Sesja bez spiny. Zdasz dzięki ćwiczeniom z YouTube'a... i metodzie Pomodoro
Sesja jest jednym z najbardziej stresujących okresów w życiu studenta - szczególnie jeśli stara się on nauczyć całego materiału dzień wcześniej. Dlatego, aby oszczędzić Wam stresu, przygotowaliśmy kilka metod nauki, dzięki którym zdacie sesję bez problemu!
Stresujesz się sesją? Boisz się, że nie dasz rady nauczyć się wszystkiego? Nie przejmuj się, my Cię świetnie rozumiemy. Dlatego właśnie przygotowaliśmy mały spis metod nauki, dzięki którym Twoje przygotowania do sesji staną się mniej stresujące i bardziej skuteczne.
Podobne
- Uczelnia z Krakowa uwierzyła w kłamstwa, że STUDENT to ZAMACHOWIEC... i go zawiesiła
- "Pakiet dla Młodych" i nauczanie zdalne. Niedzielski: "możemy wprowadzić zdalne z dnia na dzień"
- Studiuje medycynę i łysieje przez stres. Pokazała zdjęcia przed i po
- Logo UAM patronuje konferencji... o egzorcyzmach i psychoterapii
- Szkoła nie uczy, jak się uczyć? Licealiści mają rozwiązanie [WYWIAD]
1) Metoda Pomodoro
Jej nazwa pochodzi od minutników kuchennych w kształcie pomidora. Wystarczy, że nastawisz minutnik na 25 minut i zaczniesz naukę. Po upływie tego czasu masz 5 minut przerwy. Później musisz nastawić kolejnego ,,pomidora", czyli następne 25 minut. Po czterech pomidorach czas na 30-minutową przerwę. Technika Pomodoro jest idealna, jeśli czujesz się przytłoczony dużą ilością materiału do nauki. Dzięki niej możesz podzielić duże zadanie w parę mniejszych, które nie będą wydawały się takie straszne.
2) Metoda Feynmana
Jeśli masz problem z danym pojęciem, spróbuj wytłumaczyć je sobie tak, jakbyś tłumaczył uczniowi podstawówki - w jak najprostszy sposób. Najlepiej zapisz swoje tłumaczenie na kartce i później przeczytaj. Jeśli użyłeś w nim jeszcze kilku nie do końca zrozumiałych, formalnych określeń, je również wytłumacz w prostszy sposób. Dzięki temu żadne nowe pojęcie nie będzie dla Ciebie straszne.
3) Mapa myśli
Jeśli jesteś wzrokowcem, jest to idealna metoda dla Ciebie. Zapisz główne pojęcie na środku kartki, a dookoła niego inne terminy związane z tym pierwszym. Później zrób tak samo z nowo zapisanymi słowami. W ten sposób Twoja mapa myśli zacznie się rozrastać, a Tobie nie umknie żadna ważna informacja.
Wskazówki:
1) Miej kolorowe notatki
Dzięki temu będą one przejrzyste, a Tobie łatwiej będzie się z nich uczyć. Używaj ciepłych kolorów - podczas nauki wzmagają koncentrację i motywację. Pamiętaj jednak, aby nie zaznaczać wszystkiego - tylko najważniejsze słowa. Jeśli jeszcze nie masz swojego notatnika/planera, to zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji.
2) Poćwicz przed nauką
Ruch podnosi poziom endorfin w organizmie oraz sprawia, że ma się więcej energii. Jeśli więc miałeś długi dzień, a masz przed sobą jeszcze dużo nauki, znajdź chociaż 20 minut na wysiłek fizyczny. Może to być spacer, rozciąganie czy 20-minutowy trening z YouTube'a. Możesz skorzystać z naszych propozycji na szybki trening w domu.
3) Ucz się przed snem
Podczas snu Twój mózg ,,porządkuje'' informacje, jakie zdobyłeś danego dnia. Dlatego, zamiast uczyć się przez całą noc, zaplanuj naukę na kilka godzin przed snem i powtórz materiał rano. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęty, a Twoja nauka będzie efektywniejsza.
A jakie są Wasze najlepsze sposoby na egzaminowy maraton?
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos