Reprezentacja osób transbłonowych w grze "The Sims 4"

"The Sims 4" i osoby transpłciowe. Bindery i blizny po mastektomii

Źródło zdjęć: © Vibez / Instagram, canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,01.02.2023 15:30

Bindery, czy bielizna spłaszczająca biust, blizny po mastektomii, czyli operacji usunięcia piersi, aparaty słuchowe i czujniki poziomu glukozy. To tylko niektóre z nowości, które wraz z darmową aktualizacją weszły właśnie do gry "The Sims 4". Transpłciowi i niebinarni internauci piszą, że są tym ruchem niesamowicie wzruszeni. Inni pytają, czy sprzęt medyczny to początek większej reprezentacji osób chorych i niepełnosprawnych w grze.

31 stycznia na Twitchu twórcy kultowej gry "The Sims" pokazali kilka nowości, na które mogą liczyć gracze w najbliższym czasie. To między innymi mająca zadebiutować 14 marca aktualizacja do gry "The Sims 4", która wprowadzi nowy etap życia - chodzi o niemowlęta, zapowiedź nowego rozszerzenia do gry, którego trailer zobaczymy 2 lutego, nowości dotyczące gry mobilnej czy kilka informacji na temat projektu Rene, czyli kolejnej - już piątej - części serii gier symulacji życia.

Tego samego dnia studio EA wypuściło darmową aktualizację gry, o której w szczegółach na specjalnym wydarzeniu na Twitchu nie było za bardzo mowy. Jakby bocznymi drzwiami i bez wielkiego rozgłosu, do gry dodane elementy, które bardzo ucieszyły społeczność LGBT+, zwłaszcza osoby transpłciowe i niebinarne, a także osoby borykające się z problemami zdrowotnymi. O co chodzi?

Behind The Sims: PROJECT RENE! INFANTS?! & MORE!

Aktualizacja do "The Sims 4". Ukłon w stronę osób transpłciowych i nie tylko

"Aktualizacja podstawowej gry jest już dostępna z nową zawartością, w tym medycznymi urządzeniami do noszenia, binderami, bielizną modelującą, włącznikiem światła i nie tylko, w tym poprawkami błędów i ulepszeniami rozgrywki na konsolę 🥳💚" - czytamy na Instagramie "The Sims".

trwa ładowanie posta...

Wyjaśnijmy, że binder to specjalny rodzaj bielizny wykonanej z obcisłego materiału, który służy do spłaszczania (bindowania) piersi. Ludzie noszą bindery z różnych powodów, m.in. po urazach, dla tłumienia laktacji, ale najczęściej wykorzystywane są dziś przy dysforii płciowej w celu osiągnięcia mniej kobiecego wyglądu. Są używane m.in. przez transpłciowych mężczyzn, ale też przez osoby androgeniczne i niebinarne.

Co więcej, na grafice udostępnionej na Instagramie widzimy mężczyznę z wyraźnymi bliznami najpewniej po operacji usunięcia piersi, czyli mastektomii.

Więcej dowiadujemy się z artykułu na stronie EA. Do gry zostały dodane aparat słuchowy, czujniki poziomu glukozy, które można założyć na rękę lub podbrzusze Sima, bliznę chirurgiczną, bindery i bieliznę modelującą.

Osoby transpłciowe i niebinarne wzruszone aktualizacją do "The Sims 4"

W komentarzach na Instagramie trwa ożywiona dyskusja. Internauci podzieli się na dwie gruby. Jedni chwalą EA za zwiększenie reprezentacji różnych osób i mniejszości w świecie "The Sims 4". Inny piszą o przesadzie i powielają teorie na temat tego, że transpłciowość jest wyborem, a nie stanem medycznym. Tych drugich nie będziemy cytować. Nie warto.

Wiele osób pisze, że informacja o najnowszej aktualizacji bardzo ich wzruszyła. Oto niektóre z komentarzy:

 • "The Sims" wow, czapki z głów!!!! Bardzo dziękuję za tę reprezentację. Mój partner jest dzisiaj rok po operacji i prawie spadł z krzesła, widząc tę informację. Dziękuję"
 • "Będąc osobą niebinarną i grającą w tę grę przez 14 lat, czuję, że to wiele dla mnie znaczy i sprawia, że czuję się zauważane przez grę, która była ogromnym komfortem w moim życiu"
 • "DZIĘKUJĘ BARDZO 🙌 Jestem osobą trans i właśnie zacząłem swoją przemianę. Społeczeństwo nie jest najłatwiejsze ani najmilsze w nawigacji tego wszystkiego. Byłem zaskoczony tym, jak bardzo zacząłem czuć się wykluczony i pominięty. Widok transpłciowego mężczyzny z bliznami chirurgicznymi, przedstawionego w tak popularnej grze, doprowadził mnie do łez. Ktoś taki jak (przyszły) ja jest pokazywany z dumą i normalnie. To wiele znaczy dla mnie i dla wielu innych. Chyba muszę zacząć grać w simsy!! ❤️"

"The Sims 4" pokaże niepełnosprawne osoby?

Są też internauci, którzy borykają się z cukrzycą, czy są po różnych operacjach medycznych i piszą, że nowa aktualizacja gry pozwoli im lepiej wyrazić siebie. Wielu pyta, czy to początek nowej ery dla świata Simsów i czy twórcy gry dodadzą więcej elementów dzięki, którym gra stanie się bardziej inkluzywna w kontekście osób niepełnosprawnych czy chorych. Oto niektóre z komentarzy:

 • "Jestem po operacji usunięcia piersi, która uratowała mnie przez nowotworem. Popłakałam się, gdy zobaczyłam tę informację"
 • "Kiedy dostaniemy wózki dla niepełnosprawnych?"
 • "Ale fajnie!! Cieszę się, że "The Sims" staje się tak integracyjną grą, ale czekam, aż dodacie do gry opcję niepełnosprawność <3"
 • "Naprawdę mam nadzieję, że to początek, że będziemy mieć więcej blizn do wyboru. Jako ktoś, kto ma blizny po operacjach, chciałbym móc dodaje je swoim Simom"
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 181
 • emoji ogień - liczba głosów: 7
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 230
 • emoji smutek - liczba głosów: 20
 • emoji złość - liczba głosów: 66
 • emoji kupka - liczba głosów: 321