Coca-Cola

"Śmieciowi" liderzy wybrani. Te firmy produkują najwięcej odpadów

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,12.12.2020 17:57

Pojawił się już ranking firm, które w największym stopniu zanieczyszczają planetę śmieciami. W czołówce, niestety, bez zmian. Coca-Cola, Pepsi i Nestle - to produkty tych firm najczęściej nie trafiają do kosza.

Break Free From Plastic to coroczna obywatelska inicjatywa, polegająca na liczeniu i dokumentowaniu plastikowych odpadów, które zbiera społeczność na całym świecie. W tym roku zebrano 346 494 sztuki plastikowych opakowań z 55 krajów.

W upublicznionym raporcie, który pokazuje zanieczyszczenie naszej planety śmieciami, możemy przeczytać, że niestety niewiele się zmieniło. Pierwsze niechlubne miejsce znów zajęła Coca-Cola -  w lasach i rzekach ludzie porzucili ponad 13 tys. butelek tej firmy. Zaraz za nią uplasowała się Pepsi i Nestlé.

Liderów wciąż mamy tych samych. Abigail Aguilar z Greenpeacu w Azji Południowo-Wschodniej tłumaczy tę sytuację tak:

Firmy te twierdzą, że zajmują się kryzysem związanym zanieczyszczeniem planety tworzywami sztucznymi, ale wciąż inwestują w fałszywe rozwiązania i łączą siły z firmami naftowymi, aby produkować ich jeszcze więcej.

- Abigail Aguilar

Jakiś czas temu Coca-Cola wystosowała oświadczenie, w którym ogłosiła, że nie będzie rezygnowała z plastiku, ponieważ konsumenci najbardziej lubią kupować napój właśnie w takiej formie. Za to obiecała, że do 2030 roku połowa tego surowca będzie pochodziła z recyklingu.

trwa ładowanie posta...

Jest to marne pocieszenie, biorąc pod uwagę, o jak wielkim koncernie mowa. Jeśli potrzebujecie większych dowodów na śmieciową szkodliwość Coca-Coli, to w 2019 roku ujawniono, że produkuje ona trzy miliony ton plastikowych opakowań rocznie.

trwa ładowanie posta...

Co więcej, jak możemy przeczytać na stronie Break Free From Plastic, tworzywa, z jakich wykonywane są te produkty, są już tak niskiej jakości, że osoby, które je zbierają, nie mogą ich już odsprzedawać. Jak tak dalej pójdzie, nawet recykling tych produktów będzie niemożliwy lub bardzo utrudniony.

Jeśli nic się nie zmieni, to do 2030 roku produkcja tworzyw sztucznych może się nawet podwoić. Żeby w sprawie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia naszej planety coś się rzeczywiście zmieniło, przykład powinien iść z góry, właśnie od tych największych koncernów. One jednak, jak widzicie, nie robią nic lub robią niewiele. W każdym razie w żadnym stopniu nie poprawiają sytuacji.

Myślę, że Coca-Cola mogłaby się sporo jeszcze nauczyć, np. od takiej ekologicznej Żabki. W każdym razie, zanim kupicie colę w plastikowej butelce, zastanówcie się, czy może jej szklany odpowiednik nie będzie lepszy rozwiązaniem? Nikt nie mówi, że mamy przestać kupować produkty, które lubimy. Chodzi raczej o to, by nasza planeta też choć w małym stopniu je chociaż tolerowała.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5