Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
turystyka kosmiczna klimat

SZOKUJĄCE: turystyka kosmiczna szkodzi planecie. Jak chronić przestrzeń kosmiczną?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,29.06.2022 14:00

Naukowcy sprawdzili, jak turystyka kosmiczna szkodzi planecie. Jak możecie się domyślić, marzenia o lotach w kosmos niezbyt przysłużą się klimatowi. Jak możemy ochronić przestrzeń kosmiczną?

Tak, tak, ja wiem, że najlepiej byłoby się posłuchać milionera i przestać jeść mięso, ale właściwie po co mamy to robić? Przecież zawsze możemy sobie polecieć w kosmos i tam odpocząć od upałów spowodowanych kryzysem klimatycznym.

Zanim jednak wsiądziecie w swoją kosmiczną rakietę, poznajcie badania naukowców. Okazuje się, że turystyka kosmiczna szkodzi naszemu klimatowi. Szokujące, prawda?

Turystka kosmiczna szkodzi klimatowi

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Massachusetts zbadali silniki rakietowe i co się okazało? Cząsteczki emitowane przez silniki rakietowe zatrzymują ciepło 500 razy silnej niż cząsteczki, które pochodzą z innych źródeł, w tym samolotów. Uwaga, to może być szokujące - emitowana sadza uszkadza też warstwę ozonową.

Jeśli mamy kilka takich badawczych i naukowych lotów w roku, to nic wielkiego się nie dzieje. Można powiedzieć, że "ludzkość tego potrzebuje", ale czy naprawdę potrzebuje też "kosmicznej turystki"? Odpowiedź brzmi: nie.

Jak turystyka kosmiczna szkodzi klimatowi?

Naukowcy przewidują, że jej rozwój może stanowić poważne zagrożenie dla klimatu i składu atmosfery a ta, jak możecie się domyślić, już nie jest w najlepszym stanie. Cząstki emitowane przez rakiety mogą ją poważnie uszkodzić, bo trafiają prosto do górnych warstw atmosfery.


Loty rakiet rutynowo przyrównuje się do gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez samoloty. Jak pokazaliśmy, to błąd. Cząstki sadzy pochodzące z rakiet mają dużo większy wpływ na klimat, niż samoloty i źródła naziemne.

Biorąc pod uwagę to, co wiemy już o podróżach samolotami (nie, nie są wskazane, jeśli chcecie dbać o klimat), to naprawdę nie wiem, kto mógłby pomyśleć, że turystka kosmiczna jest czymś ekologicznym.

trwa ładowanie posta...

Jak chronić przestrzeń kosmiczną przed turystyką kosmiczną?

Skoro odradza nam się podróże po Ziemi, to jakim cudem podróż w przestrzeń kosmiczną miałaby być czymś dobrym? Oczywiście zanim nadejdą te czasy, możemy się już na tej naszej planecie usmażyć, ale dobrze chyba mieć tę świadomość.

Już pomijam też przy tym to, jak bardzo obciążająca dla przestrzeni kosmicznej będzie ta nasza turystyka kosmiczna. Mam tu na myśli wszystkie śmieci, które tam zostawimy. A nie, przepraszam, zapomniałam, że już to zrobiliśmy! Cudownym gatunkiem jest człowiek, prawda?

Zastanawiacie się więc, jak chronić przestrzeń kosmiczną? Zostawcie ją po prostu w spokoju. Już naprawdę wystarczająco dużo miejsc zniszczyliśmy. Może lepiej byłoby się skupić na rozwiązaniach, które jakoś pomogą naszej planecie w walce z kryzysem klimatycznym? Tak tylko rzucam…

trwa ładowanie posta...

Źródło: PAP

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Ghost,zgłoś
Ogarnij du... Głowę poczytaj o ziemi kiedyś nie było ludzi a ziemia przechodziła zamarzanie i ogrzewanie od zawsze plus poczytaj o wymieraniu gatunków na ziemi co ileś tam tysięcy lat z powodu wychylenia naszej galaktyki "w gore- w dół". To co tutaj piszesz to takie Twoje przemyślenia, a nie sensowny i rzetelny opis problemu i próba jego wytłumaczenia. I kolejna rzecz to że Ciebie nie stać nigdy będzie na taką wycieczkę to nie zakazuje innym takiej rozrywki.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Ghost,zgłoś
Totalne dno 😂
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się