Finał sprawy "Tęczowej Maryi"

Kaja Godek w natarciu. "Tęczowa Maryja" znów odwiedzi sąd

Źródło zdjęć: © WP / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,25.10.2023 11:00

Sąd Najwyższy zdecyduje, czy ponownie rozpatrzyć sprawę aktywistek, które rozklejały naklejki z tęczową Matką Boską. Kasacji od uniewinniającego wyroku domaga się m.in. Kaja Godek. Rozprawa odbędzie się w symbolicznym dniu dla społeczności LGBT+.

Cofnijmy się do kwietnia 2019 r. Nagłówki medialne zdominowała historia z kościoła św. Dominika w Płocku. W świątyni powstał Grób Pański z kontrowersyjnymi dekoracjami. Otaczały go kartony, na których znalazły się takie napisy jak "gender", "LGBT", "zboczenia", "agresja", "odrzucenie wiary", "pogarda" czy "hejt".

Instalacja sprowokowała trzy aktywistki do działania. Elżbieta Podleśna, Anna Prus Joanna Gzyra-Iskandar rozlepiły wokół płockiego kościoła nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. W ten sposób zaprotestowały przeciwko szczuciu na osoby LGBT+.

trwa ładowanie posta...

"Tęczowa Maryja" ością w gardle Kai Godek

Działanie aktywistek spotkało się z ostrą reakcją środowisk konserwatywnych. Kobiety zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych. W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił działaczki. Wyrok utrzymał w apelacji Sąd Okręgowy w Płocku. Sprawa mogła jeszcze trafić tylko do Sądu Najwyższego. Z możliwości tej skorzystali oskarżyciele, wśród których jest znana aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek.

Rozlepiły "Tęczową Maryję". Kaja Godek im nie odpuści

"Nasi oskarżyciele (prokuratura, Kaja G*dek, reprezentowany przez Ordo Iuris Tadeusz Łebkowski - twórca homofobicznego grobu pańskiego, sprawca tego zamieszania) skorzystali z nadzwyczajnego środka odwoławczego, adekwatnego do nadzwyczajnej sytuacji, jaką jest umieszczenie gdzieś tęczowej flagi. Oznacza to, że najwyższy z sądów będzie decydował, czy nasz przypadek wymaga ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji" - informuje jedna z aktywistek we wpisie na Instagramie.

trwa ładowanie posta...

Godek w 2022 r. wyjątkowo krytycznie oceniła wyrok podtrzymujący uniewinnienie aktywistek, który zapadł w płockim Sądzie Okręgowym: "Sędzia nie rozpatrzył w ogóle czynu i jego okoliczności, ale zajął się jego usprawiedliwianiem. Schemat bardzo prosty: wulgarna profanacja - ustne oświadczenia oskarżonych, że nie chciały obrazić - decyzja sądu, że nie chciały obrazić, więc przestępstwa nie ma" - stwierdziła Godek cytowana przez "Wyborczą".

Posiedzenie odbędzie się w piątek 27 października. Jest to data symboliczna dla społeczności LGBT+. W wielu szkołach będzie miał miejsce Tęczowy Piątek, ogólnopolska akcja, której celem jest wsparcie młodzieży LGBT+.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 51
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
gosc,zgłoś
Mysle ze ta pani to wyjatkowo odrazajaca osoba.
Odpowiedz
5Zgadzam się1Nie zgadzam się
Krzych,zgłoś
Widziałem ten obrazek i według mnie Matka Boska w tęczowej aureoli wyglądała całkiem ładnie. Tak jakoś pogodnie. Jestem praktykującym katolikiem i wcale nie poczułem się urażony.
Odpowiedz
8Zgadzam się2Nie zgadzam się
jarek,zgłoś
Gdyby ta cała kaja pomagała dzieciom odkt=rywać seksualnosć to może nie musiał by on pomagać, a tak alternatywą jest on albo internet bo panik kaja będzie uświadamiać dzieci że nie ma czegoś takiego jak seks, bo to grzech się stukać
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 35