SZOKUJĄCE: turystyka kosmiczna szkodzi planecie. Jak chronić przestrzeń kosmiczną?
Naukowcy sprawdzili, jak turystyka kosmiczna szkodzi planecie. Jak możecie się domyślić, marzenia o lotach w kosmos niezbyt przysłużą się klimatowi. Jak możemy ochronić przestrzeń kosmiczną?
Tak, tak, ja wiem, że najlepiej byłoby się posłuchać milionera i przestać jeść mięso, ale właściwie po co mamy to robić? Przecież zawsze możemy sobie polecieć w kosmos i tam odpocząć od upałów spowodowanych kryzysem klimatycznym.
Podobne
- Starlinki nad Polską. Kiedy oglądać kosmiczny pociąg?
- Seks w kosmosie? NASA zamierza sprawdzić, czy to możliwe. Robi to dla nas czy dla milionerów?
- Popołudniowe niebo zrobi wrażenie. Spójrz na kosmiczny pociąg
- Na Marsie robi się tłoczno 👽 Chińczycy wylądowali na czerwonej planecie
- Kosmonautki z NASA upuściły torbę. Kosmiczna niespodzianka lata w przestrzeni
Zanim jednak wsiądziecie w swoją kosmiczną rakietę, poznajcie badania naukowców. Okazuje się, że turystyka kosmiczna szkodzi naszemu klimatowi. Szokujące, prawda?
Turystka kosmiczna szkodzi klimatowi
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Massachusetts zbadali silniki rakietowe i co się okazało? Cząsteczki emitowane przez silniki rakietowe zatrzymują ciepło 500 razy silnej niż cząsteczki, które pochodzą z innych źródeł, w tym samolotów. Uwaga, to może być szokujące - emitowana sadza uszkadza też warstwę ozonową.
Jeśli mamy kilka takich badawczych i naukowych lotów w roku, to nic wielkiego się nie dzieje. Można powiedzieć, że "ludzkość tego potrzebuje", ale czy naprawdę potrzebuje też "kosmicznej turystki"? Odpowiedź brzmi: nie.
Jak turystyka kosmiczna szkodzi klimatowi?
Naukowcy przewidują, że jej rozwój może stanowić poważne zagrożenie dla klimatu i składu atmosfery a ta, jak możecie się domyślić, już nie jest w najlepszym stanie. Cząstki emitowane przez rakiety mogą ją poważnie uszkodzić, bo trafiają prosto do górnych warstw atmosfery.
Biorąc pod uwagę to, co wiemy już o podróżach samolotami (nie, nie są wskazane, jeśli chcecie dbać o klimat), to naprawdę nie wiem, kto mógłby pomyśleć, że turystka kosmiczna jest czymś ekologicznym.
Jak chronić przestrzeń kosmiczną przed turystyką kosmiczną?
Skoro odradza nam się podróże po Ziemi, to jakim cudem podróż w przestrzeń kosmiczną miałaby być czymś dobrym? Oczywiście zanim nadejdą te czasy, możemy się już na tej naszej planecie usmażyć, ale dobrze chyba mieć tę świadomość.
Już pomijam też przy tym to, jak bardzo obciążająca dla przestrzeni kosmicznej będzie ta nasza turystyka kosmiczna. Mam tu na myśli wszystkie śmieci, które tam zostawimy. A nie, przepraszam, zapomniałam, że już to zrobiliśmy! Cudownym gatunkiem jest człowiek, prawda?
Zastanawiacie się więc, jak chronić przestrzeń kosmiczną? Zostawcie ją po prostu w spokoju. Już naprawdę wystarczająco dużo miejsc zniszczyliśmy. Może lepiej byłoby się skupić na rozwiązaniach, które jakoś pomogą naszej planecie w walce z kryzysem klimatycznym? Tak tylko rzucam…
Źródło: PAP
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół