjskiej propagandy przeciwko Polsce" - napisał Żaryn na Twitterze.

Minister w rozmowie z PAP przywołał całą serię wypowiedzi Sykulskiego, z których wynika, że rosyjska inwazja na Ukrainę została sprowokowana przez działania Zachodu, w szczególności NATO i USA.

- Przerzucanie odpowiedzialności za wojnę i próby wybielania się to jeden ze standardowych sposobów Moskwy na zakrzywianie rzeczywistości - zaznaczył Żaryn w rozmowie z PAP.

trwa ładowanie posta...

Kim jest Sebastian Pitoń?

Sylwetkę drugiego z inicjatorów akcji "To nie nasza wojna" Sebastiana Pitonia przybliżył portal oko.press.

"Sebastian Pitoń, założyciel Góralskiego Veta, blisko związany z Konfederacją, apeluje, by nie tworzyć w Polsce "Ukropola", bo "byłby to cywilizacyjnie krok wstecz". Masakra w Buczy to jego zdaniem inscenizacja Ukraińców, a wojna wybuchła z winy Stanów Zjednoczonych, które w tej części Europy są okupantami i należy ich wyrzucić wraz z wojskami NATO" - podaje portal oko.press.

Sykulski i Pitoń zapowiedzieli inaugurację Polskiego Ruchu Antywojennego na piątek 3 lutego o godz. 18 w Częstochowie. Zaproszenie kierują do "matek i ojców, którzy chcą chronić swoje dzieci".

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 1036
 • emoji ogień - liczba głosów: 5
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
 • emoji smutek - liczba głosów: 102
 • emoji złość - liczba głosów: 12
 • emoji kupka - liczba głosów: 14