Sprawa Krzysztofa Kononowicza w prokuraturze i centrali YouTube'a
Patostreamy z udziałem Krzysztofa Kononowicza wywołują niepokój. Zainteresował się nimi przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski. Zaangażował w sprawę prokuraturę, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i centralę YouTube'a.
Krzysztof Kononowicz to były kandydat na urząd prezydenta Białegostoku. Mężczyzna nie zrobił kariery w polityce, ale zdobył popularność w internecie. Do serwisu YouTube trafiają filmy z udziałem białostoczanina, na których upokarza się dla tysięcy widzów. Organizatorzy patoshow z udziałem Kononowicza publikują klipy na kanale "Mleczny Człowiek".
Podobne
- Ile zarabia MrBeast? Król YouTube'a poza konkurencją
- "Sprawa dla reportera" z reportażem o Kononowiczu. Co z niego wynika?
- Kryzys w związku Pauliny i Mini Majka. Para rozważała rozstanie
- GOATS namiesza na YouTubie? Nowy projekt Boxdela i Wardęgi
- Gotowi na kolejną aferę? Marcoń i Konopskyy wywleką nowe brudy
Kononowicz na YouTubie. Kontrowersje
Sytuacja Kononowicza była tematem jednego z październikowych odcinków "Sprawy dla reportera" w TVP. Kiedy temat zyskał popularność, zainteresował się nim Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Urzędnik wyraził zaniepokojenie sytuacją Kononowicza i skrytyował organizatorów patostreamów. "Wykorzystując nieporadność życiową, chorobę i nieświadomość tej osoby, prowadzą oni transmisję w internecie - z czego czerpią zyski" - oświadczył RPO.
WOJNA O KONONOWICZA | szopka dla reportera odc. 68
RPO zainterweniował w sprawie Kononowicza w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Poprosił również białostocką prokuraturę o poinformowanie o postępowaniach prowadzonych w sprawie patostreamów. Osobne pismo skierował do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, alarmując, że odcinek "Sprawy dla reportera" poświęcony białostoczaninowi mógł naruszać przepisy, gdyż wykorzystał fragmenty patostreamów.
Przewodniczący KRRiT interweniuje w sprawie Krzysztofa Kononowicza
Świrski odpowiedział, że na podstawie skargi od widza toczy się już postępowanie w sprawie programu Jaworowicz. "Obecnie do zarządu TVP skierowana została prośba o uzupełnienie przedstawionego stanowiska i odniesienie się również do pisma otrzymanego 2 listopada 2022 roku od Pana Rzecznika" - czytamy w stanowisku nadesłanym do RPO, którego treść cytuje portal wirtualnemedia.pl.
Wniosek do prokuratury w sprawie Kononowicza
To nie wszystko, co przewodniczący KRRiT zrobił w sprawie białostoczanina. Świrski wystąpił do Prokuratury Rejonowej w Białystoku z wnioskiem o zbadanie, czy organizatorzy patostreamów nie popełnili przestępstwa na szkodę Krzysztofa Kononowicza.
"Zawiadomienie dotyczy w szczególności art. 207 § 1 i 1a kk (znęcanie się na osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny) oraz art. 216 § 2 kk. (znieważanie za pośrednictwem środków masowego komunikowana)" - czytamy w komunikacie opublikowanym na gov.pl.
YouTube zamknie patoshow z Kononowiczem?
Przewodniczący KRRiT podzielił opinię RPO, że treści prezentowane na kanale "Mleczny człowiek - Krzysztof Kononowicz" na YouTube urągają ludzkiej godności, znieważają i poniżają człowieka życiowo niezaradnego, ośmieszają go, upubliczniają jego wizerunek i inne dane osobowe, a ponadto osoby je zamieszczające czerpią z tego upublicznienia korzyści materialne.
YouTube podlega jurysdykcji irlandzkiej. W związku z tym Świrski zwrócił się do regulatora irlandzkiego o usunięcie materiałów z udziałem Kononowicza z platformy. Ponadto wystąpił o podjęcie działań w tej sprawie do policyjnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół